pátek
17. srpna 2018
Svátek slaví: Petra
Jiří Gruša
© Archiv pořadateleSouborné vydání díla Jiřího Gruši se rozrůstá o německy a česky psané básně

PRAHA: V Rakouském kulturním fóru budou v pondělí 4. června od 18:00 h představeny nové svazky souborného díla Jiřího Gruši. Souborné vydání díla Jiřího Gruši vychází od roku 2014 v německém nakladatelství Wieser a česky v brněnském nakladatelství Barrister & Principal.

04.06.2018
18:00
Autor článku: 
Petr Buček

Po šesti svazcích, které byly věnovány prozaické a esejistické tvorbě Jiřího Gruši, vycházejí dva svazky shrnující jeho poetickou tvorbu. Svazek Básně I zachycuje Grušovu česky psanou básnickou tvorbu, svazek Básně II pak představuje jeho německé básně.

Německé vydání přijede do Prahy představit nakladatel Lojze Wieser, vydavatel Hans-Dieter Zimmermann a překladatel českých básní do němčiny Eduard Schreiber. K českému vydání promluví Mojmír Jeřábek.

Jiří Gruša (1938 – 2011) vystudoval filozofii a historii na UK v Praze. Byl novinář, lyrik, prozaik, esejista, překladatel, intelektuál, disident, velvyslanec (1990–2004), prezident PEN International (2003–2009) a ředitel Diplomatické akademie ve Vídni (2005–2009).

Knižní prezentace se koná v němčině, vstup je volný.

 

Rakouské kulturní fórum v Praze si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl přispět ke zprostředkování věrného a obsáhlého obrazu Rakouska na poli kultury. Vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, architektury, hudby, literatury, divadla, filmu, nových médií, vědy, vzdělávání, publicistiky a dalších oborů vystupuje Rakouské kulturní fórum jako pojítko mezi rakouskou a českou kulturou, ale i kulturami dalších zemí.

Rakouské kulturní fórum v Praze / Österreichisches Kulturforum Prag
Jungmannovo náměstí 18, 110 00 Praha 1

www.rkfpraha.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Jablonecká Česká mincovna razí zlatou minci k vydání první Československé známky. Známka, jejíž předlohu navrhl Alfons Mucha, byla vytištěna jenom pár měsíců po vzniku republiky v roce 1918. Další emisí z volného cyklu půlgramových zlatých mincí uložených do replik dobových pohlednic se rozšiřují řady mincí a medailí připomínající významný mezník naší historie – vznik první republiky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
14.08.2018

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ: Horácká galerie v Novém Městě na Moravě je specializovaným muzeem výtvarného umění zaměřeným na dokumentaci děl nejvýznamnějších osobností regionálního umění v konfrontaci s českým výtvarným uměním a je jednou ze sedmi sbírkotvorných institucí zřizovaných Krajem Vysočina. 

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
14.08.2018

ČR-PRAHA: Před časem jsme se v článku zde věnovali interpretaci statistických dat o vysokých školách s uměleckým zaměřením, jak těm veřejným, tak soukromým. A vzhledem k tomu, že soukromé umělecké vysoké školy jsou stále poměrně novými institucemi působícími v současném vzdělávacím systému, rozhodli jsme se tři takové školy oslovit a položit jejich vedení několik shodných otázek. V tomto článku představujeme odpovědi pražské VŠ: ART & DESIGN INSTITUT, s.r.o. (již jsme zveřejnili články o VŠKK a FAMO). Dotazy zodpověděla jeho jednatelka a ředitelka, Mgr. Jana Horáková, Ph.D.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
15.08.2018

PRAHA: Paměť národa chystá k 100. výročí založení Československa novou výstavu, která bude od října do prosince v prostoru pod bývalým pomníkem Stalina na Letné. Bude pracovat s novými médii, projekcemi i videomappingem.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
13.08.2018