pondělí
20. května 2019
Svátek slaví: Zbyšek
Jiří Gruša
© Archiv pořadateleSouborné vydání díla Jiřího Gruši se rozrůstá o německy a česky psané básně

PRAHA: V Rakouském kulturním fóru budou v pondělí 4. června od 18:00 h představeny nové svazky souborného díla Jiřího Gruši. Souborné vydání díla Jiřího Gruši vychází od roku 2014 v německém nakladatelství Wieser a česky v brněnském nakladatelství Barrister & Principal.

04.06.2018
18:00
Autor článku: 
Petr Buček

Po šesti svazcích, které byly věnovány prozaické a esejistické tvorbě Jiřího Gruši, vycházejí dva svazky shrnující jeho poetickou tvorbu. Svazek Básně I zachycuje Grušovu česky psanou básnickou tvorbu, svazek Básně II pak představuje jeho německé básně.

Německé vydání přijede do Prahy představit nakladatel Lojze Wieser, vydavatel Hans-Dieter Zimmermann a překladatel českých básní do němčiny Eduard Schreiber. K českému vydání promluví Mojmír Jeřábek.

Jiří Gruša (1938 – 2011) vystudoval filozofii a historii na UK v Praze. Byl novinář, lyrik, prozaik, esejista, překladatel, intelektuál, disident, velvyslanec (1990–2004), prezident PEN International (2003–2009) a ředitel Diplomatické akademie ve Vídni (2005–2009).

Knižní prezentace se koná v němčině, vstup je volný.

 

Rakouské kulturní fórum v Praze si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl přispět ke zprostředkování věrného a obsáhlého obrazu Rakouska na poli kultury. Vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, architektury, hudby, literatury, divadla, filmu, nových médií, vědy, vzdělávání, publicistiky a dalších oborů vystupuje Rakouské kulturní fórum jako pojítko mezi rakouskou a českou kulturou, ale i kulturami dalších zemí.

Rakouské kulturní fórum v Praze / Österreichisches Kulturforum Prag
Jungmannovo náměstí 18, 110 00 Praha 1

www.rkfpraha.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: V Národní galerii právě vychází nová publikace Michaely Pejčochové Posel z Dálného východu. Vojtěch Chytil a sběratelství moderní čínské tušové malby v meziválečném Československu. Přibližuje dramatický životní příběh akademického malíře a sběratele Vojtěcha Chytila (1896–1936), který se během svých pobytů v Číně stal učitelem západní malby a sběratelem – vizionářem, který dokázal shromáždit vysoce ceněnou sbírku, ale především jako první Evropan rozpoznat kvality moderní čínské malby.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
17.05.2019

ČR: V pátek 17. května uplyne sedmdesát let od plánovaného pokusu o státní převrat, který měl svrhnout totalitní komunistický režim. Prostřednictvím skautské vedoucí Dagmar Skálové – Rakši se do něj v květnu roku 1949 zapojily desítky skautů, Státní bezpečnost je ale v rozsáhlém zátahu pozatýkala. Před léty v komunistických kriminálech je zachránilo hrdinství Dagmar Skálové.

Celá ČR
Děti a mládež, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2019

BRUMOV: V Dětské galerii Lapidárium ve  Vzdělávacím a kulturním centru Klášter Broumov zahájena výstava fotografií s názvem Důvod procházky.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Pozvánky na akce, Co se děje
17.05.2019

PRAHA: Dne 16. května 2019 se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze usktutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků XVII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2018. V jeho rámci byly také vyhlášeny výsledky III. ročníku návštěvnické soutěže Muzeum roku 2018.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.05.2019