úterý
31. března 2020
svátek slaví Kvido
V krejčovských dílnách DJKT
© FB DJKTV Dílnách Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni šijí také roušky

PLZEŇ: Také plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla pomáhá v boji s nedostatkem roušek a v krejčovských divadelních dílnách šijí zaměstnanci divadla od úterý tolik potřebné roušky.

Autor článku: 
klapka

Na svém facebookovém profilu DJKT uvedlo: „V tuto chvíli máme k dispozici vhodný materiál na tři tisíce roušek, a tak se členové dámské i pánské krejčovské dílny pustili do práce. A my jim za to moc děkujeme! Roušky poputují na Magistrát města Plzně, který také rozhodne o jejich distribuci.“

Podle slov primátora města Plzně Martina Baxy se samo divadlo DJKT rozhodlo pomoci a nabídlo, že od úterý bude každý den šít šestnáct švadlen roušky v plzeňských dílnách. Město také objednalo 14 tisíc roušek u výrobního družstva invalidů Styl Plzeň. Tím pádem by každý den mělo město získat tisíc roušek, které budou určené pro nejvíce ohrožené skupiny. Poputují především do Městského ústavu sociálních služeb. „Marně bušíme na krajská vrata a vládní dveře. Nakonec jsme se rozhodli už na nic nečekat a hledáme způsoby, jakými si pomoci sami… Chceme se aktivně postavit proti krizi.“ uvedl Baxa při včerejším živém vysílání z plzeňského magistrátu.

Nedostatek roušek po celé zemi řeší po svém i další kulturní zařízení, která se sama rozhodla konat a pomoci tak svými vlastními silami. Roušky šijí v divadelních dílnách Městského divadla Zlín, Divadlo pod Palmovkou, Moravské divadlo Olomouc, Husa na provázku, liberecké divadlo F. X. Šaldy, Národní divadlo moravskoslezké. Do iniciativy šití roušek se přidali také zaměstnanci Národního divadla a Státní opery.

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: 14|15 BAŤŮV INSTITUT je již dva týdny pro veřejnost uzavřen. Nicméně knihovna, galerie i muzeum přicházejí postupně s náhradním programem, který je dostupný online z pohodlí domova. Běžný chod se skrze absenci návštěvníků z části zastavil, přesto může veřejnost využívat alternativní služby, které jsou k dispozici virtuálně „na dálku“. Připojujeme jejich výčet. Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU se všichni těšíme na návrat návštěvníků. Už nyní je připravován program po ukončení nouzového stavu.  

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.03.2020

ČR: Komedii Hvězda o fiktivní seriálové herečce si nenechalo v pátek 27. března ujít přes 120 tisíc diváků starších 15 let. Přímý přenos z divadla Studio DVA se tak stal nejsledovanějším živým přenosem od spuštění kulturního kanálu ČT art v roce 2013.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
31.03.2020

PRAHA: Londýnská aukční síň Sotheby's zařazuje po loňském úspěchu do aukcí světového výběru současného umění - Contemporary art London, opět díla českého malíře Patrika Hábla. První aukce bude zahájena 31. března a bude končit 8. dubna, následující se uskuteční v srpnu. Na březnové aukci bude dražen Háblův obraz s názvem Blue Landscapes, který je považován za Háblovo iniciační dílo.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní
Nepřehlédněte
31.03.2020

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: V Královéhradeckém kraji se k výzvě  „Tiskne celé Česko“ připojilo celkem 28 subjektů. Dobrovolníci z řad žáků a pedagogů pomáhají s výrobou ochranných štítů pro zdravotníky bojující s nákazou COVID-19. Mezi nejvíce zapojené školy v kraji patří hradecká Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.03.2020