pátek
27. dubna 2018
Svátek slaví: JaroslavSlovanská epopej – šíření hoaxu

ČR: JUDr. Martin Zídek, ředitel Památkové inspekce MK ČR, reaguje na hoax (falešná, poplašná zpráva), který se šíří po různých sítích a jeho obsahem je tvrzení, že Slovanská epopej byla na základě rozhodnutí arbitrážního soudu proti České republice zabavena v Japonsku.

Autor článku: 
luk

Ministerstvo kultury jako příslušný orgán státní správy udělilo na základě žádosti Galerie hlavního města Prahy, podle § 20 zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, předchozí souhlas s vývozem (odesláním) 20 obrazů Alfonse Muchy (Slovanská epopej), do Japonska. Souhlas byl udělen na dobu od 1. 1. 2017 do 15. 8. 2017, a všechna díla se do České republiky vrátila v pořádku dle plánu dne 23. 6. 2017. Její zapůjčení do Japonska neprovázely žádné komplikace.

Slovanská epopej respektive  její výstava  byla  stěžejní událostí  Roku české kultury (2017) v Japonsku. Počátkem března 2017 se  slavnostního  zahájení výstavy zúčastnili tehdejší ministr kultury Daniel Herman. Výstava zásadním způsobem přispěla k prohloubení spolupráce v oblasti kultury s Japonskem, když se setkala s mimořádným ohlasem – za 4 měsíce jejího konání ji navštívilo více než 650 000 návštěvníků.

K tvrzení, že Slovanská epopej byla ohrožena arbitráží vedenou proti České republice je třeba dodat, že Slovanská epopej není v majetku České republiky, ale v majetku Hlavního města Prahy, které stejně jako jiné fyzické či právnické osoby mající bydliště či sídlo v České republice nenese odpovědnost za domnělé či skutečné závazky České republiky.

O skutečnosti, že se Slovanská epopej vrátila v pořádku zpět do ČR, standardně informovala media - https://art.ihned.cz/umeni/c1-65800990-slovanska-epopej-praha-obecni-dum, to však na šíření daného hoaxu zjevně nemělo a nemá vliv.

 

 

 

JUDr. Martin Zídek
ředitel Památkové inspekce
Ministerstvo kultury ČR
Památková inspekce

T     +420 220 407 452
E     martin.zidek@mkcr.cz
W    www.mkcr.cztwitter.com/minkultury

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Stylová a graficky netradiční kniha s názvem Neradost, jejímž autorem je úspěšný stratég a marketér Karel Novotný, zvítězila v soutěži o Nejkrásnější českou knihu roku 2017 a odnesla si Cenu Památníku národního písemnictví a Uměleckoprůmyslového musea v Praze pro mladé tvůrce do 30 let.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.04.2018

ZLÍNSKÝ KRAJ: S cílem oživit filmovou tvorbu v regionu rozhodl Zlínský kraj o udělení podpory šesti filmovým projektům. Dotaci v celkovém objemu 10 milionů korun rozdělí mezi čtyři celovečerní snímky, pohádku a dětský seriál. Podpořené projekty musí vzniknout do konce roku 2019, a to alespoň z části na území Zlínského kraje. Podmínkou je i zapojení místních řemeslníků nebo studentů filmových škol. První klapky lze očekávat už letos v létě.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
26.04.2018

ČR: Již sedmým rokem probíhá celostátní projekt MÁME VYBRÁNO, který se zaměřuje na financování obnovy památek. Jeho součástí je nejen stejnojmenná konference, ale také soutěž veřejných sbírek. Soupeří se ve třech kategoriích a o jedné z cen rozhoduje veřejnost. Hlasovat lze až do půlnoci 20. května. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne o devět dní později v dominikánském klášteře v Praze.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
26.04.2018

ČR-LYSÁ NAD LABEM: Vyhlášení výsledků již 3. ročníku soutěžní přehlídky turisticko-progačních materiálů TURISTPROPAG proběhlo v pátek 13. dubna 2018 na výstavišti v Lysé nad Labem během slavnostního galavečera, který se konal jako součást veletrhu Regiony, Narcis a Elegance 2018.

Celá ČR, Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
25.04.2018