pondělí
25. června 2018
Svátek slaví: Ivan
Vyhlášení výsledků v klášteře dominikánů
© Foto: Adéla BachtíkováSoutěž veřejných sbírek na záchranu památek zná své vítěze

PRAHA-ČR: V podvečer 29. května byly vyhlášeny výsledky soutěže veřejných sbírek na opravu památek MÁME VYBRÁNO. Soupeřilo se ve třech kategoriích. Veřejnost rozhodla, které stavby si rozdělí celkem 100 tisíc korun.

 

Autor článku: 
ika

Projekt MÁME VYBRÁNO upozorňuje již sedmým rokem na příběhy památek v České republice, které se daří zachraňovat a opravovat za pomoci veřejných sbírek. Již tradičně se hodnotí finančně nejúspěšnější sbírka. Kromě ní ale mohou lidé hlasovat v Ceně veřejnosti. Hodnocení kvality prezentace sbírek pro změnu posuzuje redakce pořadatele. Letos poprvé pořadatelé udělili také čestné uznání.

Finančně nejúspěšnější byla sbírka na obnovu požárem zničené restaurace Libušín na Pustevnách. Byla vyhlášena Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a s částkou 9 926 175 korun navázala na loňské prvenství sbírky, tehdy pod taktovkou Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Cenu veřejnosti určili lidé on-line hlasováním na stránkách soutěže MÁME VYBRÁNO. V letošním roce mohli vybírat z více než 200 projektů, kterým bylo zasláno téměř 7 tisíc hlasů. Deset finalistů si mezi sebe rozdělí 100 tisíc korun. Nejlépe se umístila veřejná sbírka na rozšíření kostela Panny Marie Královny míru v Praze-Lhotce pořádaná tamní římskokatolickou farností. Více než sedm set hlasů zajistilo nejen vítězství, ale také příspěvek ve výši 17 tisíc korun.

Nápaditá a promyšlená propagace úzce souvisí s úspěšností veřejných sbírek. Cena redakce PROPAMÁTKY, hodnocená týmem redaktorů, proto upozorňuje na příklady jejich nevšední prezentace. V tomto roce nejlépe uspěla veřejná sbírka na záchranu zříceniny zámku Zvířetice vyhlášená městem Bakov nad Jizerou.

Historicky první Čestné uznání udílené organizátorem soutěže za dlouhodobý přínos při financování obnovy památek, získala Jaroslava Valová, zakladatelka firmy SIKO, která podpořila opravu střechy kostela v Čimelicích, varhany v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši nebo sbírku na nové varhany v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.

Finančně nejúspěšnější sbírka roku 2017
1. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm | Obnova požárem zničené restaurace Libušín na Pustevnách | 9 926 175 korun
2. Římskokatolická farnost Píšť | Stavba varhan v chrámu sv. Vavřince v Píšti | 3 745 179 korun
3. Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora | Nový zvon pro kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře | 3 279 895 korun
 
Cena veřejnosti
1. Římskokatolická farnost u kostela Panny Marie Královny míru v Praze-Lhotce | Rozšíření kostela Panny Marie Královny míru
2. Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Poděbradech | Oprava a obnova kulturní památky altánu Gloriet a terasy v Poděbradech
3. Obnova kaple a křížové cesty v Klatovech, z. s. | Obnova kaple a křížové cesty v Klatovech
4. Barokní dvůr BOROTÍN, z. s. | Obnova barokního hospodářského statku Starý zámek v Borotíně
5. Přátelé dobřanských varhan, nadační fond | Pořízení dobřanských varhan
6. Spolek pro opravu varhan v kostele sv. Jakuba staršího, apoštola, v Chotěboři, z. s. | Oprava varhan v kostele sv. Jakuba v Chotěboři
7. Přátelé Markvarticka, z. s. | Oprava varhan v kostele sv. Jiljí v Markvarticích
8. Tvrz Veselí, z. s. | Záchrana zámku Veselí nad Úhlavou
9. Spolek Epigram | Oprava kostela sv. Kateřiny v Havlíčkově Brodě
10. Římskokatolická farnost Petřvald u Karviné | Oprava farního kostela sv. Jindřicha a křížové cesty
 
Cena redakce PROPAMÁTKY
1. Město Bakov nad Jizerou | Záchrana zříceniny Zvířetice
2. ZO ČSOP Alter meles | Oprava a restaurování kostela sv. Bartoloměje v obci Přílezy
3. Sýkora 2020, z. s. | Rekonstrukce prostranství před Vrchlického divadlem v Lounech
 
Čestné uznání
Jaroslava Valová | dosavadní finanční podpora oprav církevních památek
 
Soutěž veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO pořádá Institut pro památky a kulturu, vydavatel internetového portálu a časopisu PROPAMÁTKY, jehož posláním je šíření dobré praxe v péči o kulturní dědictví. Součástí projektu je také konference, která se tento rok zabývala problematikou mecenášů při opravě památek. Partnery setkání jsou Ministerstvo kultury, Národní památkový ústav a BOHEMIAN HERITAGE FUND. Podrobnější informace naleznete na www.mamevybrano.cz.


Zdroj: Institut pro památky a kulturu, o.p.s.
www.propamatky.cz | www.instituteu.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

JÍLOVÉ: Jílové u Prahy se do dějin našeho státu zapsalo doslova zlatem, jak prorokovala vědma Libuše. Dlouhý by byl výčet všeho – počínaje  korunovačními klenoty a konče nejen pražskými stavbami.

Středočeský kraj
Památky
Pozvánka na výlet
22.06.2018

PRAHA: 19. ročník Letních slavností staré hudby se vydá na objevnou expedici s podtitulem „Mediterraneo“. Od 10. července do 8. srpna se sedmkrát zastaví a rozhlédne po hudebním světě v krajích, kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice i historii.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Zpráva týdne, Co se děje
22.06.2018

PRAHA: Divadlo u.s. MARVIN hledá do nové hry posily pro role dvojčat (děvčat), i jednotlivě. Věk kolem 30 let (cca 25-35), štíhlá postava, mladistvý vzhled (dvojčata budou 18letá). Nutnou podmínkou je opravdový zájem o působení v amatérském divadle.

Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Živé umění
Co se děje
22.06.2018

ČR: Nadační program Perpedes přispívá k užšímu propojení uměleckých a kulturních aktivit s životem různých sociálních vrstev a komunit v místním a regionálním měřítku. Zaměřuje se na posílení menších individuálních nebo občanských iniciativ, pohybujících se nebo vstupujících do mezioborové spolupráce v rámci současného umění a reflektujících společenské či environmentální souvislosti.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
21.06.2018