čtvrtek
14. listopadu 2019
Svátek slaví: Sáva
Logo Mezinárodního road movie festivalu
© IRMFTřicet road movie z celého světa nabídne filmový festival v Plzni

PLZEŇ: Druhý ročník Mezinárodního Road Movie Festivalu (International Road Movie Festival, IRMF) se opět uskuteční v Plzni, ve dnech 11. - 13. října 2019. Přiláká nejen filmové fanoušky, ale i milovníky netradičních cestovatelských zážitků. Představí se snímky z USA, Mexika, Venezuely, Švédska, Číny a dalších destinací.

od 11.10.2019 do 13.10.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Festival uvede 30 filmů z celého světa. Mnohé z nich doprovodí filmové delegace a diváci se tak mohou těšit na diskuze s tvůrci a porovnat, jak filmaři s žánrem road movie pracují napříč kontinenty. Pět snímků bude mít na festivalu svou světovou premiéru, dalších 22 bude uvedeno v české premiéře.

Slavnostnímu zahájení v pátek 11. října bude vévodit česká předpremiéra filmu Afrika na Pionieri, první slovenská road movie na motorkách! Film přijede uvést režisér a tvůrce projektu Marek Slobodník v doprovodu zbytku výpravy.

Doprovodný program nabídne cestovatelské přednášky a besedy. Na festival dorazí např. spisovatel Jakub Horák, který bude vyprávět o zážitcích z cest po Nepálu, nebo zakladatel populárního portálu cestujlevne.com David Eiselt. Fotografka Hana Kurilová pak představí sen mnoha cestovatelů: Papuu Novou-Guineu, opředenou legendami o kanibalech.

Závěrečný večer bude kromě vyhlášení vítězů patřit kultovnímu snímku Pusinky, který bude promítaný z původního 35mm filmového pásu. Film přijede osobně uvést režisérka Karin Krajčo Babinská po boku dalších hereckých hvězd.

Letošní ročník proběhne v plzeňském industriálním prostoru DEPO2015 od 11. do 13. října 2019. Předprodej vstupenek již odstartoval na www.goout.cz. Vstupné na jednotlivé projekce je příznivých 80 Kč, resp. 50 Kč pro studenty.  „Pokud si diváci vyberou z programu více filmů, rozhodně doporučuji akreditace, které vyjdou na pouhých 200 Kč pro celý festival,” dodává Václav Martinovský, výkonný ředitel festivalu.

Filmový festival zaměřený na tématiku road movies je unikátním projektem v rámci celé kontinentální Evropy. Tomu odpovídá i počet snímků přihlášených do soutěže. „Letos jich bylo na 600 a přihlásily se filmy ze 40 zemí světa. Z tak velké účasti máme velkou radost a je to pro nás znamení, že filmy s cestovatelskou tématikou jsou populární po celém světě,“‎‎ dodává umělecký ředitel festivalu Ondřej Bíba.

Další informace na webu: http://www.roadmovie.cz, FB: http://fb.com/roadmoviefestival

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019

ČR: Autorka a nakladatelka Monika Kopřivová, která se ve svých knižních počinech zaměřuje na budování mezigeneračních vztahů a uchovávání rodinných vzpomínek, uvádí na trh dlouho připravovanou knihu Naše výlety. Ta umožňuje zaznamenávat zážitky z rodinných cest. Pro milovníky beletrie pak je připraven dárkový titul – Velká kniha povídek o psech a v aktuální nabídce nechybí ani Velký rodinný kalendář 2020.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
11.11.2019

ČR: Česká televize připravila pro letošní Vánoce čtyři nové pohádky. Prvního ledna odvysílá premiéru Marie Terezie a po Novém roce odstartuje nový formát, ve kterém se představí dvanáct amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.11.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Vladimír Just je šťastně dvojjediný - aktivní divadelník z předlistopadových i listopadových dnů roku 1989 a současně divadelní historik. Toto spojení mu umožňuje proniknout i tam, kam se běžný historik nedostane, a vlastně ho to ani nenapadne. Je např. autorem publikace Divadlo v totalitním systému. Příběh českého divadla 1945-89 nejen v datech a souvislostech (Academia, Praha 2010), za kterou získal cenu Kniha roku AV ČR. A jeho esej Teatralita politického procesu s podtitulem Proces s Miladou Horákovou jako divadelní inscenace patří k nejmrazivějším svědectvím o brutalitě československého komunistického režimu. Bude o ní řeč i v následujícím rozhovoru, k němuž jsme se sešli během letošního divadelního festivalu v Hradci Králové, kde jako teatrolog nemůže chybět. Vzhledem k tomu, že jsme se během let stali dobrými přáteli, zůstanu, když dovolíte, u tykání.  

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
13.11.2019