pondělí
24. září 2018
Svátek slaví: JaromírSlovanská epopej – šíření hoaxu

ČR: JUDr. Martin Zídek, ředitel Památkové inspekce MK ČR, reaguje na hoax (falešná, poplašná zpráva), který se šíří po různých sítích a jeho obsahem je tvrzení, že Slovanská epopej byla na základě rozhodnutí arbitrážního soudu proti České republice zabavena v Japonsku.

Autor článku: 
luk

Ministerstvo kultury jako příslušný orgán státní správy udělilo na základě žádosti Galerie hlavního města Prahy, podle § 20 zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, předchozí souhlas s vývozem (odesláním) 20 obrazů Alfonse Muchy (Slovanská epopej), do Japonska. Souhlas byl udělen na dobu od 1. 1. 2017 do 15. 8. 2017, a všechna díla se do České republiky vrátila v pořádku dle plánu dne 23. 6. 2017. Její zapůjčení do Japonska neprovázely žádné komplikace.

Slovanská epopej respektive  její výstava  byla  stěžejní událostí  Roku české kultury (2017) v Japonsku. Počátkem března 2017 se  slavnostního  zahájení výstavy zúčastnili tehdejší ministr kultury Daniel Herman. Výstava zásadním způsobem přispěla k prohloubení spolupráce v oblasti kultury s Japonskem, když se setkala s mimořádným ohlasem – za 4 měsíce jejího konání ji navštívilo více než 650 000 návštěvníků.

K tvrzení, že Slovanská epopej byla ohrožena arbitráží vedenou proti České republice je třeba dodat, že Slovanská epopej není v majetku České republiky, ale v majetku Hlavního města Prahy, které stejně jako jiné fyzické či právnické osoby mající bydliště či sídlo v České republice nenese odpovědnost za domnělé či skutečné závazky České republiky.

O skutečnosti, že se Slovanská epopej vrátila v pořádku zpět do ČR, standardně informovala media - https://art.ihned.cz/umeni/c1-65800990-slovanska-epopej-praha-obecni-dum, to však na šíření daného hoaxu zjevně nemělo a nemá vliv.

 

 

 

JUDr. Martin Zídek
ředitel Památkové inspekce
Ministerstvo kultury ČR
Památková inspekce

T     +420 220 407 452
E     martin.zidek@mkcr.cz
W    www.mkcr.cztwitter.com/minkultury

Mohlo by vás také zajímat...

SKAŠTICE: Do Skaštic zavítal netradiční filmový štáb. Před kameru se tentokrát nepostavili známí herci či herečky, ale skupina sedmi kaskadérů. Natáčeli zde akční videa pro crowdfundigovou kampaň, která má za cíl podpořit výrobu akčního seriálu Kaskadéři s. r. o. V případě úspěchu chtějí tvůrci projekt situovat na Moravu. Ve hře je i Zlínský kraj.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
24.09.2018

ČR: Česká mincovna vydává další sadu mincí věnovanou Royal Air Force (Britskému královskému letectvu), za kterou naši letci bojovali za 2. světové války a přispěli velkou měrou k jejím úspěchům. Právě tato sada zachycuje významné události, kterých se naši vojáci účastnili, jako byl útok stíhačů na německý bombardér, boj o přežití na rozbouřeném moři po sestřelení a také operace Stonewall, kdy naši vojáci potopili silně ozbrojenou nákladní německou loď.

Celá ČR
Památky
Co se děje
24.09.2018

PRAHA: Letošní nejvyšší ocenění pětapadesátého ročníku festivalu Zlatá Praha, Grand Prix Golden Prague, získal portrét amerického dirigenta, hudebního skladatele, klavíristy a televizní hvězdy. Německý snímek Leonard Bernstein – Rozpolcený génius zvítězil v konkurenci dalších osmdesáti sedmi děl ze čtrnácti zemí světa.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Zpráva týdne, Co se děje
24.09.2018

V pátek 14. září se část týmu redakce PROPAMÁTKY vypravila na zámek Hluboš. Letošní Den pro památku věnovala pomoci Jiřímu Landovi, který zámecký areál koupil a postupně jej za pomoci dobrovolníků opravuje. Současně chtěli brigádníci upozornit na ohroženou historickou stavbu.

Středočeský kraj
Ostatní, Památky
Co se děje
24.09.2018