středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Ilustrační foto
© Tiskové odd. MHMP



Správa pražských hřbitovů rozšiřuje kulturní a vzdělávací aktivity

PRAHA: Zvyšující se zájem ze strany veřejnosti, a to včetně mimopražských ale i zahraničních návštěvníků, o kulturní a vzdělávací aktivity na pražských hřbitovech přiměl Správu pražských hřbitovů k rozvoji těchto služeb. Jednak k jejich zkvalitňování a dále k rozšíření nabízených služeb na další hřbitovy tak, aby do portfolia komentovaných procházek a letáků bylo do budoucna postupně zahrnuto všech 29 pražských hřbitovů.

Autor článku: 
luk

Pražské hřbitovy jsou nejen vzpomínkovým místem pro pozůstalé, ale díky své historii a hrobům slavných lidí důvodem zájmu široké veřejnosti nejen z Čech, ale i zahraničí. Proto je naší snahou zkvalitňovat služby, i v oblasti poskytování informací, a to nejen na nejznámějších pražských hřbitovech,“ uvedl radní hl. m. Prahy Daniel Hodek při jedné z vycházek s novináři na Olšanském hřbitově.

Správa pražských hřbitovů (SPH) poskytuje celou škálu služeb spojených nejen přímo s pohřebnictvím, ale také s poskytováním informací o tomto důležitém aspektu v životě hlavního města. Například provoz Infocentra na Olšanských hřbitovech zajišťuje návštěvníkům hřbitovů snazší získání přehledu o nabízených službách a orientaci nejen na hřbitovech, ale i v problematice administrativy spojené s péčí o hroby. Infocentrum nabízí své služby nejen ve všední dny, ale také o víkendech i svátcích od 8:30 do 17 hodin. V průměru denně sem přijde 20 a více návštěvníků a linka Infocentra eviduje patnáct telefonátů. Veškeré informace jsou poskytovány také v angličtině.

Zaměstnanci infocentra dále zajišťují komentované vycházky po pražských hřbitovech, které jsou poskytovány bezplatně ve frekvenci šest až osm vycházek měsíčně na Olšanských hřbitovech, Vinohradech, Malvazinkách a Vyšehradě. V přípravě jsou vycházky také po Břevnově, Bubenči a Šáreckém hřbitově. Okruhy vycházek jsou různě tematicky zaměřené, například Za osobnostmi národního obrození, malíři, hrdiny odboje, spisovateli 19. či 20. století, osobnostmi filmu, za významnými architekty, za uměleckými díly a podobně,“ upřesnil ředitel Správy pražských hřbitovů Karel Kobliha.

Pro veřejnost jsou rovněž určeny letáky se seznamy významných osobností pohřbených na pražských hřbitovech. Dosud byly vydány dva letáky pro Olšanský hřbitov a jeden pro Malvazinecký hřbitov. „Před Vánoci by měl být vydán leták Vinohradského hřbitova a v příštím roce pak pro Vyšehradský hřbitov,“ dodal ředitel Kobliha. Letáky v příjemném kapesním formátu 1/3 A4 umožňují díky mapce snazší orientaci ve hřbitově a rovněž tak zvyšují zájem o návštěvy našich hřbitovů.

Správa pražských hřbitovů také realizovala jednotné grafické ztvárnění map všech hřbitovů, které jsou dispozici ve všech nástěnkách na hřbitově a rovněž i volně ke stažení na webu SPH. „Naším záměrem je, aby grafika byla natolik jednoduchá a zároveň dostatečně přehledná, aby se v ní orientovali i starší návštěvníci hřbitovů a její obsah s názvy okolních ulic i schematickými vyznačeními nejbližších zastávek MHD jim umožňoval bezproblémovou orientaci a dopravu,“ dodal radní Hodek.

V letošním roce se v rámci veřejné sbírky pro záchranu významných pražských hrobů podařilo uspořádat benefiční koncert patrona projektu, houslového virtuosa Jaroslava Svěceného. Tento koncert ve velkém sále Městské knihovny v Praze přinesl veřejné sbírce výtěžek ve výši více než 50 tis. Kč. Pokračuje také spolupráce s autory funerálních publikací, a to jak faktografických, tak i výtvarných – např. na nedávno vydané publikaci Petra Kovaříka Procházky po pražských hřbitovech. SPH nyní spolupracuje již na 3. dílu Malého průvodce po hrobech velkých Miloše Dvořáka a na fotografické publikaci o Olšanských hřbitovech F. Štoidla.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024