středa
21. března 2018
Svátek slaví: Radek
plakát výstavy
© zdroj: http://www.mb-net.czV září začne série výstav Lhotákův boleslavský podzim

MLADÁ BOLESLAV: Muzeum Mladoboleslavska ve spolupráci se Spolkem přátel Kamila Lhotáka a s Kulturou města Mladá Boleslav, městským divadlem a Knihovnou města Mladá Boleslav připravuje na podzimní měsíce roku 2017 významnou výstavní a prezentační akci nazvanou „Lhotákův boleslavský podzim". Jádro této akce budou tvořit výstavy obrazů, kreseb, ilustrací a grafických listů jednoho z nejznámějších a nejoblíbenějších českých výtvarníků 20. století – Kamila Lhotáka.

od 09.09.2017 do 10.12.2017
Autor článku: 
Pavel Šubrt

Slavnostní vernisáž výstavy se bude konat v sobotu 16. září od 16 hodin na nádvoří mladoboleslavského hradu, v případě nevlídného počasí ve výstavním sále.

Muzeum Mladoboleslavska připravilo od 16. září do 26. listopadu velice atraktivní výstavy. V rámci rozsáhlé akce Lhotákův boleslavský podzim totiž bude jak ve výstavním sále a v Galerii na arkádě na mladoboleslavském hradě, tak i ve výstavním sále Muzea Benátky na zámku v Benátkách nad Jizerou instalována výstava Kamil Lhoták – obrazy, kresby, grafika. V Benátkách nad Jizerou bude ukončena se závěrem zdejší výstavní sezony, tj. 29. října 2017. Na obou výstavách bude představena téměř stovka prací světoznámého a mezi odborníky i laiky oblíbeného výtvarníka Kamila Lhotáka, který se zapsal do vědomí veřejnosti především svými nádhernými vyobrazeními aut, motocyklů, bicyklů, letadel či balonů a s nimi souvisejících zařízení – závodních okruhů, letišť, továren atd. Oceňované jsou však i jeho portréty a typické krajiny.
Unikátnost této výstavy spočívá ve skutečnosti, že zde budou prezentovány převážně málo známé a v mnoha případech doposud nikdy nevystavované Lhotákovy práce, ať už pocházejí ze sbírek sedmi významných českých galerií nebo ze soukromých sbírek milovníků umění. Zastoupeny budou všechny uvedené žánry a také různé malířské, kreslířské a grafické techniky, které Kamil Lhoták používal.
V Leteckém muzeu Metoděje Vlacha bude pak ve stejném termínu k vidění výstava reprodukcí kreseb a grafických listů na téma, které plně souzní se zaměřením muzea, tj. Letadla a balony.
K výstavě je vydán katalog zahrnující veškeré vystavené originály a opatřený kvalitními barevnými reprodukcemi. K dispozici bude na všech pracovištích Muzea Mladoboleslavska.

Slavnostní vernisáž výstavy, nad níž převzal záštitu náměstek hejtmanky Středočeského kraje Mgr. Daniel Marek, se bude konat v sobotu 16. září 2017 od 16 hodin na nádvoří mladoboleslavského hradu, v případě nevlídného počasí pak přímo ve výstavním sále. Již od 15,30 a pak znovu od 16,30 doprovodí vernisáž svým vystoupením oblíbený mladoboleslavský orchestr Original Swing Band.

V sobotu 30. září 2017 od 14 hodin proběhne v Muzeu Benátky komentovaná prohlídka výstavy, kterou zasvěceným slovem doprovodí kurátor výstavy a jeden z našich největších odborníků na Lhotákovo dílo Libor Šteffek. Tentýž den od 16 hodin se obdobná akce bude konat také na mladoboleslavském hradě, kde bude navíc spojená se křtem knihy o malířském díle Kamila Lhotáka, jejímž autorem je rovněž Libor Šteffek.

Součástí akce Lhotákův boleslavský podzim budou i další výstavy: již od 5. září až do 10. prosince 2017 budou moci návštěvníci Sboru českých bratří zhlédnout na jeho arkádách výstavu reprodukcí Lhotákova cyklu „Odysseus“ i dalších kreseb a grafických listů. V městské knihovně budou od 4. září do 26. listopadu 2017 vystaveny Lhotákovy kresby ke knize „Jana jde do školy“ a navíc se zde bude 3. října 2017 od 18,30 konat Večer s básníkem Karlem Sýsem, který verši doprovodil řadu Lhotákových prací, a také se synem slavného umělce Kamilem Lhotákem ml.  Ve stejný den jako na mladoboleslavském hradě, tedy v sobotu 16. září 2017, avšak v 18 hodin, proběhne vernisáž malé výstavy Lhotákových kostýmních návrhů ve výstavní síni Městského divadla. Tato výstava bude ukončena 26. listopadu 2017. Veškeré tyto akce byly připraveny díky obětavé spolupráci Spolku přátel Kamila Lhotáka a zejména jeho místopředsedy Evžena Škňouřila.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Pruhovaná trika, kníry jako Salvador Dalí, akrobatky zavěšené v závratných výškách, barevné žonglovací míčky, napětí, strach, smích. Co vám to připomíná? Vítejte ve světě nového cirkusu. S francouzskou elegancí a šarmem proniká od 70. let 20. století do západních zemí Evropy i kontinentů, aby se mohl po roce 1989 uchytit i u nás.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
21.03.2018

ČR, ZAHRANIČÍ: Na oslavu 90. ročníku udílení Oscarů a Filmových cen Britské akademie (BAFTA), rozšířila British Airways stávající nabídku ve svém palubním zábavním systému o zbrusu novou kategorii s kolekcí vítězných filmů. Kategorie nazvaná „Award Worthy“ nabízí snímky, které v letošním ročníku vyhrály 12 Oscarů a 12 cen Britské akademie, a zároveň obdržely z obou ceremonií 87 nominací.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.03.2018

BOHUMÍN: Zástupci žákovského parlamentu a společensko-vědního kroužku ze ZŠ Beneše v centru Bohumína v pondělí 19. března předali starostovi Bohumína pocitovou mapu. Ta vznikla jako společný projekt žáků 2. stupně zdejší školy. Děti v ní označily lokality, v nichž se cítí dobře, ale i ty, které vnímají jako zanedbané nebo potenciálně nebezpečné.

Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
21.03.2018

​ČR: V aktuálním čísle národopisného a vlastivědného periodika Slovácka najdete opět řadu zajímavých článků. Upozornit lze např. na snad nejstarší slovanský nápis v hlaholici na našem území vyrytý na kamenném fragmentu – najdete ho v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Památky
Co se děje
21.03.2018