pondělí
18. února 2019
Svátek slaví: Gizela
Foto z filmu In Gora
© archiv organizátorůSnow film fest potěší milovníky zimních adrenalinových filmů

PŘÍBRAM: I v letošním roce zavítá do Příbrami festival zimních adrenalinových filmů Snow film fest. Jeho osmý ročník od října do prosince nabídne ve více než 200 českých a slovenských městech dokumentární snímky pro milovníky extrémních zážitků, čerstvého prašanu, arktické divočiny a dalších radovánek. Ve čtvrtek 8. listopadu bude mít zastávku v příbramském kině, projekce začínají v 18 hodin. O den později ho hostí dobříšský kulturní dům.

08.11.2018
18:00
Autor článku: 
Karel Souček

Expediční kameru, což je starší sestra Snow film festu, pořádají v Příbrami od roku 2011, Snow film fest od roku 2012. „Filmy pro oba festivaly jsou vybírány týmem organizátorů na celostátní úrovni. Jednotlivým lokálním partnerům, v Příbrami je to Spolek ve čtvrtek, jsou pak zaslány povinné a bonusové, tedy nepovinné, filmy k promítání. V Příbrami jsme v zájmu diváků vždy promítali i všechny bonusové snímky,“ vysvětluje hlavní organizátor příbramské projekce Michal Gerčák.

V Příbrami se milovníci zimních dobrodružných dokumentů mohou těšit na rakouský film Into Twin Galaxies, odehrávající se v mrazivých končinách Grónska, britský The Frozen road, který je pohledem do duše cyklisty, který se vydá úplně sám vstříc mrazivým pustinám severní Kanady, a francouzský snímek In Gora. V něm dva dobrodruzi vyrážejí ve žlutém školním autobusu hledat nedotčený prašan na horská úbočí.

A to jsou připraveny ještě tři bonusové filmy, konkrétně Freezing, Kámen, nůžky, Vagus a Lapin Kulta. „U dosavadních ročníků byla vyšší návštěvnost na festivalu Expediční kamera, ale rozdíl se postupně vyrovnává. Návštěvnost se pohybuje mezi 60 až 120 lidmi,“ vypočítává organizátor.

Doprovodný program je zcela v režii regionálních pořadatelů. „Je čistě na nich, zda zajistí přednášku, výstavu fotek, soutěž nebo třeba degustaci vín. Snažíme se jim vyjít vstříc a představit různé možnosti besed s cestovateli či horolezci. Záleží pak na jejich možnostech, zda kontaktů využijí a zajistí nějaký doprovodný program,“ poznamenávají pořadatelé.

„Při některých promítáních jsme doprovodné akce, většinou besedu s lokálními cestovateli či jinými zajímavými lidmi, pořádali. Ale to se týká spíše jarní Expediční kamery. Letos žádnou v plánu nemáme,“ uzavírá Michal Gerčák.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Společnost Franze Kafky vyhlašuje 25. ročník studentské literární soutěže o nejlepší esej – Cena Maxe Broda 2019. Cena je vyhlašována se záměrem podpořit a vést mladé lidi k samostatnému uvažování, k hlubšímu zamyšlení nad aktuálními společenskými a kulturními jevy a k pěstování dovednosti přesného a kultivovaného písemného vyjádření vlastního názoru. 

Celá ČR
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.02.2019

PRAHA: Autor v domě vychází z dramaturgie pražského A studia Rubín, která je ve značné míře založena na autorských textech a inscenacích. Jeho záměrem je pomoci iniciovat vznik nových divadelních textů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
18.02.2019

 ČR: Jedním ze stěžejních projektů Nadačního fondu Magdaleny Kožené, jehož cílem je upozornit a zviditelnit téma „zušek“ je celostátní happening ZUŠ OPEN. Letos to bude 3. ročník a pro velký zájem příznivců i samotných škol a s rostoucím počtem atraktivních programů i společných projektů se III. ročník ZUŠ Open rozšiřuje nově do dvoudenního termínu 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.02.2019

ČR: Stipendijní program MenART pro nadané žáky základních uměleckých škol a jejich pedagogy, za kterým stojí Nadační fond Magdaleny Kožené, otevírá přihlášky do dalšího ročníku. Unikátní projekt mentoringu uměleckého vzdělávání opět nabízí intenzivní pracovní setkání s předními osobnostmi české umělecké scény během školního roku 2019/2020 v několika oborech.

Celá ČR
Granty, Vzdělávání
Co se děje
18.02.2019