neděle
24. března 2019
Svátek slaví: Gabriel
Ostrov hladových duchů
© archiv pořadateleV Praze odstartoval festival dokumentárních filmů Jeden svět

PRAHA: Tento týden začal 21. ročník Mezinárodního festivalu o lidských právech Jeden svět. Pod heslem „Bezpečná blízkost“ se zaměřuje na téma identity a hledání toho, co nás spojuje. „Dokumentární filmy přináší příběhy často ze vzdálených koutů světa, příběhy lidí, se kterými na první pohled nemáme nic společného. My ale chceme ukázat, že i vzdálené příběhy nám mohou být blízké, že se nás týkají a můžeme se z nich poučit nebo se s nimi ztotožnit,“ vysvětluje ředitel festivalu Ondřej Kamenický. Jeden svět promítne 117 filmů z 51 zemí světa a přiveze 148 mezinárodních hostů.  

od 06.03.2019 do 17.03.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Festival zahájil ve středu v pražském kině Lucerna finský dokument Bohové z Molenbeeku zachycující příběh tří dětí a jejich úvah o náboženství a vlastní identitě. Film osobně uvedla režisérka Reetta Huhtanen. 

Od 7. do 17. března pak festival obsadí celkem osm pražských kin a letos nově také Centrum současného umění DOX v pražských Holešovicích. To bude hostit program zaměřený na experimentální dokumentární formy a virtuální realitu.  Diváci mohou ozkoušet doslova na vlastní kůži celkem dvanáct příběhů z různých koutů světa a přenést se například do amazonského pralesa, do mysli lidí trpících bipolární poruchou nebo do válkou sužovaného Jemenu.  

Kromě kategorie Jeden svět interaktivně nabídne letošní program Jednoho světa dalších třináct tematických filmových kategorií – z toho tři soutěžní, jednu zaměřenou na dětské diváky a jednu kategorii krátkých filmů.

V kategorii Česká soutěž se letos představí rekordních osm premiér nových českých dokumentů. Očekávání vzbuzuje novinka Filipa Remundy Bratři Okamurové. Premiéru bude mít také například citlivý vhled do života a názorů jednoho z nestorů české dezinformační scény důchodce Petra Černého, snímek Dobré zprávy režiséra Ondřeje Šálka či příběh ostříleného sňatkového podvodníka Začít znovu, který zachytila režisérka Eva Tomanová. Kromě portrétu bratří Okamurů uvede Jeden svět ještě jednu premiéru z dokumentárního cyklu České televize Český žurnál, a to film Reality režisérky Báry Chalupové.  

Druhým rokem uvádí Jeden svět speciální debatní program nazvaný Mluvící kino, který do Prahy přiveze celkem pět mezinárodních expertů. Ti svou přednáškou a diskuzí s publikem doprovodí projekce vybraných filmů, soustředících se na aktuální a palčivá témata jako je třeba současná politická situace v Maďarsku, klimatická změna a její dopad na obyvatele konkrétní oblastí světa nebo situaci etnických i politických menšin uprostřed globálních konfliktů.  

Mezi hosty festivalu jsou jak významní režiséři, jako například Ross RaMell nominovaný letos na Oskara za film Hale County dnes ráno a i večer nebo Matthew Heineman, který na festivalu uvede svou retrospektivu, tak protagonisté s výjimečnými životními příběhy – například syrský novinář Mazin Esmaiel, který si kvůli kritice Asadova režimu na vlastní kůži zažil syrské vězení, nebo Lin Lee Poh, protagonistka filmu Ostrov hladových duchů. Dokument se věnuje situaci uprchlíků na australském Vánočním ostrově.  

Jeden svět také pokračuje ve své snaze zpřístupnit filmy co nejširšímu publiku, včetně diváků a divaček s postižením. Promítne proto 18 filmů s titulky pro neslyšící a nedoslýchavé, pět dokumentů s audiopopisem a tři tzv. relaxované projekce, při kterých je v kině tlumené světlo, tišší zvuk a nabízí tak příjemný zážitek nejen lidem s mentálním postižením nebo epileptikům, ale také rodičům s malými dětmi.  

Nejmenší diváci a jejich rodiče mohou také využít dětský koutek pro děti od tří let, který se usídlí v Městské knihovně na Praze 1. Otevřen bude každý všední den od 14:00 do 20:00, o víkendu už od 12:00. Vždy od pátku do neděle budou v dětském koutku probíhat filmové workshopy pro děti s lektory z organizace Free Cinema. Provoz koutku zajišťuje Baby Office a je možné si v něm zarezervovat hlídání či přijít bez rezervace.  

Praktické informace:  

  • Divácké centrum festivalu se nachází v prostorách Tibet Open House ve Školské ulici na Praze 1 a je otevřené každý festivalový den od 14:00 do 21:30, o víkendu už od 10:00.   
  • Press centrum a prostor pro hosty festivalu najdete v Langhansu – Centru Člověka v tísni ve Vodičkově ulici, které je otevřené každý den mezi 10:00 a 20:00.  

Vstupenky je možné zakoupit kromě jednotlivých kin také skrze centrální asistovaný prodej na festivalovém inforstánku v pasáži Lucerna.  

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: CBS Nakladatelství vydalo tolik očekávanou knihu Česko z nebe, která svým čtenářům nabízí letecké pohledy na Českou republiku a zároveň zastřešuje edici se stejným názvem – Česko z nebe, která vzniká v jednotlivých regionech. Kniha nabízí unikátní letecké fotografie Česka a pohled na naši vlast z ptačí perspektivy.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.03.2019

ČR: Trochu neučesané texty z deníčku určené původně jen na facebookovou stránku Egon - z mýho deníčku se přetavily pod křídly malého, ale renomovaného nakladatelství Titanic ve skutečnou Knížku. Vysazenou písmem Baskerville... Ve vynikající grafické úpravě studia CartonClan, s fotografiemi Petry Baďurové a Miroslava Zajíce.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.03.2019

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.03.2019

PARDUBICE: V rámci celostátní kampaně na podporu čtenářství Březen – měsíc čtenářů oceňují knihovny napříč republikou své nejlepší uživatele. V letošním roce se kandidát na Čtenáře roku hledal v řadách mužů nad 18 let. Není proto divu, že se Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který tuto soutěž iniciuje, rozhodl tentokrát název udělovaného titulu pozměnit a vyhlašovat tak Mistry četby roku 2019.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.03.2019