pondělí
12. listopadu 2018
Svátek slaví: Benedikt
Foto z filmu In Gora
© archiv organizátorůSnow film fest potěší milovníky zimních adrenalinových filmů

PŘÍBRAM: I v letošním roce zavítá do Příbrami festival zimních adrenalinových filmů Snow film fest. Jeho osmý ročník od října do prosince nabídne ve více než 200 českých a slovenských městech dokumentární snímky pro milovníky extrémních zážitků, čerstvého prašanu, arktické divočiny a dalších radovánek. Ve čtvrtek 8. listopadu bude mít zastávku v příbramském kině, projekce začínají v 18 hodin. O den později ho hostí dobříšský kulturní dům.

08.11.2018
18:00
Autor článku: 
Karel Souček

Expediční kameru, což je starší sestra Snow film festu, pořádají v Příbrami od roku 2011, Snow film fest od roku 2012. „Filmy pro oba festivaly jsou vybírány týmem organizátorů na celostátní úrovni. Jednotlivým lokálním partnerům, v Příbrami je to Spolek ve čtvrtek, jsou pak zaslány povinné a bonusové, tedy nepovinné, filmy k promítání. V Příbrami jsme v zájmu diváků vždy promítali i všechny bonusové snímky,“ vysvětluje hlavní organizátor příbramské projekce Michal Gerčák.

V Příbrami se milovníci zimních dobrodružných dokumentů mohou těšit na rakouský film Into Twin Galaxies, odehrávající se v mrazivých končinách Grónska, britský The Frozen road, který je pohledem do duše cyklisty, který se vydá úplně sám vstříc mrazivým pustinám severní Kanady, a francouzský snímek In Gora. V něm dva dobrodruzi vyrážejí ve žlutém školním autobusu hledat nedotčený prašan na horská úbočí.

A to jsou připraveny ještě tři bonusové filmy, konkrétně Freezing, Kámen, nůžky, Vagus a Lapin Kulta. „U dosavadních ročníků byla vyšší návštěvnost na festivalu Expediční kamera, ale rozdíl se postupně vyrovnává. Návštěvnost se pohybuje mezi 60 až 120 lidmi,“ vypočítává organizátor.

Doprovodný program je zcela v režii regionálních pořadatelů. „Je čistě na nich, zda zajistí přednášku, výstavu fotek, soutěž nebo třeba degustaci vín. Snažíme se jim vyjít vstříc a představit různé možnosti besed s cestovateli či horolezci. Záleží pak na jejich možnostech, zda kontaktů využijí a zajistí nějaký doprovodný program,“ poznamenávají pořadatelé.

„Při některých promítáních jsme doprovodné akce, většinou besedu s lokálními cestovateli či jinými zajímavými lidmi, pořádali. Ale to se týká spíše jarní Expediční kamery. Letos žádnou v plánu nemáme,“ uzavírá Michal Gerčák.

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Pobočka Paměti národa Střední Morava slaví první narozeniny. Za prvních dvanáct měsíců své existence se podařilo natočit celkem 86 příběhů pamětníků z Olomouckého a Zlínského kraje; realizovat na pěti místech Příběhy našich sousedů – projekt, v rámci kterého žáci sedmých až devátých tříd základních škol natáčejí příběhy pamětníků ze svého okolí. Paměť národa Střední Morava ve dvanácti místech představila celkem dvě výstavy věnované lokálním pamětníkům a jejich příběhům, které se váží k rokům 1948 a 1968, a připravila také několik interaktivních workshopů pro žáky a studenty základních a středních škol.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2018

OSTRAVA-POLSKÁ REPUBLIKA: Ve dnech 14. – 18. listopadu vystoupí ostravští filharmonikové v pěti polských městech. Během tohoto turné představí českou hudbu, a to v pětici nově zbudovaných koncertních sálů, určených pro velký symfonický orchestr. Filharmonie odehraje slavnostní koncerty na počest 100. výročí založení Polska.

Moravskoslezský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
12.11.2018

ČR: Eva Olmerová - enfant terrible i femme fatale. Žena mnoha tváří. Žena živel. Stylově ne zcela ukotvená, ale ve všech svých podobách výtečná a výjimečná. Její talent byl báječný, osud nelehký. V příštím roce by 21. ledna oslavila 85. narozeniny, odešla však mnohem dříve. Co zůstalo, je její osobitý repertoár, jenž hravě chytí za srdce pamětníky i mladší generaci.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
09.11.2018

DĚČÍN, ČR: Statutární město Děčín a Městská knihovna Děčín vyhlásily XXII. ročník literární soutěže „Literární cena Vladimíra Vokolka 2018“. Letošní ročník má uzávěrku 16. prosince 2018 (neděle) a slavnostní vyhlášení výsledků s předáním tištěného sborníku je plánováno na únor, příp. březen roku 2019.

Celá ČR, Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.11.2018