sobota
20. dubna 2019
Svátek slaví: Marcela
Knihovnice Klára Szturcová a Simona Kubišová
© Archiv pořadateleTřinecké knihovnice zvítězily na celostátní přehlídce

ČESKÝ TĚŠÍN-TŘINEC: Městská knihovna v Českém Těšíně hostila 10. a 11. dubna celostátní soutěžní přehlídku s názvem O knihovnických aktivitách (OKnA). Tématem letošního ročníku byly Báje a pověsti se zaměřením na 2. stupeň základních škol. V silné konkurenci uspěly knihovnice z Knihovny Třinec Klára Szturcová a Simona Kubišová, které poutavě zpracovaly severskou mytologii a život vikingů.

Autor článku: 
Jan Delong

„Máme z toho obrovskou radost, protože konkurence byla velká a všichni byli výborní. I když bylo hodnocení poroty super a publikum nás ocenilo několikanásobným potleskem, tak abychom byly upřímné, nečekaly jsme to,“ shodují se Klára Szturcová a Simona Kubišová a dodávají: „Je to velká motivace a nakopnutí do další práce pro celou Knihovnu pro děti i Mklub.“

Na soutěžní přehlídku OKnA se každoročně sjíždějí knihovníci z celé České republiky. Cílem je prezentovat a ocenit nejlepší programy pro děti a mládež, které by se měly stát zdrojem inspirace pro ostatní knihovny. Na předem daná témata připravují lekce, které prezentují pozvaným třídám z místních škol. Výkony knihovníků pak hodnotí odborná porota složená z knihovníků, pedagogů a psychologů. Součástí programu jsou také workshopy určené soutěžícím i divákům.

Knihovnické lekce patří ke klíčovým aktivitám třinecké knihovny. Jejich smyslem je totiž rozvoj čtenářských a informačních dovedností a knihovny jsou jedny z mála míst, kde mohou lidé rozvíjet nejen je, ale i kritické myšlení. Navíc jsou lekce mezi třineckými školáky a jejich učiteli oblíbené a vyhledávané. Jen v roce 2018 jich třinečtí knihovníci zvládli uskutečnit více než 400 a zúčastnilo se jich 8 500 dětí. Často vyjížděli i mimo Třinec, do okolních obcí a měst, kam si je zvaly základní, střední nebo mateřské školy.  

 

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

PELHŘIMOV: Město je atraktivním místem a má turistům i místním obyvatelům co nabídnout. Svědčí o tom i poslední novinky, které prezentovali ve středu 3. dubna zástupci Kulturních zařízení města Pelhřimova (KzmP).

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Pozvánka na výlet
18.04.2019

PRAHA: Dne 16. dubna 2019 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.04.2019