pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
© www.brno.cz



V Brně vzniká pobočka Paměti národa

BRNO: Kancelář a hlavně studio pro natáčení vzpomínek pamětníků. Takové zázemí poskytne projektu Paměť národa bývalá káznice na Cejlu. Jihomoravská pobočka doplní existující regionální centra v Plzni, v Hradci Králové, Olomouci a Zlíně.

 

Autor článku: 
luk

„Uvědomujeme si, že každá oblast má svou specifickou historickou paměť, kterou z Prahy nemůžeme dohlédnout,“ říká k tomu koordinátor regionálních poboček Martin Kroupa.

Zachycení dějinných událostí 20. století prostřednictvím vzpomínek pamětníků. Tomuto cíli se nezisková společnost Post Bellum věnuje už deset let. U příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa slavnostně otevřela svou novou pobočku v brněnské Káznici. „Jsme často svědky toho, že se vzpomíná na otce zakladatele, ale v zapomnění upadají příběhy obětí, které byly přineseny na oltář toho, že dnes žijeme ve svobodné, demokratické zemi. Z toho důvodu zakládáme aktivní regionální pobočky a tyto vzpomínky dokumentujeme. Je mezi námi ještě několik set lidí, kteří pamatují události druhé světové války a padesátých let. Jsme poslední generace, která je může zaznamenat,“ vysvětluje Kroupa.

Zatímco v Praze vznikne zhruba 300 nahrávek za rok, v Brně jich dosud bylo pořízeno jen 20. Tento deficit by nová pobočka měla začít vyrovnávat. „Je to pobočka pro celý Jihomoravský kraj, časem bychom proto chtěli natáčet i v dalších městech, v Mikulově, Znojmě. Potřebujeme co nejrychleji dotočit spoustu lidí, na které máme kontakty a jsou skutečně velmi staří,“ upřesňuje Kroupa.

V Káznici vznikne kancelář a nahrávací studio, které je možné složit a převážet. „Nahrávací systém umožňuje pořídit kvalitní audiovizuální záznam, při kterém je pamětník snímán z několika úhlů. Nahrávky jsou použitelné například v pořadech České televize, při různých promítáních, výstavách a podobně,“ přibližuje ředitel nové pobočky David Butula.

Paměť národa je největší veřejná sbírka svědectví pamětníků 20. století. Od jejího založení v roce 2008 ji buduje nezisková společnost Post Bellum spolu s partnery – Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. Portál obsahuje příběhy válečných veteránů, odbojářů, politických vězňů, ale i těch, kteří diktaturám sloužili. Z Paměti národa vycházejí další projekty: rozhlasové pořady, výstavy, knihy, filmy, vzdělávací programy pro děti.

Víte o někom, jehož příběh by neměl být zapomenut? Pošlete tip přímo řediteli jihomoravské pobočky Paměti národa Davidu Butulovi na e-mail david.butula@postbellum.cz. 

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024