čtvrtek
22. srpna 2019
Svátek slaví: Bohuslav
© BannerV hlavní roli je památka!

ČR: Monument/um spojuje daný MONUMENT, MOMENT a audiovizuální UM do jednoho celku a vytváří tak pro diváka neopakovatelný site specific zážitek. Čtyři benefiční hudebně-obrazová představení se odehrají v krásných, oduševnělých, ale také zchátralých objektech – kostel, lázně, hrad a továrna –  v českých Sudetech. 

od 27.07.2019 do 24.08.2019
Autor článku: 
luk

Dramaturgie večera

Zapomeňte na klasický benefiční koncert či festivaly se stále stejnými line-upy. Monument/um je komponovaný večer, který se skládá z:

1) úvodní krátké přednášky vedenou odborníkem,
2) dokumentu o památce, které natáčí partner ČT ArtZóna přímo pro projekt Monument/um,
3) samotné performance, kdy Lenka svým hlasem a hudebními krajinami zcela zaplní prostor a VJ ručně vytvořenými animacemi v kombinaci s digitálními efekty vše míchá v reálném čase do organické videokoláže.

 

Proč Sudety?

  • Téma vykořeněnosti se prolíná životem a tvorbou Lenky, kdy dohledávání vlastních kořenů a rodinné historie je spletité vzhledem k toku světových událostí. Shodou okolností se i myšlenka na sérii představení na záchranu památek zrodila v Sudetech - v Duchcově, po jejím benefičním koncertě na záchranu Reinerovy fresky v roce 2015. Více info ZDE →
  • Sudety odráží to, co chceme: oživit nejen památky, ale i dočasně zmrtvělá místa.
 

Záměr a formy pomoci

  • Ukázat veřejnosti, že starat se o památky a najít jim nový smysl je důležité.
  • Audiovizuálním uměním zprostředkovat lidem nový pohled na památku a seznámit je s jejím životním příběhem.
  • Upozornit na neutěšený stav vybraných památek a pomoci k jejich oživení.
  • Založit transparentní účty k jednotlivým památkám.
  • Výnos ze vstupného dát iniciativám dané památky na konkrétní účely.

 

Zdroj, další informace a termíny představení ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj připravil pro oblast kultury a památkové péče na příští rok sedm dotačních programů. Jejich prostřednictvím podpoří kulturní aktivity, obnovu historických varhan, činnost muzeí a galerií a obnovu památkového fondu. Novinkou jsou tři samostatné programy na podporu mobility, rezidence a na zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
21.08.2019

ČR: Knižní novinka Poslední deník Květy Fialové se vymyká obvyklým knížkám o slavných herečkách. Autor Josef Kubáník, herec a blízký přítel Květy Fialové, v ní zachytil jeden výjimečný ženský osud i jedinečnou podobu jejich přátelství, které jim oběma změnilo život. Jedna z nejoblíbenějších českých hereček tu poprvé a naprosto otevřeně odvypráví celý svůj život, který by sám o sobě vydal na román. V den hereččiných nedožitých 90. narozenin, 1. září, vydává knihu Nakladatelství ZEĎ.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.08.2019

LITOMĚŘICKO: Další kniha s leteckými fotografiemi - tentokrát z Litoměřicka - doplní již tak početnou edici knih zlínského CBS Nakladatelství Česko z nebe.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.08.2019

KYJOV: Více než 30 000 lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2019