pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Žena objímá prázdný kabát. Vyškov se dočká památníku. Ztvárnění památníku padlým je velmi důstojné a srozumitelné.
© zdroj: http://www.vyskov-mesto.cz



Sto let od konce války. Vyškov bude mít důstojný památník

VYŠKOV: Symbol dvou milujících se lidí, kterým do života tvrdě zasáhla válka. Žena objímá prázdný kabát svého muže, milence. Kabát je tu zástupným vyjádřením člověka, jehož tělo opustila duše. Kontrast krásy života a tragiky války. Výtvarná soutěž na ztvárnění památníku padlým v 1. světové válce přinesla zajímavá díla. Rada města nakonec vybrala dílo zlínského akademického sochaře Radima Hankeho.

Autor článku: 
Bc. Michal Kočí

Rada města nakonec rozhodla na základě posouzení komise o autorovi, který sochu vyrobí a usadí na místo. Je jím čtyřiapadesátiletý zlínský akademický sochař Radim Hanke.

Město tak v letošním roce získá důstojnou připomínku sto let starých událostí. Vznikne z božanovského pískovce. „Umístěná bude na vyškovském hřbitově poblíž vstupu. Ztvárnění památníku padlým je velmi vydařené, vkusné a srozumitelné,“ ocenil starosta Vyškova Karel Goldemund.

Socha vysoká 210 centimetrů bude osazená na 60 centimetrů vysokou umělou terénní podnož ve tvaru nízké čtyřboké pyramidy, jejíž seříznutá špice vytváří plato pro vlastní sochu. Dílo tak bude pevně spojené se zemí. Umělec sochu do základu ukotví na čep z nerezové oceli. Čelní stěnu podnože ve tvaru trojúhelníku budou tvořit kamenné desky, stejně jako horní rovnou plochu pyramidy. Poslouží k pokládání květin, rovněž na ní bude vysekaný nápis Obětem první světové války. U zbylých tří podnoží se počítá se zatravněním. „Světle šedý až béžový božanovský pískovec se těží u obce Božanov v severních Čechách. Je mrazu i otěruvzdorný. Používá se například na sochy na Karlově mostě,“ prozradil autor vítězné podoby Hanke.

Nejvýznamnějším je pro něj památník zakladatelů Baťova koncernu: sousoší Tomáše a Jana Antonína ve Zlíně. Za sebou má i bronzovou sochu papeže Jana Pavla II. v Bukovanech u Kyjova. U tamní kaple chtěl autor zdůraznit velebnost a důstojnost postavy. „Rád vzpomínám z figurálních prací i na bronzovou sochu Emila Zátopka ve Zlíně. Pracoval jsem rovněž na bustě Karla Zemana, tvůrci řady známých filmů, která se nachází v areálu zlínských filmových ateliérů,“ vyjmenoval umělec.

Vyškov pro sochaře představuje další výzvu. Prvorepublikové památníky jsou mu blízké. Nápadů měl víc. „Nejprve jsem uvažoval o ztvárnění prázdného padajícího kabátu. Jasně by znázorňoval, že dotyčný odešel a zůstalo pouze padající tělo. Nakonec jsem zvolil jemnější symboliku. V případě vyškovského ztvárnění je jedno, zda žena svírá kabát syna, milence, manžela. V prázdných rukávech je bezmocnost. Přijde mi to více rafinované a více vypovídající,“ popsal Hanke, který rovněž vyučuje sochařský obor na dvou školách. 

Figura ženy může také vyjadřovat anděla smíření, socha může rovněž evokovat pietu, kdy Panna Marie drží mrtvé tělo svého syna Ježíše. „Ztráta dítěte je pro ženu vždy nejbolestivější. Asociací může být víc, je na každém, co si představí. Symbol je nicméně jednoznačný: nesmyslnost války,“ zdůraznil akademický sochař, který už na soše začal pracovat. Konkrétně na přípravných modelech.

Iniciativa směřující ke zbudování památníku vzešla ze strany Muzejního spolku Vyškov. Památníky obětem první světové války se nacházejí v Brňanech, Křečkovicích, Dědicích, Opatovicích, Lhotě a Rychtářově. „Samotné město památník nemá, pouze v kapli Panny Marie Bolestné ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie se nachází deska se jmény padlých Vyškovanů římskokatolického vyznání,“ připomněl referent městského úřadu pro památkovou péči Petr Bařinka.

Vedení radnice vnímá 100. výročí konce 1. světové války za vhodnou příležitost k tomu, aby památník vznikl. „Ztvárnění je velmi důstojné. Půjde o památník bez jmen padlých. Velký počet údajů by snížil jeho estetickou úroveň, zároveň jsou v datech padlých a tvarech jejich příjmení různé nejasnosti,“ přiblížil místostarosta Vyškova Karel Jurka.

Odkázal tak na předpoklad některých, že na památníku bude uvedeno všech 150 jmen padlých Vyškovanů a roky jejich narození a úmrtí. Jednalo by se pouze o jména občanů samotného města Vyškova v rámci jeho tehdejšího rozsahu, tedy bez současných místních částí. „Ověřili jsme si, že na obdobných památnících ve městech o velikosti srovnatelné s Vyškovem se veškeré údaje o padlých obvykle nevyskytují. K dispozici bude nicméně QR kód, který uživatele chytrého telefonu standardně dostane k dalším informacím, včetně zmiňovaného seznamu padlých vojáků,“ poznamenal místostarosta Jurka.

Cena prací přesáhne 1 milion 330 tisíc korun. Kamenná socha bude hotová v polovině letošního roku.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024