středa
22. května 2019
Svátek slaví: Emil
© Logo MKSvátek knižní kultury v Lipsku

LIPSKO: Na knižním veletrhu v Lipsku, který proběhne v době od 17. do 20. března 2016 čeká na návštěvníky již na stálém místě v hale 4 i český národní stánek, jenž zajišťuje Ministerstvo kultury, a jehož realizátorem je Moravská zemská knihovna.

Od poloviny měsíce března se příznivcům i účastníkům literárního života opět nabízí možnost navštívit mezinárodní knižní veletrhy a na jednom místě si prohlédnout národní i nakladatelské prezentace současné podoby knižní kultury. I letos je pomyslný veletržní rok zahájen v Lipsku. Lipský festival knihy, výrazně orientovaný na čtenářství a kulturní diskuse, je po Frankfurtu druhou nejvýznamnější akcí podobného charakteru v německojazyčném prostoru.

K jeho oficiálnímu zahájení dojde 17. března 2016.

V kontextu jiných světových veletrhů je Leipziger Buchmesse odlišný důrazem na bohatý kulturní program. Ten se odehrává nejenom na výstavišti v podobě řady kulturních akcí a autorských čtení, ale především na nejrůznějších místech po celém městě v rámci akce nazvané příznačně, ale oprávněně Lipsko čte. Veletrhy již tradičně doprovází Manga Comic-con, který přitahuje bezpočet fanoušků této subkultury a současně ukazuje na další podobu otevřenosti lipského veletrhu ve vztahu ke knižní kultuře i ke čtenářským skupinám. 

V novém českém národním stánku v hale 4, který svým architektonickým řešením odkazuje k českému funkcionalismu, se představí jak výběr z aktuální knižní produkce, především té, která byla oceněna v rámci literárního provozu minulého roku, tak produkce některých českých nakladatelů, kteří výrazným způsobem ovlivňují podobu české kultury. Mezi vystavovateli tak nalezneme například nakladatelství Baobab, Academia, Host či Odeon. Základem knižní prezentace jsou však tituly, které přitáhly pozornost odborné veřejnosti i čtenářů – zvýznamněny tak budou kolekce prezentující současnou podobu českého čtenářského vkusu, tak jak ji utvářejí české literární ceny.

Návštěvníci stánku mohou blíže poznat knihy laureátů Státní ceny, Ceny Jaroslava Seiferta, Magnesie litery, Ceny Jiřího Ortena či Josefa Škvoreckého. Spolu s nimi pak budou vystaveny vítězné publikace z kolekce Zlaté stuhy či Nejkrásnější české knihy. V expozici nebude chybět ani výběr z nejnovějších českých knih či z překladů z české literatury. Reprezentativní vzorek z přeložených titulů ukáže rovněž na oblasti zájmu, jejichž prostřednictvím si nás „čte“ zahraniční čtenář.

Česká republika přispěje několika pořady i do kulturního programu Leipzig liest. Na pozvání Ministerstva kultury České republiky přijede do Lipska číst čtveřice autorů, kteří vystoupí v celkem sedmi kulturních pořadech. Své nejnovější knihy formou čtení a diskuse představí Milena Slavická, Petr Stančík, Jiří Dvořák a Jiří Padevět. Na českém stánku pak bude rovněž představeno vydání nejnovějšího svazku z díla Jiřího Gruši. Při této příležitosti slavnostně zahájí provoz českého stánku úvodním slovem náměstkyně ministra kultury pro řízení sekce živého umění Kateřina Kalistová. Vedle těchto pořadů budou v Lipsku prezentováni i další čeští autoři, a to například pod záštitou Českého centra v Berlíně či na základě přímé podpory zahraničních nakladatelství, která připravila nové překlady z české literatury a lipský veletrh využívají, aby na svoji produkci nasměřovala bodové světlo čtenářského zájmu.

Kontakt:
PhDr. Soňa Šinclová
Moravská zemská knihovna v Brně
sinclova@mzk.cz
541 646 101

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Veronika Hurdová, známá spíše pod jménem Krkavčí matka, se vepsala do povědomí čtenářů díky svému blogu, ve kterém otvírá témata, pro některé čtenáře kontroverzní. Vycházejí z jejího osobního života a otevřeně ve svých příspěvcích hovoří o vlastních prožitcích a názorech. Skrze ztrátu svého manžela během svého třetího těhotenství, dostává například otázku smrti a následné vypořádání se s ní, mezi témata, o kterých je třeba mluvit. Nešetří také kritikou na současné školství a přibližuje cestu stále více se rozrůstajícího domácího vzdělávání. Doposud jí vyšlo jedenáct knih, stále píše blog Krkavčí matka a jezdí po celé republice o svých názorech besedovat.

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Články a komentáře
21.05.2019

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Českobudějovický dětský pěvecký sbor Carmína zahájil ve školním roce 2018/2019 svoji 13. koncertní sezónu. Sdružuje 250 dětí a studentů základních, středních a vysokých škol a působí pod hlavičkou ZŠ a MŠ J. Š. Baara. Vzrůstající počet dětí nasvědčuje o velkém zájmu sbor navštěvovat.

Jihočeský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
21.05.2019

ČR: Cena je udělována novinářkám a novinářům, kteří diferencovaným a do souvislostí zasazeným zpravodajstvím vzbuzují zájem o sousední zemi a podporují otevřený dialog mezi Čechy a Němci. Cenu vypisuje Česko-německý fond budoucnosti ve spolupráci s novinářskými svazy obou zemí (Syndikát novinářů ČR a DJV). Česko-německá novinářská cena vstoupila do  čtvrtého ročníku. 

Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.05.2019

ZLÍN: Salon filmových klapek představuje tradiční výstavu filmových klapek, která již léta patří mezi hlavní součást doprovodného programu Zlín Film Festivalu. Myšlenka vyzvat výtvarníky, aby umělecky zpracovali dřevěnou filmovou klapku, se zrodila už v roce 1998 a dnes do ní každoročně přispívá přes 120 umělců.

 

Celá ČR, Zlínský kraj
Děti a mládež, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.05.2019