úterý
31. března 2020
svátek slaví Kvido
© www.nm.czTrampové slaví stovku

PRAHA/ČR: Český tramping slaví, stejně jako naše republika, sté výročí. Počátky trampingu bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejvýznamnějších českých a slovenských subkultur a ovlivnil životy desetitisíců lidí. V Národopisném muzeu je instalována výstava nazvaná Století trampingu, která představuje celý tento fenomén i jeho proměny.

od 29.06.2018 do 01.04.2020
Autor článku: 
luk

Expozice vypráví o dějinách a současnosti trampského hnutí i o tom, jak ovlivnilo podobu české populární kultury, umění a sportu.

Výraz tramp pochází z angličtiny, v americké angličtině se používal coby označení pro tuláka nebo sezónního dělníka, často osobu pohybující se na okraji společnosti a vyhýbající se vžitým společenským uzancím a povinnostem.

Do češtiny se výraz dostal s romány Jacka Londona. Inspirací pro české trampy byly i další knihy z Divokého západu - romány Karla Maye, Zane Greye, Jacka anebo  R. L. Stevensona. Krom anglického termínu se používal také výraz vandr nebo vandrování, anebo rovněž z němčiny pocházející čundr/čundrák, který měl původně pejorativní nádech.

Tramping bylo a je hnutí neorganizované, první čeští trempové byli starší skauti (roveři), kterým přestal vyhovovat pevný řád skautské organizace, ale měli vztah k přírodě a romantice. Bylo to v letech první světové války, tehdy se jim říkalo divocí skauti.

Trempové postupně objevovali tehdy ještě neosídlenou přírodu zejména v jižním okolí Prahy, především v povodí řek Vltavy a Sázavy, později i Berounky. Tramping se ovšem posléze rozšířil v menší či větší míře do všech koutů tehdejšího Československa. Vznikaly první osady, každá s originálním názvem (Askalona atd.) a také šerifem. Mezi skauty a trampy bychom našli i celou řadu velmi významných českých umělců, jako například Jaroslava Foglara nebo Zdeňka Buriana.

Trampingu jako hnutí se za dobu jeho dosavadní existence aktivně účastnilo několik set tisíc lidí, zasáhl pět generací. Počet jednotlivých trampských part a osad  je v celém průběhu století odhadován na cca 30 až 40 tisíc.

Výstava v Letohrádku Kinských vychází z dlouhodobé spolupráce Národního muzea se spolkem Naše muzeum, z. s., a celou řadou dalších jednotlivců i trampských osad.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: 14|15 BAŤŮV INSTITUT je již dva týdny pro veřejnost uzavřen. Nicméně knihovna, galerie i muzeum přicházejí postupně s náhradním programem, který je dostupný online z pohodlí domova. Běžný chod se skrze absenci návštěvníků z části zastavil, přesto může veřejnost využívat alternativní služby, které jsou k dispozici virtuálně „na dálku“. Připojujeme jejich výčet. Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU se všichni těšíme na návrat návštěvníků. Už nyní je připravován program po ukončení nouzového stavu.  

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.03.2020

ČR: Komedii Hvězda o fiktivní seriálové herečce si nenechalo v pátek 27. března ujít přes 120 tisíc diváků starších 15 let. Přímý přenos z divadla Studio DVA se tak stal nejsledovanějším živým přenosem od spuštění kulturního kanálu ČT art v roce 2013.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
31.03.2020

PRAHA: Londýnská aukční síň Sotheby's zařazuje po loňském úspěchu do aukcí světového výběru současného umění - Contemporary art London, opět díla českého malíře Patrika Hábla. První aukce bude zahájena 31. března a bude končit 8. dubna, následující se uskuteční v srpnu. Na březnové aukci bude dražen Háblův obraz s názvem Blue Landscapes, který je považován za Háblovo iniciační dílo.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní
Nepřehlédněte
31.03.2020

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: V Královéhradeckém kraji se k výzvě  „Tiskne celé Česko“ připojilo celkem 28 subjektů. Dobrovolníci z řad žáků a pedagogů pomáhají s výrobou ochranných štítů pro zdravotníky bojující s nákazou COVID-19. Mezi nejvíce zapojené školy v kraji patří hradecká Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.03.2020