neděle
17. prosince 2017
Svátek slaví: Daniel
plakát výstavy
© zdroj: http://www.mb-net.czV září začne série výstav Lhotákův boleslavský podzim

MLADÁ BOLESLAV: Muzeum Mladoboleslavska ve spolupráci se Spolkem přátel Kamila Lhotáka a s Kulturou města Mladá Boleslav, městským divadlem a Knihovnou města Mladá Boleslav připravuje na podzimní měsíce roku 2017 významnou výstavní a prezentační akci nazvanou „Lhotákův boleslavský podzim". Jádro této akce budou tvořit výstavy obrazů, kreseb, ilustrací a grafických listů jednoho z nejznámějších a nejoblíbenějších českých výtvarníků 20. století – Kamila Lhotáka.

od 09.09.2017 do 10.12.2017
Autor článku: 
Pavel Šubrt

Slavnostní vernisáž výstavy se bude konat v sobotu 16. září od 16 hodin na nádvoří mladoboleslavského hradu, v případě nevlídného počasí ve výstavním sále.

Muzeum Mladoboleslavska připravilo od 16. září do 26. listopadu velice atraktivní výstavy. V rámci rozsáhlé akce Lhotákův boleslavský podzim totiž bude jak ve výstavním sále a v Galerii na arkádě na mladoboleslavském hradě, tak i ve výstavním sále Muzea Benátky na zámku v Benátkách nad Jizerou instalována výstava Kamil Lhoták – obrazy, kresby, grafika. V Benátkách nad Jizerou bude ukončena se závěrem zdejší výstavní sezony, tj. 29. října 2017. Na obou výstavách bude představena téměř stovka prací světoznámého a mezi odborníky i laiky oblíbeného výtvarníka Kamila Lhotáka, který se zapsal do vědomí veřejnosti především svými nádhernými vyobrazeními aut, motocyklů, bicyklů, letadel či balonů a s nimi souvisejících zařízení – závodních okruhů, letišť, továren atd. Oceňované jsou však i jeho portréty a typické krajiny.
Unikátnost této výstavy spočívá ve skutečnosti, že zde budou prezentovány převážně málo známé a v mnoha případech doposud nikdy nevystavované Lhotákovy práce, ať už pocházejí ze sbírek sedmi významných českých galerií nebo ze soukromých sbírek milovníků umění. Zastoupeny budou všechny uvedené žánry a také různé malířské, kreslířské a grafické techniky, které Kamil Lhoták používal.
V Leteckém muzeu Metoděje Vlacha bude pak ve stejném termínu k vidění výstava reprodukcí kreseb a grafických listů na téma, které plně souzní se zaměřením muzea, tj. Letadla a balony.
K výstavě je vydán katalog zahrnující veškeré vystavené originály a opatřený kvalitními barevnými reprodukcemi. K dispozici bude na všech pracovištích Muzea Mladoboleslavska.

Slavnostní vernisáž výstavy, nad níž převzal záštitu náměstek hejtmanky Středočeského kraje Mgr. Daniel Marek, se bude konat v sobotu 16. září 2017 od 16 hodin na nádvoří mladoboleslavského hradu, v případě nevlídného počasí pak přímo ve výstavním sále. Již od 15,30 a pak znovu od 16,30 doprovodí vernisáž svým vystoupením oblíbený mladoboleslavský orchestr Original Swing Band.

V sobotu 30. září 2017 od 14 hodin proběhne v Muzeu Benátky komentovaná prohlídka výstavy, kterou zasvěceným slovem doprovodí kurátor výstavy a jeden z našich největších odborníků na Lhotákovo dílo Libor Šteffek. Tentýž den od 16 hodin se obdobná akce bude konat také na mladoboleslavském hradě, kde bude navíc spojená se křtem knihy o malířském díle Kamila Lhotáka, jejímž autorem je rovněž Libor Šteffek.

Součástí akce Lhotákův boleslavský podzim budou i další výstavy: již od 5. září až do 10. prosince 2017 budou moci návštěvníci Sboru českých bratří zhlédnout na jeho arkádách výstavu reprodukcí Lhotákova cyklu „Odysseus“ i dalších kreseb a grafických listů. V městské knihovně budou od 4. září do 26. listopadu 2017 vystaveny Lhotákovy kresby ke knize „Jana jde do školy“ a navíc se zde bude 3. října 2017 od 18,30 konat Večer s básníkem Karlem Sýsem, který verši doprovodil řadu Lhotákových prací, a také se synem slavného umělce Kamilem Lhotákem ml.  Ve stejný den jako na mladoboleslavském hradě, tedy v sobotu 16. září 2017, avšak v 18 hodin, proběhne vernisáž malé výstavy Lhotákových kostýmních návrhů ve výstavní síni Městského divadla. Tato výstava bude ukončena 26. listopadu 2017. Veškeré tyto akce byly připraveny díky obětavé spolupráci Spolku přátel Kamila Lhotáka a zejména jeho místopředsedy Evžena Škňouřila.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

Talent Awards je svým formátem jeden z největších evropských soutěžních projektů představující taneční, sportovní a uměleckou  scénu. Je určený  talentům z oblasti kultury, sportu a umění pro oblast: ČR, Slovenska, země EU a státy mimo členství EU.  Soutěžní disciplíny jsou rozděleny samostatně pro amatéry a odděleně pro profesionály.

Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
15.12.2017

OSTRAVA: Tři stovky kulturních památek a zajímavých architektonických děl přináší nová elektronická databáze ostravských památek www.ostravskepamatky.cz. Databázi připravil a vydal spolek Fiducia ve spolupráci s Antikvariátem Fiducia, Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Ostravě, a okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu.

Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje, Pro novináře
15.12.2017

ČR: Institut umění – Divadelní ústav (IDU) v rámci připravované výstavy Česká divadelní fotografie 1859–2017 vyhlašuje soutěž o nejlepší divadelní fotografii. Do soutěže se mohou přihlásit profesionální fotografové i studenti fotografie se snímky pořízenými na území České republiky v letech 2015 až 2017 v několika kategoriích.

Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
15.12.2017

ČR: V nově jmenované vládě povede resort kultury PhDr. Ilja Šmíd. Přečtěte si životopis nového ministra kultury.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Legislativa a ekonomika
Co se děje
14.12.2017