neděle
26. ledna 2020
svátek slaví Zora
Obálka knihy
© Archiv Národní galerieStaří mistři - 100 mistrovských děl od renesance po baroko

PRAHA: Nová publikace Staří mistři představuje 100 mistrovských děl od renesance po baroko ze Sbírky starého umění Národní galerie Praha. Výběr prací sleduje v návaznosti na novou inovativní expozici následující kritéria: uměleckou kvalitu, časové zařazení díla, ikonografický a tematický kontext a formální vlivy. Zahrnuje práce Rubense, Dürera či Cranacha společně s Brandlem nebo Škrétou.

Autor článku: 
Marcela Hančilová

Autor a kurátor nové expozice a současně ředitel Sbírky starého umění Marius Winzeler o nové knize říká: „Publikace vychází při příležitosti otevření nové expozice „Staří mistři“ ve Schwarzenberském paláci, kde dochází k propojení dosud rozdělených fondů českého a tzv. evropského umění. Záměrem publikace s bohatým obrazovým doprovodem je více akcentovat výjimečná díla v historickém a stylovém kontextu a poukázat na internacionální charakter českého umění v prostředí střední Evropy.“

Výběru děl předchází dvě úvodní kapitoly. První stať reflektuje dlouhou a pohnutou historii souborů vynikajících děl středoevropské provenience od starých mistrů, v nichž se nachází několik cenných prací z císařské sbírky Rudolfa II. Připomíná i éru šlechtických sbírek barokní doby, z nichž se některá díla dostala do dnešního fondu NGP, a založení Společnosti vlasteneckých přátel umění v roce 1796 jako předchůdkyně NGP. Dále sleduje formování sbírky Společnosti ve 30. letech 19. století, její akviziční politiku, neúspěšné snahy o vybudování vlastní galerie a její výstavní prostory v Domě umění v Rudolfinu a Městské knihovně v Praze. Novodobou éru připomínají dva mezníky: rok 1945, kdy fondy Národní galerie doznaly značného rozšíření hlavně díky převodu velmi cenné nostické barokní sbírky, a rok 1989, po němž následovaly bouřlivé změny v důsledku restitucí. Nové uspořádání sbírek se pak promítlo i do stávající vizuálně atraktivní expozice „Staří mistři“.  

Druhá stať přináší vhled do dějin Schwarzenberského paláce na Hradčanském náměstí, jenž je vynikajícím příkladem středoevropské renesanční architektury, která si ponechala svůj ráz i v době baroka a historismu. Rezidence byla inspirována italskými vzory a vyzdobena antickými motivy podle grafických předloh německých a nizozemských umělců. Schwarzenberský palác, původně Lobkovický, postavený kolem roku 1560 italským stavitelem Agostinem Gallim, je výsledkem mezinárodních uměleckých kontaktů a tvoří tak mimořádný rámec pro mistrovská díla renesance, manýrismu, baroka a rokoka.

Publikace je pro svůj reprezentativní charakter vhodná jako dárek pro milovníky starého umění.

 

Marius Winzeler (ed.), Staří mistři

Česko-německo-anglicky, 240 stran, 149 obrazových příloh

Národní galerie Praha, 2019

 

Národní galerie -otevírací doba

úterý–neděle 10–18 h
středa 10–20 h

Info
info@ngprague.cz
+420 224 301 122
www.ngprague.cz

Sledujte nás
 Národní galerie Praha
 Národní galerie Praha dětem
 ngprague #ngprague

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Islandský snímek Daleko od Reykjavíku vstupuje do českých kin a zároveň je od čtvrtka k vidění v online videopůjčovně Aerovod. Film vypráví příběh tvrdohlavé Inge, která se vydává do boje se zkorumpovaným farmářským družstvem, jež ji přivedlo na mizinu. Odhodlaná žena, která během krátké doby přišla o většinu životních jistot, je připravena použít všechny dostupné zbraně – od ostrých příspěvků na Facebooku až po lopaty hnoje. Snímek režiséra Grímura Hákonarsona spojuje několik prvků příznačných pro severské filmy – málomluvné hrdiny, kulisy krásné, ale drsné krajiny, černý humor a jemnou absurditu.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
24.01.2020

OSTRAVA, BRNO: Česká televize otevřela výběrová řízení na post ředitele brněnského a ostravského televizního studia. Zájemci mohou podávat přihlášky do 2. února 2020. Stávajícímu řediteli brněnského studia Janu Součkovi vyprší mandát na konci června tohoto roku, ředitel ostravského studia Tomáš Šiřina odchází na konci února z osobních důvodů.


 

Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
24.01.2020

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Slavné árie z oper a operet v podání dvou vynikajících umělců a hudba renomovaného Moravského klavírního tria rozezněly v úterý 21. ledna 2020 velký sál Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zahajovací koncert už osmé koncertní sezony potvrdil stále zvyšující se programovou úroveň celého cyklu. Vynikající sopranistka Patricia Janečková a rakouský barytonista Martino Hammerle-Bortolotti na jevišti doslova zářili.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
24.01.2020

PRAHA: Dordžejovi z Malého Tibetu zakázala máma dělat vědecké pokusy v kuchyni. Protože za to může česká učebnice fyziky, kterou ve vesnici někdo nechal, musí si to teď čeští vědci u tamní mámy vyžehlit. Je potřeba vyrazit do Malého Tibetu a zabavit Dordžeje v nové školní laboratoři!

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.01.2020