úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
Jiří Gruša
© Archiv pořadateleSouborné vydání díla Jiřího Gruši se rozrůstá o německy a česky psané básně

PRAHA: V Rakouském kulturním fóru budou v pondělí 4. června od 18:00 h představeny nové svazky souborného díla Jiřího Gruši. Souborné vydání díla Jiřího Gruši vychází od roku 2014 v německém nakladatelství Wieser a česky v brněnském nakladatelství Barrister & Principal.

04.06.2018
18:00
Autor článku: 
Petr Buček

Po šesti svazcích, které byly věnovány prozaické a esejistické tvorbě Jiřího Gruši, vycházejí dva svazky shrnující jeho poetickou tvorbu. Svazek Básně I zachycuje Grušovu česky psanou básnickou tvorbu, svazek Básně II pak představuje jeho německé básně.

Německé vydání přijede do Prahy představit nakladatel Lojze Wieser, vydavatel Hans-Dieter Zimmermann a překladatel českých básní do němčiny Eduard Schreiber. K českému vydání promluví Mojmír Jeřábek.

Jiří Gruša (1938 – 2011) vystudoval filozofii a historii na UK v Praze. Byl novinář, lyrik, prozaik, esejista, překladatel, intelektuál, disident, velvyslanec (1990–2004), prezident PEN International (2003–2009) a ředitel Diplomatické akademie ve Vídni (2005–2009).

Knižní prezentace se koná v němčině, vstup je volný.

 

Rakouské kulturní fórum v Praze si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl přispět ke zprostředkování věrného a obsáhlého obrazu Rakouska na poli kultury. Vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, architektury, hudby, literatury, divadla, filmu, nových médií, vědy, vzdělávání, publicistiky a dalších oborů vystupuje Rakouské kulturní fórum jako pojítko mezi rakouskou a českou kulturou, ale i kulturami dalších zemí.

Rakouské kulturní fórum v Praze / Österreichisches Kulturforum Prag
Jungmannovo náměstí 18, 110 00 Praha 1

www.rkfpraha.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Popiš památku je název soutěže pro nové i zkušené wikipedisty, která zahájila 15. ledna a potrvá do 15. března 2019. Druhý ročník soutěže zorganival opět spolek Wikimedia Česká republika. Partnerem soutěže se stal portál PROPAMÁTKY.

Celá ČR
Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Klub přátel divadla ve Zlíně slaví sympatické kulaté výročí. Ustavující schůze se konala 23. ledna 1989, přesně před 30 lety. Od té doby příznivci divadla společně shlédli 106 představení v divadlech v Česku i na Slovensku a setkali se s řadou výjimečných osobností, například se Zdeňkem Podskalským, Jiřím Suchým, Jitkou Molavcovou, Tomášem Töpferem, Eliškou Balzerovou a dalšími.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Více než 60 amatérských kapel bojuje letos v soutěži, kterou vyhlásili organizátoři Zlín Film Festivalu. O tom, které tři z nich vystoupí na 59. ročníku ve festivalové koncertní zóně jako předkapela MANDRAGE, MIRAI nebo INEKAFE, může až do konce dubna rozhodovat veřejnost. 

Celá ČR, Zlínský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.01.2019

PRAHA: Vedení pražského magistrátu začne jednat o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici,  kde zemřel Jan Palach a Josef Toufar. Důvodem je snaha vytvořit z této budovy důstojné místo, které by připomnělo historické milníky Česka v průběhu dvacátého století. 

Hl. m. Praha
Památky
Co se děje
22.01.2019