pátek
17. srpna 2018
Svátek slaví: Petra
Vyhlášení výsledků v klášteře dominikánů
© Foto: Adéla BachtíkováSoutěž veřejných sbírek na záchranu památek zná své vítěze

PRAHA-ČR: V podvečer 29. května byly vyhlášeny výsledky soutěže veřejných sbírek na opravu památek MÁME VYBRÁNO. Soupeřilo se ve třech kategoriích. Veřejnost rozhodla, které stavby si rozdělí celkem 100 tisíc korun.

 

Autor článku: 
ika

Projekt MÁME VYBRÁNO upozorňuje již sedmým rokem na příběhy památek v České republice, které se daří zachraňovat a opravovat za pomoci veřejných sbírek. Již tradičně se hodnotí finančně nejúspěšnější sbírka. Kromě ní ale mohou lidé hlasovat v Ceně veřejnosti. Hodnocení kvality prezentace sbírek pro změnu posuzuje redakce pořadatele. Letos poprvé pořadatelé udělili také čestné uznání.

Finančně nejúspěšnější byla sbírka na obnovu požárem zničené restaurace Libušín na Pustevnách. Byla vyhlášena Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a s částkou 9 926 175 korun navázala na loňské prvenství sbírky, tehdy pod taktovkou Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Cenu veřejnosti určili lidé on-line hlasováním na stránkách soutěže MÁME VYBRÁNO. V letošním roce mohli vybírat z více než 200 projektů, kterým bylo zasláno téměř 7 tisíc hlasů. Deset finalistů si mezi sebe rozdělí 100 tisíc korun. Nejlépe se umístila veřejná sbírka na rozšíření kostela Panny Marie Královny míru v Praze-Lhotce pořádaná tamní římskokatolickou farností. Více než sedm set hlasů zajistilo nejen vítězství, ale také příspěvek ve výši 17 tisíc korun.

Nápaditá a promyšlená propagace úzce souvisí s úspěšností veřejných sbírek. Cena redakce PROPAMÁTKY, hodnocená týmem redaktorů, proto upozorňuje na příklady jejich nevšední prezentace. V tomto roce nejlépe uspěla veřejná sbírka na záchranu zříceniny zámku Zvířetice vyhlášená městem Bakov nad Jizerou.

Historicky první Čestné uznání udílené organizátorem soutěže za dlouhodobý přínos při financování obnovy památek, získala Jaroslava Valová, zakladatelka firmy SIKO, která podpořila opravu střechy kostela v Čimelicích, varhany v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši nebo sbírku na nové varhany v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.

Finančně nejúspěšnější sbírka roku 2017
1. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm | Obnova požárem zničené restaurace Libušín na Pustevnách | 9 926 175 korun
2. Římskokatolická farnost Píšť | Stavba varhan v chrámu sv. Vavřince v Píšti | 3 745 179 korun
3. Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora | Nový zvon pro kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře | 3 279 895 korun
 
Cena veřejnosti
1. Římskokatolická farnost u kostela Panny Marie Královny míru v Praze-Lhotce | Rozšíření kostela Panny Marie Královny míru
2. Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Poděbradech | Oprava a obnova kulturní památky altánu Gloriet a terasy v Poděbradech
3. Obnova kaple a křížové cesty v Klatovech, z. s. | Obnova kaple a křížové cesty v Klatovech
4. Barokní dvůr BOROTÍN, z. s. | Obnova barokního hospodářského statku Starý zámek v Borotíně
5. Přátelé dobřanských varhan, nadační fond | Pořízení dobřanských varhan
6. Spolek pro opravu varhan v kostele sv. Jakuba staršího, apoštola, v Chotěboři, z. s. | Oprava varhan v kostele sv. Jakuba v Chotěboři
7. Přátelé Markvarticka, z. s. | Oprava varhan v kostele sv. Jiljí v Markvarticích
8. Tvrz Veselí, z. s. | Záchrana zámku Veselí nad Úhlavou
9. Spolek Epigram | Oprava kostela sv. Kateřiny v Havlíčkově Brodě
10. Římskokatolická farnost Petřvald u Karviné | Oprava farního kostela sv. Jindřicha a křížové cesty
 
Cena redakce PROPAMÁTKY
1. Město Bakov nad Jizerou | Záchrana zříceniny Zvířetice
2. ZO ČSOP Alter meles | Oprava a restaurování kostela sv. Bartoloměje v obci Přílezy
3. Sýkora 2020, z. s. | Rekonstrukce prostranství před Vrchlického divadlem v Lounech
 
Čestné uznání
Jaroslava Valová | dosavadní finanční podpora oprav církevních památek
 
Soutěž veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO pořádá Institut pro památky a kulturu, vydavatel internetového portálu a časopisu PROPAMÁTKY, jehož posláním je šíření dobré praxe v péči o kulturní dědictví. Součástí projektu je také konference, která se tento rok zabývala problematikou mecenášů při opravě památek. Partnery setkání jsou Ministerstvo kultury, Národní památkový ústav a BOHEMIAN HERITAGE FUND. Podrobnější informace naleznete na www.mamevybrano.cz.


Zdroj: Institut pro památky a kulturu, o.p.s.
www.propamatky.cz | www.instituteu.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

LITOMĚŘICE: 6. ročník „Litoměřických svátků hudby“ s českým programem a českými sólisty oslaví 100 let od vzniku repbliky. ​Zazní hudebních děl a operních árií českých a moravských velikánů, jako jsou Bedřich Smetana, Antonín Dvořák a Leoš Janáček. 

Ústecký kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
16.08.2018

ČR: Jablonecká Česká mincovna razí zlatou minci k vydání první Československé známky. Známka, jejíž předlohu navrhl Alfons Mucha, byla vytištěna jenom pár měsíců po vzniku republiky v roce 1918. Další emisí z volného cyklu půlgramových zlatých mincí uložených do replik dobových pohlednic se rozšiřují řady mincí a medailí připomínající významný mezník naší historie – vznik první republiky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
14.08.2018

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ: Horácká galerie v Novém Městě na Moravě je specializovaným muzeem výtvarného umění zaměřeným na dokumentaci děl nejvýznamnějších osobností regionálního umění v konfrontaci s českým výtvarným uměním a je jednou ze sedmi sbírkotvorných institucí zřizovaných Krajem Vysočina. 

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
14.08.2018

ZLÍN: S třemi mimořádně investičně náročnými projekty v oblasti kultury uspěl Zlínský kraj při čerpání peněz z Integrovaného operačního programu. „Díky dobře připraveným žádostem získá Zlínský kraj evropské dotace v nebývale velkém objemu, kdy náklady na realizaci každého z těchto tří projektů nejdou pod sto milionů korun. Je to historický úspěch, že se nyní můžeme pustit do investic v tak velkém objemu financí," informoval radní Miroslav Kašný zodpovědný za kulturu a památkovou péči.

Zlínský kraj
Granty
Co se děje
14.08.2018