středa
24. dubna 2019
Svátek slaví: Jiří
Foto z filmu In Gora
© archiv organizátorůSnow film fest potěší milovníky zimních adrenalinových filmů

PŘÍBRAM: I v letošním roce zavítá do Příbrami festival zimních adrenalinových filmů Snow film fest. Jeho osmý ročník od října do prosince nabídne ve více než 200 českých a slovenských městech dokumentární snímky pro milovníky extrémních zážitků, čerstvého prašanu, arktické divočiny a dalších radovánek. Ve čtvrtek 8. listopadu bude mít zastávku v příbramském kině, projekce začínají v 18 hodin. O den později ho hostí dobříšský kulturní dům.

08.11.2018
18:00
Autor článku: 
Karel Souček

Expediční kameru, což je starší sestra Snow film festu, pořádají v Příbrami od roku 2011, Snow film fest od roku 2012. „Filmy pro oba festivaly jsou vybírány týmem organizátorů na celostátní úrovni. Jednotlivým lokálním partnerům, v Příbrami je to Spolek ve čtvrtek, jsou pak zaslány povinné a bonusové, tedy nepovinné, filmy k promítání. V Příbrami jsme v zájmu diváků vždy promítali i všechny bonusové snímky,“ vysvětluje hlavní organizátor příbramské projekce Michal Gerčák.

V Příbrami se milovníci zimních dobrodružných dokumentů mohou těšit na rakouský film Into Twin Galaxies, odehrávající se v mrazivých končinách Grónska, britský The Frozen road, který je pohledem do duše cyklisty, který se vydá úplně sám vstříc mrazivým pustinám severní Kanady, a francouzský snímek In Gora. V něm dva dobrodruzi vyrážejí ve žlutém školním autobusu hledat nedotčený prašan na horská úbočí.

A to jsou připraveny ještě tři bonusové filmy, konkrétně Freezing, Kámen, nůžky, Vagus a Lapin Kulta. „U dosavadních ročníků byla vyšší návštěvnost na festivalu Expediční kamera, ale rozdíl se postupně vyrovnává. Návštěvnost se pohybuje mezi 60 až 120 lidmi,“ vypočítává organizátor.

Doprovodný program je zcela v režii regionálních pořadatelů. „Je čistě na nich, zda zajistí přednášku, výstavu fotek, soutěž nebo třeba degustaci vín. Snažíme se jim vyjít vstříc a představit různé možnosti besed s cestovateli či horolezci. Záleží pak na jejich možnostech, zda kontaktů využijí a zajistí nějaký doprovodný program,“ poznamenávají pořadatelé.

„Při některých promítáních jsme doprovodné akce, většinou besedu s lokálními cestovateli či jinými zajímavými lidmi, pořádali. Ale to se týká spíše jarní Expediční kamery. Letos žádnou v plánu nemáme,“ uzavírá Michal Gerčák.

Mohlo by vás také zajímat...

CANNES: Kriminální série nominovaná na Zlaté glóby The Sinner, kritiky i diváky oceňovaný seriál Učitel, pokračování dobového Babylonu Berlín či islandský projekt V pasti. To je jen krátký výčet seriálové tvorby, kterou Česká televize nakoupila pro své diváky na mezinárodním veletrhu audiovizuální tvorby v Cannes. Zahraniční vysílatele naopak zaujaly seriály Labyrint, První republika, nové řady Detektivů od Nejsvětější Trojice nebo záznam baletu Jiří Kylián – Mosty času, který ČT prodala celoplošně vysílající japonské televizi.

 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
23.04.2019

PLZEŇ:  V sobotu 25. května se oblíbený Sadový okruh v Plzni promění v hlavní centrum kultury v širokém okolí. Stane se tak v rámci česko-německé sousedské slavnosti s názvem dasFest. Návštěvníci se mohou těšit na den plný zábavy, hudby, divadla, inspirace, zajímavých aktivit i kvalitní gastronomie.

Plzeňský kraj
Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
23.04.2019

LIBEREC: V kavárně Art facé se koná 26. dubna již pátý ročník semináře s názvem Památky pro každého. Jeho účastníci budou hledat řešení, jak zviditelnit kulturní dědictví či jak odstranit bariéry, které zamezují přístupu k památkám hendikepovaným návštěvníkům.Pro účastníky semináře je připravena exkurze do Technického muzea Liberec. 

Liberecký kraj
Handicap, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.04.2019

ČR: Kreativní Evropa spouští pilotní projekt i-Portunus, který podporuje krátkodobou mobilitu umělců a profesionálů v kultuře. V období od dubna do září 2019 i-Portunus podpoří na základě třech otevřených výzev 350 až 500 krátkodobých mobilit (15 až 85 dní) pro umělce aktivní v oblasti scénických umění a výtvarném umění mající sídlo v zemi zapojené do programu Kreativní Evropa.

Celá ČR
Granty, Ostatní
Co se děje
23.04.2019