neděle
24. března 2019
Svátek slaví: Gabriel
© Logo MKSvátek knižní kultury v Lipsku

LIPSKO: Na knižním veletrhu v Lipsku, který proběhne v době od 17. do 20. března 2016 čeká na návštěvníky již na stálém místě v hale 4 i český národní stánek, jenž zajišťuje Ministerstvo kultury, a jehož realizátorem je Moravská zemská knihovna.

Od poloviny měsíce března se příznivcům i účastníkům literárního života opět nabízí možnost navštívit mezinárodní knižní veletrhy a na jednom místě si prohlédnout národní i nakladatelské prezentace současné podoby knižní kultury. I letos je pomyslný veletržní rok zahájen v Lipsku. Lipský festival knihy, výrazně orientovaný na čtenářství a kulturní diskuse, je po Frankfurtu druhou nejvýznamnější akcí podobného charakteru v německojazyčném prostoru.

K jeho oficiálnímu zahájení dojde 17. března 2016.

V kontextu jiných světových veletrhů je Leipziger Buchmesse odlišný důrazem na bohatý kulturní program. Ten se odehrává nejenom na výstavišti v podobě řady kulturních akcí a autorských čtení, ale především na nejrůznějších místech po celém městě v rámci akce nazvané příznačně, ale oprávněně Lipsko čte. Veletrhy již tradičně doprovází Manga Comic-con, který přitahuje bezpočet fanoušků této subkultury a současně ukazuje na další podobu otevřenosti lipského veletrhu ve vztahu ke knižní kultuře i ke čtenářským skupinám. 

V novém českém národním stánku v hale 4, který svým architektonickým řešením odkazuje k českému funkcionalismu, se představí jak výběr z aktuální knižní produkce, především té, která byla oceněna v rámci literárního provozu minulého roku, tak produkce některých českých nakladatelů, kteří výrazným způsobem ovlivňují podobu české kultury. Mezi vystavovateli tak nalezneme například nakladatelství Baobab, Academia, Host či Odeon. Základem knižní prezentace jsou však tituly, které přitáhly pozornost odborné veřejnosti i čtenářů – zvýznamněny tak budou kolekce prezentující současnou podobu českého čtenářského vkusu, tak jak ji utvářejí české literární ceny.

Návštěvníci stánku mohou blíže poznat knihy laureátů Státní ceny, Ceny Jaroslava Seiferta, Magnesie litery, Ceny Jiřího Ortena či Josefa Škvoreckého. Spolu s nimi pak budou vystaveny vítězné publikace z kolekce Zlaté stuhy či Nejkrásnější české knihy. V expozici nebude chybět ani výběr z nejnovějších českých knih či z překladů z české literatury. Reprezentativní vzorek z přeložených titulů ukáže rovněž na oblasti zájmu, jejichž prostřednictvím si nás „čte“ zahraniční čtenář.

Česká republika přispěje několika pořady i do kulturního programu Leipzig liest. Na pozvání Ministerstva kultury České republiky přijede do Lipska číst čtveřice autorů, kteří vystoupí v celkem sedmi kulturních pořadech. Své nejnovější knihy formou čtení a diskuse představí Milena Slavická, Petr Stančík, Jiří Dvořák a Jiří Padevět. Na českém stánku pak bude rovněž představeno vydání nejnovějšího svazku z díla Jiřího Gruši. Při této příležitosti slavnostně zahájí provoz českého stánku úvodním slovem náměstkyně ministra kultury pro řízení sekce živého umění Kateřina Kalistová. Vedle těchto pořadů budou v Lipsku prezentováni i další čeští autoři, a to například pod záštitou Českého centra v Berlíně či na základě přímé podpory zahraničních nakladatelství, která připravila nové překlady z české literatury a lipský veletrh využívají, aby na svoji produkci nasměřovala bodové světlo čtenářského zájmu.

Kontakt:
PhDr. Soňa Šinclová
Moravská zemská knihovna v Brně
sinclova@mzk.cz
541 646 101

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: CBS Nakladatelství vydalo tolik očekávanou knihu Česko z nebe, která svým čtenářům nabízí letecké pohledy na Českou republiku a zároveň zastřešuje edici se stejným názvem – Česko z nebe, která vzniká v jednotlivých regionech. Kniha nabízí unikátní letecké fotografie Česka a pohled na naši vlast z ptačí perspektivy.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.03.2019

ČR: Trochu neučesané texty z deníčku určené původně jen na facebookovou stránku Egon - z mýho deníčku se přetavily pod křídly malého, ale renomovaného nakladatelství Titanic ve skutečnou Knížku. Vysazenou písmem Baskerville... Ve vynikající grafické úpravě studia CartonClan, s fotografiemi Petry Baďurové a Miroslava Zajíce.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.03.2019

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.03.2019

PARDUBICE: V rámci celostátní kampaně na podporu čtenářství Březen – měsíc čtenářů oceňují knihovny napříč republikou své nejlepší uživatele. V letošním roce se kandidát na Čtenáře roku hledal v řadách mužů nad 18 let. Není proto divu, že se Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který tuto soutěž iniciuje, rozhodl tentokrát název udělovaného titulu pozměnit a vyhlašovat tak Mistry četby roku 2019.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.03.2019