čtvrtek
20. června 2019
Svátek slaví: Květa
Knihovnice Klára Szturcová a Simona Kubišová
© Archiv pořadateleTřinecké knihovnice zvítězily na celostátní přehlídce

ČESKÝ TĚŠÍN-TŘINEC: Městská knihovna v Českém Těšíně hostila 10. a 11. dubna celostátní soutěžní přehlídku s názvem O knihovnických aktivitách (OKnA). Tématem letošního ročníku byly Báje a pověsti se zaměřením na 2. stupeň základních škol. V silné konkurenci uspěly knihovnice z Knihovny Třinec Klára Szturcová a Simona Kubišová, které poutavě zpracovaly severskou mytologii a život vikingů.

Autor článku: 
Jan Delong

„Máme z toho obrovskou radost, protože konkurence byla velká a všichni byli výborní. I když bylo hodnocení poroty super a publikum nás ocenilo několikanásobným potleskem, tak abychom byly upřímné, nečekaly jsme to,“ shodují se Klára Szturcová a Simona Kubišová a dodávají: „Je to velká motivace a nakopnutí do další práce pro celou Knihovnu pro děti i Mklub.“

Na soutěžní přehlídku OKnA se každoročně sjíždějí knihovníci z celé České republiky. Cílem je prezentovat a ocenit nejlepší programy pro děti a mládež, které by se měly stát zdrojem inspirace pro ostatní knihovny. Na předem daná témata připravují lekce, které prezentují pozvaným třídám z místních škol. Výkony knihovníků pak hodnotí odborná porota složená z knihovníků, pedagogů a psychologů. Součástí programu jsou také workshopy určené soutěžícím i divákům.

Knihovnické lekce patří ke klíčovým aktivitám třinecké knihovny. Jejich smyslem je totiž rozvoj čtenářských a informačních dovedností a knihovny jsou jedny z mála míst, kde mohou lidé rozvíjet nejen je, ale i kritické myšlení. Navíc jsou lekce mezi třineckými školáky a jejich učiteli oblíbené a vyhledávané. Jen v roce 2018 jich třinečtí knihovníci zvládli uskutečnit více než 400 a zúčastnilo se jich 8 500 dětí. Často vyjížděli i mimo Třinec, do okolních obcí a měst, kam si je zvaly základní, střední nebo mateřské školy.  

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Svátek hudby - svátek muzikantů - byl vyhlášen ministrem kultury Francouzské republiky Jacque Langem v roce 1982. K tomuto kroku ho vedla nespokojenost s trávením volného času mladou generací, která čím dál více zaujímala roli pasivního pozorovatele, nikoli aktivního účastníka uměleckého tvůrčího procesu.

 
 
Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
20.06.2019

ČR: Film Muzea J. A. Komenského Očekávání Velikonoc v Komni získal spolu s dalšími filmy muzea Cenu Františka Pospíšila (1885–1958) 2019 na letošním 22. ročníku Musaionfilmu, přehlídky muzejních filmů (11.–13. června 2019) a zároveň postoupil do nejprestižnější mezinárodní soutěže muzejní audiovize FAIMP 2019, jehož vyvrcholení se letos koná v Šanghaji 28. srpna.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
20.06.2019

ČR: Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s patnácti evropskými státy. Příjemci finanční podpory jsou země střední, východní a jižní Evropy. 

Celá ČR
Granty
Co se děje
20.06.2019

ČR-OSTRAVA: Možná vám nakupování bez obalů a strava bez chemie připadají jako výmysly posledních let, ovšem přesně takhle žili lidé dlouhá staletí. Není divu, že se k jejich moudrosti v dnešní přetechnizované době vracíme. Dvě nové knihy na toto téma vám ukáží, jak žít jednodušeji, ekologičtěji a zdravěji.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Lidová kultura
Co se děje
20.06.2019