pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
Portrét Karla Cudlína
© Archiv pořadateleTváře české literatury - výstava fotografa Karla Cudlína

BRNO: Karol Sidon, Jáchym Topol, Bianca Bellová, Arnošt Goldflam, Jiří Hájíček, Jaroslav Rudiš, Ivan Binar a mnohé další významné osobnosti české literatury zachytil svým objektivem fotograf Karel Cudlín. Výstava fotoportrétů Tváře české literatury měla premiéru loni v Městské knihovně v Lipsku v rámci doprovodného programu tamního knižního veletrhu, na němž se Česká republika po dlouhých dvaceti čtyřech letech představila jako hlavní hostující země. Moravská zemská knihovna nyní vystavuje tuto kolekci v Brně, v galerii MZK, kde bude k dispozici do 18. března, i v souvislosti s blížícím se životním jubileem Karla Cudlína.

od 10.02.2020 do 18.03.2020
Autor článku: 
Martina Šmídtová

Karel Cudlín se začal věnovat focení již na gymnáziu. V roce 1987 dokončil studium fotografie na FAMU. Pracoval na volné noze i jako fotoreportér v Mladém světě, Lidových novinách či v Respektu. Dlouhodobě také spolupracoval s Revolver Revue. Proslul zejména svým dokumentárními sériemi, například cyklem o životě Romů či uprchlíků nebo fotoreportážemi z Ukrajiny, Ruska a Izraele. Zachytil atmosféru plesů a tanečních v Lucerně, odchod sovětských vojsk z Československa či zázemí Národního divadla v Praze. Mezi lety 1996 a 2003 byl jedním z oficiálních fotografů prezidenta Václava Havla.

Své práce vystavuje Karel Cudlín na samostatných i kolektivních výstavách v ČR i po celém světě. Je zastoupen v řadě muzejních i soukromých sbírkách. Celkem osmnáctkrát obdržel cenu Czech Press Photo, v roce 2007 se stal laureátem Ceny Revolver Revue. Moravská zemská knihovna vystavuje 27 Cudlínových portrétů. „Mnohé z těchto portrétů vznikly v rámci spolupráce s Revolver Revue, jiné jsem fotil na objednávku pro další média, některé jsem fotil jen pro sebe. Focení portrétů je vždy zajímavé, především protože nabízí příležitost setkání a rozhovoru s jedinečnou osobností, často ne tak mediálně známou,“ uvedl u příležitosti výstavy Karel Cudlín.

Kromě vlastních fotografií si návštěvníci na výstavě mohou prohlédnout také publikace, na nichž se Cudlín autorsky podílel. V úterý 25. 2. od 18 hodin se u příležitosti výstavy uskuteční v MZK beseda nazvaná „Fotograf by měl vidět tisíce fotek denně“. Karel Cudlín zde prostřednictvím projekce představí průřez svou tvorbou a zájemce provede výstavou.

 

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020