sobota
21. července 2018
Svátek slaví: VítězslavSlovanská epopej – šíření hoaxu

ČR: JUDr. Martin Zídek, ředitel Památkové inspekce MK ČR, reaguje na hoax (falešná, poplašná zpráva), který se šíří po různých sítích a jeho obsahem je tvrzení, že Slovanská epopej byla na základě rozhodnutí arbitrážního soudu proti České republice zabavena v Japonsku.

Autor článku: 
luk

Ministerstvo kultury jako příslušný orgán státní správy udělilo na základě žádosti Galerie hlavního města Prahy, podle § 20 zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, předchozí souhlas s vývozem (odesláním) 20 obrazů Alfonse Muchy (Slovanská epopej), do Japonska. Souhlas byl udělen na dobu od 1. 1. 2017 do 15. 8. 2017, a všechna díla se do České republiky vrátila v pořádku dle plánu dne 23. 6. 2017. Její zapůjčení do Japonska neprovázely žádné komplikace.

Slovanská epopej respektive  její výstava  byla  stěžejní událostí  Roku české kultury (2017) v Japonsku. Počátkem března 2017 se  slavnostního  zahájení výstavy zúčastnili tehdejší ministr kultury Daniel Herman. Výstava zásadním způsobem přispěla k prohloubení spolupráce v oblasti kultury s Japonskem, když se setkala s mimořádným ohlasem – za 4 měsíce jejího konání ji navštívilo více než 650 000 návštěvníků.

K tvrzení, že Slovanská epopej byla ohrožena arbitráží vedenou proti České republice je třeba dodat, že Slovanská epopej není v majetku České republiky, ale v majetku Hlavního města Prahy, které stejně jako jiné fyzické či právnické osoby mající bydliště či sídlo v České republice nenese odpovědnost za domnělé či skutečné závazky České republiky.

O skutečnosti, že se Slovanská epopej vrátila v pořádku zpět do ČR, standardně informovala media - https://art.ihned.cz/umeni/c1-65800990-slovanska-epopej-praha-obecni-dum, to však na šíření daného hoaxu zjevně nemělo a nemá vliv.

 

 

 

JUDr. Martin Zídek
ředitel Památkové inspekce
Ministerstvo kultury ČR
Památková inspekce

T     +420 220 407 452
E     martin.zidek@mkcr.cz
W    www.mkcr.cztwitter.com/minkultury

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Geisslers Hofcomoedianten v netradičních interiérech i pod širým nebem. Přichází léto a to patří tradičně kočovnému divadelnímu životu.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
20.07.2018

MALENOVICE: Hrad v Malenovicích se stane hlavní kulisou jednoho ze třinácti dílů rodinného seriálu kriminálka 5.C. Z důvodů natáčení bude památka a její nejbližší okolí ve dnech 23.–28. 7. 2018 pro veřejnost uzavřena. Štáb děkuje všem obyvatelům Malenovic i návštěvníkům hradu za pochopení.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
19.07.2018

​BRNO: Měsíc autorského čtení  je na pořadu po celý červenec v pěti středoevropských městech. V Brně konkrétně v Divadle Husa na provázku. S letošním zahraničním hostem, s tureckými autory, se mohou Brňané průběžně seznamovat i prostřednictvím panelů umístěných na Malinovského náměstí.

Jihomoravský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2018

PLZEŇ: Osm desítek účastníků z celé České republiky i ze Slovenska přijelo do Plzně na pětidenní Taneční camp seniorů Plzeň 2018. Ten pořádá Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM. Pro tanečníky připravilo dvě desítky workshopů různorodých tanečních stylů, které vedou profesionální lektoři.

Plzeňský kraj
Senioři, Vzdělávání
Co se děje
19.07.2018