středa
19. června 2019
Svátek slaví: LeošUnikátní systém digitální evidence muzejních sbírek

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeský kraj disponuje novým unikátním a nadčasovým systémem digitální evidence muzejních sbírek, který podle IT specialistů nemá v současné době v Česku obdoby. Zaznělo to na zatím posledním pracovním setkání zástupců krajského úřadu, regionálních muzeí a konstruktérů originálního softwaru systému MUSEION.

Autor článku: 
luk

„Potřeby moderní společnosti se rychle mění a zrychlujícím tempem jdou dopředu také informační technologie. Přijímat novinky a změny bývá obtížné. Před vývojem ovšem nelze zavřít dveře a je třeba reagovat. A reagovat rychle. Jsem velmi rád, že konečně přichází doba, kdy se kultuře začíná věnovat pozornost, kterou si zaslouží. Dokázali jsme, že jsme silný tým, který umí spolupracovat napříč obory: Výsledkem je Museion, jedinečný komplexní sbírkový evidenční systém pro muzea a galerie,“ uvedl ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje (KÚ JčK) Milan Kučera.

Podle vedoucího Odboru kultury a památkové péče KÚ JčK Patrika Červáka vznikl projekt Centrálního evidenčního systému sbírek muzejní povahy Jihočeského kraje jako reakce na již nevyhovující systém vedení evidence. „Z technologického hlediska se stávající informační systém stal neudržitelným a jeho modernizace byla v nedohlednu. Hledal se tedy centralizovaný systém moderní koncepce za přijatelné finanční prostředky,“ poznamenal Červák.

Dodávkou Museionu byla pověřena na základě výběrového řízení pražská společnost Musoft.cz. Celkové náklady na projekt, jehož realizace byla zahájena v červenci 2015, činí 2,4 miliónu korun. Na dalších 1,8 miliónu vyjdou pětileté služby Musoftu související s dalším vývojem, podporou a správou systému. Veškeré náklady hradí Jihočeský kraj ze svého rozpočtu.

Systém je určen pro příspěvkové organizace Jihočeského kraje disponující fondem sbírkách předmětů, tedy pro Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Muzeum Jindřichohradecka, Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích, Prachatické muzeum, Prácheňské muzeum v Písku, Regionální muzeum v Českém Krumlově a Alšovu Jihočeskou galerii (AJG).

Museion umožní například tvorbu virtuálních výstav.

„Projekt Museion tak, jak byl Jihočeským krajem uchopen, nemá v rámci České republiky a Slovenska obdoby. V této oblasti je nepochybným tuzemským lídrem,“ konstatoval Pavel Mlčoch z projekčního týmu Musoftu. O jihočeský model se již zajímají další české kraje i různé slovenské instituce.

 

Zdroj a více informací ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019

PRAHA: Mezinárodní porota Trebbia ocenila v oblasti podpory kultury a umění podnikatele a filantropa Milana Fiľa. Cenu si převzal v rámci benefičního galavečera 18. ročníku této akce ve Španělském sále Pražského hradu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.06.2019

ČR: Projekt, který byl realizován u příležitosti oslav 100. výroční vzniku Československé republiky se nyní, poté co byl oceněn 70 000 spokojenými návštěvníky a dokončil svou 4 500 Km dlouho cestu po České republice a na Slovensku, dočkal i ocenění od odborné poroty soutěže.

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
18.06.2019

ČR: Národní památkový ústav se letos stal poprvé partnerem mezinárodního filmového festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením Mental Power Prague Film Festival. Autoři tří filmů, které byly oceněny odbornou nebo diváckou porotou, získávají možnost natočit film pro příští 14. ročník na vybrané státní památce ve Středočeském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji.   

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.06.2019