úterý
16. dubna 2024
svátek slaví Irena
© František Drtikol – dědicové, Z cyklu Matka-Země, 1923
© zdroj: http://pleonnewsroom.cz



Tibet Open House prodlužuje výstavu Františka Drtikola

PRAHA: V pražském prostoru Tibet Open House prodlužují výstavu grafiky Františka Drtikola Vše z nitra. Výstava představí nově vytvořené tisky z dochovaných a pečlivě restaurovaných zinkových desek, jež se našly v Drtikolově pozůstalosti. Přijďte strávit v TOH příjemné letní chvíle.

od 02.07.2019 do 17.08.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Původní kovové matrice, ze kterých se tisklo naposledy před téměř sto lety, byly důkladně vyčištěny a šetrně restaurovány. Pro tisk portfolia nových leptů bylo použito holandského ručního papíru a francouzských hlubotiskových barev Charbonnel. Náměty pro tato díla čerpal autor ze svých kreseb z let 1917–1919, tedy z doby 1. světové války, kdy se nemohl věnovat fotografické tvorbě.

František Drtikol (1883 – 1961), jeden z nejslavnějších českých fotografů, se věnoval grafické tvorbě především v první polovině 20. let minulého století. Byl mistrem starých uměleckých technik, tzv. tvárných procesů. Používal techniku ušlechtilých tisků – pigmentu, olejotisku, gumotisku, uhlotisku, bromolejotisku. Přišel také se svým vlastním reprodukčním procesem fotolitografií. Využíval nejvíce techniku leptu a litografii, známy jsou i práce vytvořené suchou jehlou a heliogravurou.

Drtikolova grafická i kreslířská tvorba se opírá o dvě hlavní témata, a to Golgoty a Matky Země. Dalšími tématy jsou Cesta, Vanitas, Salome a také taneční motivy spojené s antickými příběhy, egyptské stylizace a variace na téma bohyně a její uctívání. Jde o reminiscence témat symbolismu z konce 19. století a doznívající secese, avšak s novým moderním přístupem. V kompozicích se objevuje výrazné propojení ženy a krajiny, ve kterých se Drtikol vrací na pomyslný začátek vývoje moderního umění.

František Drtikol ve svém díle zhmotňuje nesčetné variace představ svého nitra, které z něj tryskají jako ze zdroje elementární síly. Nechává nás nahlédnout do mystéria prostoru a času, kde se postupně odkrývají různé příběhy a duchovní sdělení. Vše se jeví jako substance – látka – bytí, vstup do éterického světa a jeho spirituální podoby. Drtikol, dodnes trochu skrytý patriarcha českého Buddhismu, i dnes udivuje svým nevyčerpatelným inspiračním bohatstvím a hloubkou uměleckého sdělení.

Tibet Open House – Duše Východu v Srdci Evropy

Tibet Open House je klidný prostor v centru Prahy, kde je možné seznámit se s tibetskou kulturou. Prostor je otevřený všem, kteří se zajímají o Tibet, jeho historii, tradice, kulturu, filozofii a náboženství.

V Tibet Open House lze navštívit kurzy meditace, mindfulness, tibetského jazyka, buddhistické filozofiie, oslavy tradičních tibetských svátků a setkat se s zajímavými hosty. Jsou zde prezentovány výstavy tibetských malířů, přednášky cestovatelů a fotografů, probíhají zde koncerty, autorská čtení a promítání filmů.

Rezidentním lámou Tibet Open House je od roku 2017 Geshe Yeshi Gawa. Narodil se ve východním Tibetu, studoval v klášteře Loseling v jižní Indii a později v Dharamsale. Po dokončení studií byl jedním z životopisců Jeho Svatosti Dalajlámy. Napsal tři knihy o tibetském buddhismu, jeho kultuře a historii. Jako buddhistický učitel vystupoval na seminářích, konferencích a přednáškách v Evropě i USA. V Tibet Open House je možné navštěvovat jeho kurzy a meditace, příležitostně přednáší o sekulární etice a dalších tématech.

Tibet Open House zřizuje a podporuje Linhartova nadace. Projekt Tibet Open House v roce 2016 osobně požehnal Jeho Svatost Dalajláma při osobní audienci Yeshy Gawy a Jana Mayera, prezidenta Linhartovy nadace, a později ho požehnal také Jeho Svatost Karmapa.

www.pleonnewsroom.cz

Zdroj: Zuzana Kuklová, PLEON Impact, součást uskupení Kotelna 55

 

Mohlo by vás také zajímat...