pátek
22. března 2019
Svátek slaví: LeonaUnikátní systém digitální evidence muzejních sbírek

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeský kraj disponuje novým unikátním a nadčasovým systémem digitální evidence muzejních sbírek, který podle IT specialistů nemá v současné době v Česku obdoby. Zaznělo to na zatím posledním pracovním setkání zástupců krajského úřadu, regionálních muzeí a konstruktérů originálního softwaru systému MUSEION.

Autor článku: 
luk

„Potřeby moderní společnosti se rychle mění a zrychlujícím tempem jdou dopředu také informační technologie. Přijímat novinky a změny bývá obtížné. Před vývojem ovšem nelze zavřít dveře a je třeba reagovat. A reagovat rychle. Jsem velmi rád, že konečně přichází doba, kdy se kultuře začíná věnovat pozornost, kterou si zaslouží. Dokázali jsme, že jsme silný tým, který umí spolupracovat napříč obory: Výsledkem je Museion, jedinečný komplexní sbírkový evidenční systém pro muzea a galerie,“ uvedl ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje (KÚ JčK) Milan Kučera.

Podle vedoucího Odboru kultury a památkové péče KÚ JčK Patrika Červáka vznikl projekt Centrálního evidenčního systému sbírek muzejní povahy Jihočeského kraje jako reakce na již nevyhovující systém vedení evidence. „Z technologického hlediska se stávající informační systém stal neudržitelným a jeho modernizace byla v nedohlednu. Hledal se tedy centralizovaný systém moderní koncepce za přijatelné finanční prostředky,“ poznamenal Červák.

Dodávkou Museionu byla pověřena na základě výběrového řízení pražská společnost Musoft.cz. Celkové náklady na projekt, jehož realizace byla zahájena v červenci 2015, činí 2,4 miliónu korun. Na dalších 1,8 miliónu vyjdou pětileté služby Musoftu související s dalším vývojem, podporou a správou systému. Veškeré náklady hradí Jihočeský kraj ze svého rozpočtu.

Systém je určen pro příspěvkové organizace Jihočeského kraje disponující fondem sbírkách předmětů, tedy pro Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Muzeum Jindřichohradecka, Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích, Prachatické muzeum, Prácheňské muzeum v Písku, Regionální muzeum v Českém Krumlově a Alšovu Jihočeskou galerii (AJG).

Museion umožní například tvorbu virtuálních výstav.

„Projekt Museion tak, jak byl Jihočeským krajem uchopen, nemá v rámci České republiky a Slovenska obdoby. V této oblasti je nepochybným tuzemským lídrem,“ konstatoval Pavel Mlčoch z projekčního týmu Musoftu. O jihočeský model se již zajímají další české kraje i různé slovenské instituce.

 

Zdroj a více informací ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: CBS Nakladatelství vydalo tolik očekávanou knihu Česko z nebe, která svým čtenářům nabízí letecké pohledy na Českou republiku a zároveň zastřešuje edici se stejným názvem – Česko z nebe, která vzniká v jednotlivých regionech. Kniha nabízí unikátní letecké fotografie Česka a pohled na naši vlast z ptačí perspektivy.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.03.2019

ČR: Trochu neučesané texty z deníčku určené původně jen na facebookovou stránku Egon - z mýho deníčku se přetavily pod křídly malého, ale renomovaného nakladatelství Titanic ve skutečnou Knížku. Vysazenou písmem Baskerville... Ve vynikající grafické úpravě studia CartonClan, s fotografiemi Petry Baďurové a Miroslava Zajíce.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.03.2019

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.03.2019

PARDUBICE: V rámci celostátní kampaně na podporu čtenářství Březen – měsíc čtenářů oceňují knihovny napříč republikou své nejlepší uživatele. V letošním roce se kandidát na Čtenáře roku hledal v řadách mužů nad 18 let. Není proto divu, že se Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který tuto soutěž iniciuje, rozhodl tentokrát název udělovaného titulu pozměnit a vyhlašovat tak Mistry četby roku 2019.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.03.2019