úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
Vyhlášení výsledků v klášteře dominikánů
© Foto: Adéla BachtíkováSoutěž veřejných sbírek na záchranu památek zná své vítěze

PRAHA-ČR: V podvečer 29. května byly vyhlášeny výsledky soutěže veřejných sbírek na opravu památek MÁME VYBRÁNO. Soupeřilo se ve třech kategoriích. Veřejnost rozhodla, které stavby si rozdělí celkem 100 tisíc korun.

 

Autor článku: 
ika

Projekt MÁME VYBRÁNO upozorňuje již sedmým rokem na příběhy památek v České republice, které se daří zachraňovat a opravovat za pomoci veřejných sbírek. Již tradičně se hodnotí finančně nejúspěšnější sbírka. Kromě ní ale mohou lidé hlasovat v Ceně veřejnosti. Hodnocení kvality prezentace sbírek pro změnu posuzuje redakce pořadatele. Letos poprvé pořadatelé udělili také čestné uznání.

Finančně nejúspěšnější byla sbírka na obnovu požárem zničené restaurace Libušín na Pustevnách. Byla vyhlášena Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a s částkou 9 926 175 korun navázala na loňské prvenství sbírky, tehdy pod taktovkou Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Cenu veřejnosti určili lidé on-line hlasováním na stránkách soutěže MÁME VYBRÁNO. V letošním roce mohli vybírat z více než 200 projektů, kterým bylo zasláno téměř 7 tisíc hlasů. Deset finalistů si mezi sebe rozdělí 100 tisíc korun. Nejlépe se umístila veřejná sbírka na rozšíření kostela Panny Marie Královny míru v Praze-Lhotce pořádaná tamní římskokatolickou farností. Více než sedm set hlasů zajistilo nejen vítězství, ale také příspěvek ve výši 17 tisíc korun.

Nápaditá a promyšlená propagace úzce souvisí s úspěšností veřejných sbírek. Cena redakce PROPAMÁTKY, hodnocená týmem redaktorů, proto upozorňuje na příklady jejich nevšední prezentace. V tomto roce nejlépe uspěla veřejná sbírka na záchranu zříceniny zámku Zvířetice vyhlášená městem Bakov nad Jizerou.

Historicky první Čestné uznání udílené organizátorem soutěže za dlouhodobý přínos při financování obnovy památek, získala Jaroslava Valová, zakladatelka firmy SIKO, která podpořila opravu střechy kostela v Čimelicích, varhany v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši nebo sbírku na nové varhany v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.

Finančně nejúspěšnější sbírka roku 2017
1. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm | Obnova požárem zničené restaurace Libušín na Pustevnách | 9 926 175 korun
2. Římskokatolická farnost Píšť | Stavba varhan v chrámu sv. Vavřince v Píšti | 3 745 179 korun
3. Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora | Nový zvon pro kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře | 3 279 895 korun
 
Cena veřejnosti
1. Římskokatolická farnost u kostela Panny Marie Královny míru v Praze-Lhotce | Rozšíření kostela Panny Marie Královny míru
2. Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Poděbradech | Oprava a obnova kulturní památky altánu Gloriet a terasy v Poděbradech
3. Obnova kaple a křížové cesty v Klatovech, z. s. | Obnova kaple a křížové cesty v Klatovech
4. Barokní dvůr BOROTÍN, z. s. | Obnova barokního hospodářského statku Starý zámek v Borotíně
5. Přátelé dobřanských varhan, nadační fond | Pořízení dobřanských varhan
6. Spolek pro opravu varhan v kostele sv. Jakuba staršího, apoštola, v Chotěboři, z. s. | Oprava varhan v kostele sv. Jakuba v Chotěboři
7. Přátelé Markvarticka, z. s. | Oprava varhan v kostele sv. Jiljí v Markvarticích
8. Tvrz Veselí, z. s. | Záchrana zámku Veselí nad Úhlavou
9. Spolek Epigram | Oprava kostela sv. Kateřiny v Havlíčkově Brodě
10. Římskokatolická farnost Petřvald u Karviné | Oprava farního kostela sv. Jindřicha a křížové cesty
 
Cena redakce PROPAMÁTKY
1. Město Bakov nad Jizerou | Záchrana zříceniny Zvířetice
2. ZO ČSOP Alter meles | Oprava a restaurování kostela sv. Bartoloměje v obci Přílezy
3. Sýkora 2020, z. s. | Rekonstrukce prostranství před Vrchlického divadlem v Lounech
 
Čestné uznání
Jaroslava Valová | dosavadní finanční podpora oprav církevních památek
 
Soutěž veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO pořádá Institut pro památky a kulturu, vydavatel internetového portálu a časopisu PROPAMÁTKY, jehož posláním je šíření dobré praxe v péči o kulturní dědictví. Součástí projektu je také konference, která se tento rok zabývala problematikou mecenášů při opravě památek. Partnery setkání jsou Ministerstvo kultury, Národní památkový ústav a BOHEMIAN HERITAGE FUND. Podrobnější informace naleznete na www.mamevybrano.cz.


Zdroj: Institut pro památky a kulturu, o.p.s.
www.propamatky.cz | www.instituteu.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Popiš památku je název soutěže pro nové i zkušené wikipedisty, která zahájila 15. ledna a potrvá do 15. března 2019. Druhý ročník soutěže zorganival opět spolek Wikimedia Česká republika. Partnerem soutěže se stal portál PROPAMÁTKY.

Celá ČR
Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Klub přátel divadla ve Zlíně slaví sympatické kulaté výročí. Ustavující schůze se konala 23. ledna 1989, přesně před 30 lety. Od té doby příznivci divadla společně shlédli 106 představení v divadlech v Česku i na Slovensku a setkali se s řadou výjimečných osobností, například se Zdeňkem Podskalským, Jiřím Suchým, Jitkou Molavcovou, Tomášem Töpferem, Eliškou Balzerovou a dalšími.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Více než 60 amatérských kapel bojuje letos v soutěži, kterou vyhlásili organizátoři Zlín Film Festivalu. O tom, které tři z nich vystoupí na 59. ročníku ve festivalové koncertní zóně jako předkapela MANDRAGE, MIRAI nebo INEKAFE, může až do konce dubna rozhodovat veřejnost. 

Celá ČR, Zlínský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.01.2019

PRAHA: Vedení pražského magistrátu začne jednat o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici,  kde zemřel Jan Palach a Josef Toufar. Důvodem je snaha vytvořit z této budovy důstojné místo, které by připomnělo historické milníky Česka v průběhu dvacátého století. 

Hl. m. Praha
Památky
Co se děje
22.01.2019