středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
nález velmože z doby římské
© Tomáš Chrástek



Uherskobrodsko vydalo další ze svých pokladů

UHERSKÝ BROD: Archeologové po sérii nálezů na Uherskobrodsku v předchozích letech mohli opět úspěšně započít svou práci po pozitivním oznámení stavebních dělníků. Ti při budování dešťové kanalizace, související s novostavbou autosalonu v Uherském Brodě učinili nečekaný objev.

18.09.2019
Autor článku: 
Pavel Princ

Historicky první nález na Moravě velmože ze starší doby římské

 „Při zasypání výkopu se pozornému bagristovi zaleskl v lžíci bagru neobvyklý předmět. Bez prodlení kontaktovali naše oddělení. Při ohledání terénu jsme předmět určili jako bronzovou pánev ze starší doby římské,“ komentoval Tomáš Chrástek, vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea, situaci po bližším ohledání místa nálezu. Ve vybagrované zemině se ještě podařilo nalézt bronzovou naběračku, která spolu s pánví tvořila společný soubor.

Stavební práce se musely na týden zastavit, aby byl zahájen záchranný archeologický výzkum s cílem odkrýt celou narušenou situaci. „Po odkopání 1,5 m zásypové vrstvy štěrku se při stěnách jámy objevily tmavě hnědé pruhy zetlelého dřeva. Rýč a krumpáč musely vystřídat špachtle a štěteček.  Po několika hodinách se archeologům podařilo odkrýt pohřební místo bohatého velmože z doby římské,“ pokračoval Chrástek.

Velmož byl uložen do hrobu s bohatou hrobovou výbavou. „Na nohou měl nasazeny bronzové ostruhy, oděv měl sepnut čtyřmi bronzovými sponami a přepásán koženým opaskem, z něhož se dochovalo nákončí a přezka. U pasu měl jako milodar uložen bronzový nůž a kostěnou jehlici. Další milodary byly uloženy ve výklenku za hlavou zemřelého, tato část hrobu byla bohužel narušena bagrem, takže v původní poloze se dochovala jen část jedné keramické nádobky, ale na základě zjištěné situace můžeme jednoznačně říci, že zde měl uloženy taktéž obě bronzové nádoby,“ popsal se vší podrobností Chrástek a zasadil muže i do časového úseku a s největší pravděpodobností i jeho postavení a bezesporu unikátnost tohoto nálezu. „Mrtvý byl do hrobu uložen pravděpodobně někdy na počátku druhého století našeho letopočtu. Podle bohaté výbavy můžeme usuzovat, že se jednalo o významného velmože, snad vládce celého širšího regionu. Zajímavé je, že většina předmětů, se kterými byl zemřelý uložen do hrobu, byla vyrobena na území římské říše. Nejedná se tedy o předměty místní výroby, ale o importy. Na území Moravy se takovýto bohatý hrob z tohoto období doposud objevit nepodařilo.

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024