středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Bytový dům
© ÚMČ Praha 10



V Malešicích vznikne nová pobočka knihovny i rodinné centrum

PRAHA: Bytový dům Malešice, jehož rekonstrukci dokončila Praha 10 loni na podzim, bude nabízet další využití svých nebytových prostor. Radní městské části totiž na svém jednání ve středu 30. listopadu podpořili záměr na vznik rodinného centra a pobočky Městské knihovny v Praze. Rodinné centrum i knihovna by měly vzniknout v prvním patře bytového domu. Prostor pro klub pro rodiče s dětmi byl už zkoulaudován a mohl by se tak otevřít už v první polovině příštího roku.

Autor článku: 
Vít Novák

„Takové využití nebytových prostor považujeme za velmi smysluplné. V objektu jsou také startovací byty pro mladé rodiny, takže jsme přesvědčení, že rodinné centrum má své opodstatnění. Roli knihoven potom nepovažujeme ani zdaleka za překonanou. Zatímco pobočky z metropole dlouhodobě ubývají, jsem rád, že Praha 10 se snaží o opak,“ říká radní Ondřej Počarovský (TOP 09).
V Bytovém domě Malešice tak do konce příštího roku vznikne významný komplex veřejných služeb, který bude nabízet široké možnosti společenského využití. Kromě plánované knihovny a rodinného centra zde už funguje například klub seniorů nebo veřejná jídelna a dětská herna.
„Podobná centra mají obrovský společenský význam. Nabízí vyžití pro ty, kteří by ho sami hledali jen těžko a propojuje lidi v podobných životních situacích,“ vysvětluje Ondřej Počarovský.
Rada městské části ve středu schválila záměr na rozšíření služeb v Bytovém domě Malešice, nyní se začne pracovat na přípravě jejich fungování. Provozovatel rodinného centra bude vybrán na základě veřejné nabídky, s vítězem bude podepsána smlouva na dobu neurčitou s půlroční výpovědní lhůtou.
„Není efektivní, aby všechny služby pro rodinu poskytovala městská část prostřednictvím svých zřízených organizací. Existují zkušení provozovatelé těchto služeb, a to s velkým zapojením veřejnosti,“ doplnil uvolněný člen rady Ondřej Počarovský, který má na starosti i sociální a rodinnou politiku.
Prostor, ve kterém by mohla vzniknout veřejná knihovna, čeká na dokončení a kolaudaci. Městská knihovna v Praze, která na území desáté městské části provozuje čtyři pobočky (Dům čtení Ruská, Korunní, Skalka a Zahradní Město), projevila už dříve o prostory zájem.

---

O bytovém domě Malešice

Budova byla uvedena do provozu na začátku sedmdesátých let se sídlištěm Malešice. Má jedno podzemní a deset nadzemních podlaží. Do 90. let 20. století sloužila jako domov pro svobodné. Do roku 2013 zde fungovala ubytovna pro zahraniční dělníky. Následně zajistila radnice Prahy 10 rozsáhlou rekonstrukci a přeměnu na Bytový dům Malešice. Převážně malometrážní byty slouží jako startovací bydlení pro mladé lidi, ale zároveň jako ústupové bydlení pro seniory. Zajímavostí je, že kromě mladých manželských párů mohou o byt žádat také registrovaní partneři. V domě je několik prodejen, veřejná jídelna, dětská herna, seniorský klub i další sociální služby. Objekt se nachází v příjemném prostředí u Malešického parku s dobrou dostupností MHD. V blízkosti objektu je Poliklinika Malešice, obchody, banka, Česká pošta, kavárna a další služby. Podrobnější informace na www.bdmalesice.cz.

 

Vít Novák
tiskový mluvčí

Úřad městské části Praha 10
Vršovická 68, 101 38  Praha 10
Mobil: 605 759 814
E-mail 1: vitn@praha10.cz
E-mail 2: novak.vitek@gmail.com
www.praha10.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024