neděle
24. září 2017
Svátek slaví: Jaromír
Bedřich Plíva, sklo
© Archiv pořadatelůTULáci – Studentský design na Pražském hradě

PRAHA: Empírový skleník v severní části Královské zahrady na Pražském Hradě bude od 23. 9. - 22. 10. 2017 hostit výstavu studijního oboru Textilní a oděvní návrhářství na Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci. Prezentován bude výběr studentských prací z oblastí oděvní a textilní design, design skla a šperku a navrhování vzorů a také několik ukázek prací pedagogů, kteří vedou studenty v příslušných výtvarných ateliérech.

od 23.09.2017 do 22.10.2017
Autor článku: 
Jakub Berdych

 

Studijní obor byl na Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci otevřen v roce 1992.

Fakulta textilní v letošním roce oslaví 25. výročí otevření tohoto studia a 15. výročí studijního zaměření Návrhářství skla a šperku.

Uplatnění netradičních materiálů a technologií ve výtvarné tvorbě, resp. v designu, se stalo v průběhu vývoje oboru samozřejmostí. Optické vlákno v tapisérii, metalický pásek zakomponovaný v žakárské tkanině, čedičové vlákno ve skleněném svítidle, 3D tisk pro vytvoření šperku, potisk textilie s chameleónním efektem, objekty z nanovlákenných vrstev a mnoho dalších progresivních prvků můžeme vidět v práci studentů i jejich pedagogů. Zastoupeni na výstavě jsou např. Petra Vojtíšková (sklo), Nikol Rýdlová (sklo-šperk), Martina Fabiánová (šperk), Aneta Půhonná (textil), Tereza Vančurová (textil) a další. Z pedagogů, kteří vedou příslušné ateliéry jsou to např. Svatoslav Krotký, Ludmila Šikolová, Oldřich Plíva, Zuzana Veselá, Marcela Kindl Steffanová, Jakub Berdych starší a Ondřej Ludín.

25 let existence studia oboru Textilní a oděvní návrhářství zaznamenalo řadu rozvojových etap a inovací. Původní skladba studia nabízela zaměření Textilní výtvarník a Textilní desinatér, v inovované formě existují i v současnosti. V r. 2002 se obor rozšířil o výtvarné zaměření „sklo a šperk“. Uplynulá doba prověřila správnost koncepce studia, která od počátku spojovala teoretickou výtvarnou složku návrhu s příslušnou technologií a v této podobě je stále aktuální. Experiment není záležitostí pouze vědeckého poznání. Spojením vědy a umění se posouvají hranice možností designérské tvorby. Katedra designu podporuje kreativitu studentů ve všech oblastech tak, aby se stali nejen tvůrci sezónních trendových modelů, ale i inovátory tvůrčích metod a vizionáři kreativního průmyslu.

Současná tvorba oboru Textilní a oděvní návrhářství by se neobešla bez spolupráce Katedry designu s výzkumnými pracovišti napříč Fakultou textilní. Také externí spolupráce s firmami a kulturními institucemi je významnou podporou. Za všechny jsou to např. Severočeské muzeum v Liberci, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci n.N. a Nadace Preciosa.

 

Výstava se koná v Empírovém skleníku v Královské zahradě na Pražském hradě.

Vernisáž v pátek 22.9. 2017 v 16. hodin s úvodním slovem od Mgr. Oldřicha Palaty, Severočeské muzeum v Liberci.

Výstava potrvá od 23.9. do 22.10.2017, otevřeno denně 10-18 hodin.

 

Jakub Berdych
+420 602 353 590

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, cenu Architekt roku, získala Kateřina Šedá. Čestné uznání poroty letos obdržel starosta obce Líbeznice Martin Kupka. Ceny byly předány v rámci společenského večera veletrhu FOR ARCH v PVA EXPO PRAHA dne 20. září 2017.

 

Celá ČR
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.09.2017

ČR: Charitativní sbírka POMOZTE DĚTEM oslaví v letošním ročníku významné dvacáté výročí. Protože Kuře, které je symbolem sbírky, by rádo slavilo v celé své kráse, potřebuje nový háv. Respektive potřebuje celkem čtyři nové maskoty, aby mohlo dál přinášet radost dětem i dospělým.

Celá ČR
Děti a mládež, Handicap, Ostatní
Co se děje
22.09.2017

ČR: Ve dnech 26. a 27. září slaví Audiolibrix své páté narozeniny. V souvislosti s tímto jubileem připravil akce, slevy i doprovodné soutěže. Co zákazníky čeká? Výhodné nákupy, snížená cena unikátního předplatného, vánoční dárky s předstihem i hra o slevy.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.09.2017

PRAHA: V úterý 3. října proběhne v pražském kině Světozor slavnostní premiéra filmu Chlapi nepláčou, jednoho z nejvýraznějších snímků letošního MFF Karlovy Vary, oceněného Zvláštní cenou poroty. Slavnostní premiéry se zúčastní osobně režisér filmu Alen Drljević, střihač Vladimir Gojun a zástupci výjimečného hereckého týmu: Ermin Bravo, Boris Isaković a Sebastian Cavazza. Dramatický snímek vstoupí do českých kin ve čtvrtek 5. října, a to pod hlavičkou distribučního labelu KVIFF Distribution.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.09.2017