pondělí
25. června 2018
Svátek slaví: Ivan
Jiří Gruša
© Archiv pořadateleSouborné vydání díla Jiřího Gruši se rozrůstá o německy a česky psané básně

PRAHA: V Rakouském kulturním fóru budou v pondělí 4. června od 18:00 h představeny nové svazky souborného díla Jiřího Gruši. Souborné vydání díla Jiřího Gruši vychází od roku 2014 v německém nakladatelství Wieser a česky v brněnském nakladatelství Barrister & Principal.

04.06.2018
18:00
Autor článku: 
Petr Buček

Po šesti svazcích, které byly věnovány prozaické a esejistické tvorbě Jiřího Gruši, vycházejí dva svazky shrnující jeho poetickou tvorbu. Svazek Básně I zachycuje Grušovu česky psanou básnickou tvorbu, svazek Básně II pak představuje jeho německé básně.

Německé vydání přijede do Prahy představit nakladatel Lojze Wieser, vydavatel Hans-Dieter Zimmermann a překladatel českých básní do němčiny Eduard Schreiber. K českému vydání promluví Mojmír Jeřábek.

Jiří Gruša (1938 – 2011) vystudoval filozofii a historii na UK v Praze. Byl novinář, lyrik, prozaik, esejista, překladatel, intelektuál, disident, velvyslanec (1990–2004), prezident PEN International (2003–2009) a ředitel Diplomatické akademie ve Vídni (2005–2009).

Knižní prezentace se koná v němčině, vstup je volný.

 

Rakouské kulturní fórum v Praze si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl přispět ke zprostředkování věrného a obsáhlého obrazu Rakouska na poli kultury. Vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, architektury, hudby, literatury, divadla, filmu, nových médií, vědy, vzdělávání, publicistiky a dalších oborů vystupuje Rakouské kulturní fórum jako pojítko mezi rakouskou a českou kulturou, ale i kulturami dalších zemí.

Rakouské kulturní fórum v Praze / Österreichisches Kulturforum Prag
Jungmannovo náměstí 18, 110 00 Praha 1

www.rkfpraha.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 19. ročník Letních slavností staré hudby se vydá na objevnou expedici s podtitulem „Mediterraneo“. Od 10. července do 8. srpna se sedmkrát zastaví a rozhlédne po hudebním světě v krajích, kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice i historii.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Zpráva týdne, Co se děje
22.06.2018

PRAHA: Divadlo u.s. MARVIN hledá do nové hry posily pro role dvojčat (děvčat), i jednotlivě. Věk kolem 30 let (cca 25-35), štíhlá postava, mladistvý vzhled (dvojčata budou 18letá). Nutnou podmínkou je opravdový zájem o působení v amatérském divadle.

Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Živé umění
Co se děje
22.06.2018

ČR: Nadační program Perpedes přispívá k užšímu propojení uměleckých a kulturních aktivit s životem různých sociálních vrstev a komunit v místním a regionálním měřítku. Zaměřuje se na posílení menších individuálních nebo občanských iniciativ, pohybujících se nebo vstupujících do mezioborové spolupráce v rámci současného umění a reflektujících společenské či environmentální souvislosti.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
21.06.2018

BOHUMÍN: Psal se rok 2000 a skupina přátel s literárními zájmy se nepravidelně scházela po kavárnách, aby ostatním prezentovala své autorské literární pokusy. Postupem času vzniklo nejprve občanské sdružení, nyní Bohumínský spolek Maryška. Hlavním hybatelem, inspirátorem a duší spolku je po celá léta Kamila Smigová. Postupem let se přidávaly další ženy a ojediněle i muži, aktivní seniorky (pozdější zakladatelky "krojovanek") i studující mládež, která hledala prostor pro své literární nebo výtvarné vyjádření.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní, Živé umění
Články a komentáře
21.06.2018