neděle
16. prosince 2018
Svátek slaví: Albína
Foto z filmu In Gora
© archiv organizátorůSnow film fest potěší milovníky zimních adrenalinových filmů

PŘÍBRAM: I v letošním roce zavítá do Příbrami festival zimních adrenalinových filmů Snow film fest. Jeho osmý ročník od října do prosince nabídne ve více než 200 českých a slovenských městech dokumentární snímky pro milovníky extrémních zážitků, čerstvého prašanu, arktické divočiny a dalších radovánek. Ve čtvrtek 8. listopadu bude mít zastávku v příbramském kině, projekce začínají v 18 hodin. O den později ho hostí dobříšský kulturní dům.

08.11.2018
18:00
Autor článku: 
Karel Souček

Expediční kameru, což je starší sestra Snow film festu, pořádají v Příbrami od roku 2011, Snow film fest od roku 2012. „Filmy pro oba festivaly jsou vybírány týmem organizátorů na celostátní úrovni. Jednotlivým lokálním partnerům, v Příbrami je to Spolek ve čtvrtek, jsou pak zaslány povinné a bonusové, tedy nepovinné, filmy k promítání. V Příbrami jsme v zájmu diváků vždy promítali i všechny bonusové snímky,“ vysvětluje hlavní organizátor příbramské projekce Michal Gerčák.

V Příbrami se milovníci zimních dobrodružných dokumentů mohou těšit na rakouský film Into Twin Galaxies, odehrávající se v mrazivých končinách Grónska, britský The Frozen road, který je pohledem do duše cyklisty, který se vydá úplně sám vstříc mrazivým pustinám severní Kanady, a francouzský snímek In Gora. V něm dva dobrodruzi vyrážejí ve žlutém školním autobusu hledat nedotčený prašan na horská úbočí.

A to jsou připraveny ještě tři bonusové filmy, konkrétně Freezing, Kámen, nůžky, Vagus a Lapin Kulta. „U dosavadních ročníků byla vyšší návštěvnost na festivalu Expediční kamera, ale rozdíl se postupně vyrovnává. Návštěvnost se pohybuje mezi 60 až 120 lidmi,“ vypočítává organizátor.

Doprovodný program je zcela v režii regionálních pořadatelů. „Je čistě na nich, zda zajistí přednášku, výstavu fotek, soutěž nebo třeba degustaci vín. Snažíme se jim vyjít vstříc a představit různé možnosti besed s cestovateli či horolezci. Záleží pak na jejich možnostech, zda kontaktů využijí a zajistí nějaký doprovodný program,“ poznamenávají pořadatelé.

„Při některých promítáních jsme doprovodné akce, většinou besedu s lokálními cestovateli či jinými zajímavými lidmi, pořádali. Ale to se týká spíše jarní Expediční kamery. Letos žádnou v plánu nemáme,“ uzavírá Michal Gerčák.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Ocenění nesoucí název jména Karla Velikého, slavného středověkého panovníka, který spojil velkou část Evropy a podporoval vzdělanost, udílí každoročně Evropský parlament a Nadace Mezinárodní ceny Karla Velikého v Cáchách mladým lidem od šestnácti do třiceti let. Vítězné projekty podporují porozumění mezi mladými lidmi v Evropě a nabízí praktické příklady jejich soužití v rámci evropského společenství.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Pozvánky na akce, Co se děje
14.12.2018

BROUMOV: Nové vzdělávací programy pro školy i veřejnost nabízí od letošního podzimu Maiwaldova akademie Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov. Programy jsou zaměřeny na interpretaci přírodního dědictví v chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
14.12.2018

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj podá žádost na ministerstvo kultury o zapsání vamberecké krajky na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Dohodli se na tom hejtman Jiří Štěpán a starosta Vamberka Jan Rejzl.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
14.12.2018

USA, ČR: V českých kinech má drama Ondřeje Trojana před koncem roku na kontě na 90 tisíc diváků, na začátku roku příštího ho čeká americká premiéra. Ve dnech 9. až 12. ledna 2019 se uskuteční na festivalech v New Yorku a Palm Springs premiérové uvedení filmu Toman režiséra Ondřeje Trojana ve Spojených státech.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
14.12.2018