čtvrtek
22. srpna 2019
Svátek slaví: Bohuslav
Foto z filmu In Gora
© archiv organizátorůSnow film fest potěší milovníky zimních adrenalinových filmů

PŘÍBRAM: I v letošním roce zavítá do Příbrami festival zimních adrenalinových filmů Snow film fest. Jeho osmý ročník od října do prosince nabídne ve více než 200 českých a slovenských městech dokumentární snímky pro milovníky extrémních zážitků, čerstvého prašanu, arktické divočiny a dalších radovánek. Ve čtvrtek 8. listopadu bude mít zastávku v příbramském kině, projekce začínají v 18 hodin. O den později ho hostí dobříšský kulturní dům.

08.11.2018
18:00
Autor článku: 
Karel Souček

Expediční kameru, což je starší sestra Snow film festu, pořádají v Příbrami od roku 2011, Snow film fest od roku 2012. „Filmy pro oba festivaly jsou vybírány týmem organizátorů na celostátní úrovni. Jednotlivým lokálním partnerům, v Příbrami je to Spolek ve čtvrtek, jsou pak zaslány povinné a bonusové, tedy nepovinné, filmy k promítání. V Příbrami jsme v zájmu diváků vždy promítali i všechny bonusové snímky,“ vysvětluje hlavní organizátor příbramské projekce Michal Gerčák.

V Příbrami se milovníci zimních dobrodružných dokumentů mohou těšit na rakouský film Into Twin Galaxies, odehrávající se v mrazivých končinách Grónska, britský The Frozen road, který je pohledem do duše cyklisty, který se vydá úplně sám vstříc mrazivým pustinám severní Kanady, a francouzský snímek In Gora. V něm dva dobrodruzi vyrážejí ve žlutém školním autobusu hledat nedotčený prašan na horská úbočí.

A to jsou připraveny ještě tři bonusové filmy, konkrétně Freezing, Kámen, nůžky, Vagus a Lapin Kulta. „U dosavadních ročníků byla vyšší návštěvnost na festivalu Expediční kamera, ale rozdíl se postupně vyrovnává. Návštěvnost se pohybuje mezi 60 až 120 lidmi,“ vypočítává organizátor.

Doprovodný program je zcela v režii regionálních pořadatelů. „Je čistě na nich, zda zajistí přednášku, výstavu fotek, soutěž nebo třeba degustaci vín. Snažíme se jim vyjít vstříc a představit různé možnosti besed s cestovateli či horolezci. Záleží pak na jejich možnostech, zda kontaktů využijí a zajistí nějaký doprovodný program,“ poznamenávají pořadatelé.

„Při některých promítáních jsme doprovodné akce, většinou besedu s lokálními cestovateli či jinými zajímavými lidmi, pořádali. Ale to se týká spíše jarní Expediční kamery. Letos žádnou v plánu nemáme,“ uzavírá Michal Gerčák.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj připravil pro oblast kultury a památkové péče na příští rok sedm dotačních programů. Jejich prostřednictvím podpoří kulturní aktivity, obnovu historických varhan, činnost muzeí a galerií a obnovu památkového fondu. Novinkou jsou tři samostatné programy na podporu mobility, rezidence a na zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
21.08.2019

ČR: Knižní novinka Poslední deník Květy Fialové se vymyká obvyklým knížkám o slavných herečkách. Autor Josef Kubáník, herec a blízký přítel Květy Fialové, v ní zachytil jeden výjimečný ženský osud i jedinečnou podobu jejich přátelství, které jim oběma změnilo život. Jedna z nejoblíbenějších českých hereček tu poprvé a naprosto otevřeně odvypráví celý svůj život, který by sám o sobě vydal na román. V den hereččiných nedožitých 90. narozenin, 1. září, vydává knihu Nakladatelství ZEĎ.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.08.2019

LITOMĚŘICKO: Další kniha s leteckými fotografiemi - tentokrát z Litoměřicka - doplní již tak početnou edici knih zlínského CBS Nakladatelství Česko z nebe.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.08.2019

KYJOV: Více než 30 000 lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2019