středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
banner festivalu
© zdroj: facebookový profil festivalu



V Pardubicích budou k vidění nejlepší komedie z celé republiky

PARDUBICE: Východočeské divadlo bude koncem ledna hostit již 18. ročník GRAND Festivalu smíchu. V hlavním programu pardubického týdne smíchu diváky opět čeká sedm nejlepších komedií, které v roce 2017 vznikly v českých divadlech. „V minulých letech převládalo u vybíraných titulů především kritérium množství smíchu, dnes už je ale jasné, že divadelní komedie má i hlubší význam. Pro tvůrce se stává prostředkem k vyjadřování postojů k nejpalčivějším problémům života jednotlivce i celé společnosti,“  říká ředitel festivalu Petr Dohnal.

od 22.01.2018 do 29.01.2018
Autor článku: 
Radek Smetana

Další vynikající komediální představení budou moci zájemci zhlédnout v doprovodné části, v prologu či epilogu festivalu. Program soutěžní přehlídky, která je svým zaměřením zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, je uveřejněn na internetových stránkách divadla www.vcd.cz nebo na samostatném webu festivalu www.festivalsmichu.cz, který v průběhu přehlídky nabídne i Festivalové novin(k)y či fotografie ze zákulisí.

Mezi nejkvalitnější komediální inscenace, které se v soutěžním klání utkají o titul Komedie roku 2017, byly vybrány komedie o světě vědy Dotkni se vesmíru a pokračuj Městského divadla Brno, hudební retro inscenace pro celou rodinu Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾ v podání pražského Divadla v Dlouhé či současná britská komedie Vincenc královéhradeckého Klicperova divadla. Výlet do světa mužských sebestředností nabídne konverzační komedie Obraz Komorní scény Aréna z Ostravy, pohled na jednu rodinnou večeři zprostředkuje současná česká hra Pohřeb až zítra Švandova divadla na Smíchově a na dobu, kdy se zdálo všechno možné, zavzpomíná hudební komedie Městských divadel pražských 60’s aneb Šedesátky. Do šedesátých let minulého století diváky přenese také pořádající soubor Východočeského divadla, který do soutěže vysílá nelítostnou komedii podle slavného Formanova filmu Hoří, má panenko!

„V minulých letech převládalo u vybíraných titulů především kritérium množství smíchu, dnes už je ale jasné, že divadelní komedie má i hlubší význam. Pro tvůrce se stává prostředkem k vyjadřování postojů k nejpalčivějším problémům života jednotlivce i celé společnosti. Komediální řešení situací prostupuje všemi žánry a je vyhledávaným prvkem ke sdělování i těch nejvážnějších témat. Je tedy přirozené, že i náš festival nemůže tyto moderní trendy a přístupy ignorovat,“ říká ředitel festivalu Petr Dohnal.

Soutěžní komedie bude tradičně hodnotit odborná a studentská porota, své hlasy samozřejmě opět odevzdají i sami diváci. Hlavní cenou festivalu pak bude titul Komedie roku 2017, dále budou předány Ceny odborné a studentské poroty, Cena diváků a Ceny za nejlepší ženský a mužský herecký výkon. Posedmé bude udělena i Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru v posledních letech a kterou doprovází originální plastika akademické sochařky Kláry Klose.

Novinkou 18. ročníku bude Cena za nejlepší režii. „Na většině festivalů se obvykle odměňují divadla a herci, přitom za každým dobrým hereckým výkonem, za výběrem a realizací inscenace stojí režisér. Jeho vize, akcentace tématu a použité výrazové prostředky jsou nezaměnitelné zejména u komediálního žánru. Novým oceněním proto chceme oboru režie vyjádřit náležitý respekt,“ odůvodňuje navýšení festivalových cen dramaturgyně Jana Uherová.

Výsledky festivalu budou vyhlášeny v rámci závěrečného Galavečera smíchu, který v posunutém přímém přenosu tradičně odvysílá Česká televize, hlavní mediální partner přehlídky. Večerem diváky provede herec a režisér Miroslav Hanuš spolu s pardubickou herečkou Janou Ondruškovou.

Nad 18. ročníkem GRAND Festivalu smíchu převzali záštitu Ministerstvo kultury ČR, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, primátor města Pardubice Martin Charvát a prezident Herecké asociace Ondřej Kepka.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024