úterý
16. dubna 2024
svátek slaví Irena
Tomáš Netopil
© Julien Benhamoum



Stipendisté programu pro nadané žáky ZUŠ MenART se poprvé setkají na konci srpna v Kroměříži

PRAHA: Přes 100 nadaných žáků a jejich pedagogů hudebních i výtvarných oborů základních uměleckých škol z celé České republiky zamíří poslední srpnový víkend do Kroměříže, kde se zúčastní prvního intenzivního pracovního setkání v rámci programu MenART. Roční stipendijní program Nadačního fondu Magdaleny Kožené má za cíl podpořit vyhledávání, rozvoj a podporu mladých talentů a inspirovat jejich učitele.

Autor článku: 
Silvie Marková

Do spolupráce se v prvním roce programu zapojilo v roli mentorů devět uznávaných a úspěšných umělců, kteří se v nebývalém rozsahu podělí o své zkušenosti a budou i zasvěcenými rádci při dalším uměleckém směřování jak žáků, tak jejich pedagogů.

Nad úvodním setkáním žáků, pedagogů i jejich mentorů převzal záštitu kroměřížský rodák Tomáš Netopil. Na účastníky čekají tři intenzivní dny s jejich mentory – pracovní setkání, ale i koncerty či diskuse, kterou mimo jiné odmoderuje generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Cítím nejenom na sobě, ale i v okruhu svých hudebních přátel narůstající potřebu podpořit a inspirovat mladé začínající muzikanty na jejich cestě objevování hudebního světa. Program mentoringu uměleckého vzdělávání MenART považuji za vynikající příležitost,“ dodává náš slavný dirigent Tomáš Netopil.

Během nadcházejícího školního roku budou se stipendisty pravidelně pracovat: dirigent Tomáš Netopil, operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková, zpěvačka Lenka Nová, violoncellistka Terezie Kovalová a výtvarní umělci Maxim Velčovský, Petr Nikl a Milan Cais. Všichni umělci s vděčností vzpomínají na přístup a vedení, kterých se jim dostalo v útlém věku od jejich kantorů. Přístup učitele i rady sdílené staršími profesionály patří dle jejich slov mezi důležité faktory na osobní umělecké cestě každého z nich. Stipendijního programu se vždy účastní vybraný žák ZUŠ společně se svým pedagogem. „Chceme propojovat uměleckou praxi a vzdělávání, inspirovat výměnu zkušeností a usilovat o nastínění cesty moderních způsobů uměleckého vzdělávání“, vysvětluje Dana Syrová, která program vede.

S projektem MenART tak rozšířil Nadační fond Magdaleny Kožené své aktivity na podporu činnosti základních uměleckých škol a uměleckého vzdělávání u nás. Dalším významným projektem fondu je celostátní happening ZUŠ Open, do kterého se v letošním roce zapojilo na 400 škol z celé České republiky.

Výstupy prvního ročníku stipendijního programu MenART budou samostatně prezentovány v rámci Národního festivalu Smetanova Litomyšl 2019 včetně výtvarné sekce. Významným partnerem je již druhým rokem MHF Pražské jaro, které stipendisty MenART v příštím roce představí v oficiálním programu festivalu symbolicky v den ZUŠ Open 31. 5. 2019.

 

Detailní informace jsou k dispozici na www.nfkozena.cz.

 

Stipendijní program MenART je realizován díky podpoře společnosti RSJ

Hostitelem a partnerem úvodního soustředění je Letní hudební akademie Kroměříž.

Partnerské instituce: HAMU, UMPRUM

Spolupracující instituce – MHF Pražské Jaro, Národní festival Smetanova Litomyšl, AZUŠ, Národní institut pro další vzdělávání, ZUŠ Kroměříž

Mediální partner: Harmonie, Český rozhlas

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

ZAHRANIČÍ: „Xin chào Việt Nam, ahoj Vietname – tradice a současná kultura v dialogu“. Česká centra a Velvyslanectví České republiky v Hanoji se chystají na výjimečnou událost – zahájení České kulturní sezóny 2024–2025 ve Vietnamu. Zahajovací večer proběhl dne 9. dubna 2024 v prostorech českého velvyslanectví v Hanoji za účasti významných osobností vietnamské kultury, hostů z podnikatelské sféry, členů diplomatického sboru nebo ředitelů zahraničních kulturních institutů.

zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Menšiny a cizinci
Co se děje
10.04.2024

BRNO: Kulturní centrum co.labs zahajuje rozsáhlou rekonstrukci. Kromě propojení prostorů do jednoho tvůrčího místa se centrum zabývá také bezbariérovostí, modernizací, zkvalitněním infrastruktury a celkovou revitalizací původních i nově získaných prostorů. Projekt rekonstrukce zajistí výhodné podmínky pro rozvoj kreativní a umělecké obce Brna. Dále přispěje k vyšší kvalitě uměleckých děl a umožní prezentovat technicky náročnější umělecké projekty, včetně těch z českého i mezinárodního prostředí.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura
Co se děje
15.04.2024

PRAHA: Hlavní město ve spolupráci se organizací Prague City Tourism a Městskou knihovnou v Praze symbolicky zahájilo rok Franze Kafky u příležitosti výročí 100 let od jeho úmrtí. Nejen pro Pražany je připraven program pro děti i dospělé zahrnující řadu projektů s kafkovskou tematikou. Kromě počinů z oblasti filmu, literatury, divadla a hudby vznikla také komunikační kampaň, jejíž součástí je také speciálně nazdobená tramvaj s motivy Kafkova života, která vyráží do pražských ulic v úterý 9. dubna.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Vzdělávání
Nepřehlédněte
10.04.2024