středa
21. února 2018
Svátek slaví: LenkaSlovanská epopej – šíření hoaxu

ČR: JUDr. Martin Zídek, ředitel Památkové inspekce MK ČR, reaguje na hoax (falešná, poplašná zpráva), který se šíří po různých sítích a jeho obsahem je tvrzení, že Slovanská epopej byla na základě rozhodnutí arbitrážního soudu proti České republice zabavena v Japonsku.

Autor článku: 
luk

Ministerstvo kultury jako příslušný orgán státní správy udělilo na základě žádosti Galerie hlavního města Prahy, podle § 20 zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, předchozí souhlas s vývozem (odesláním) 20 obrazů Alfonse Muchy (Slovanská epopej), do Japonska. Souhlas byl udělen na dobu od 1. 1. 2017 do 15. 8. 2017, a všechna díla se do České republiky vrátila v pořádku dle plánu dne 23. 6. 2017. Její zapůjčení do Japonska neprovázely žádné komplikace.

Slovanská epopej respektive  její výstava  byla  stěžejní událostí  Roku české kultury (2017) v Japonsku. Počátkem března 2017 se  slavnostního  zahájení výstavy zúčastnili tehdejší ministr kultury Daniel Herman. Výstava zásadním způsobem přispěla k prohloubení spolupráce v oblasti kultury s Japonskem, když se setkala s mimořádným ohlasem – za 4 měsíce jejího konání ji navštívilo více než 650 000 návštěvníků.

K tvrzení, že Slovanská epopej byla ohrožena arbitráží vedenou proti České republice je třeba dodat, že Slovanská epopej není v majetku České republiky, ale v majetku Hlavního města Prahy, které stejně jako jiné fyzické či právnické osoby mající bydliště či sídlo v České republice nenese odpovědnost za domnělé či skutečné závazky České republiky.

O skutečnosti, že se Slovanská epopej vrátila v pořádku zpět do ČR, standardně informovala media - https://art.ihned.cz/umeni/c1-65800990-slovanska-epopej-praha-obecni-dum, to však na šíření daného hoaxu zjevně nemělo a nemá vliv.

 

 

 

JUDr. Martin Zídek
ředitel Památkové inspekce
Ministerstvo kultury ČR
Památková inspekce

T     +420 220 407 452
E     martin.zidek@mkcr.cz
W    www.mkcr.cztwitter.com/minkultury

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ČR: Před sedmdesáti lety během jednoho týdne se rozhodlo o více jak čtyřicetileté budoucnosti Československa. Česká televize se tomuto výročí věnuje v tematických dokumentech, vlastní dramatice, koncertech i velkofilmech.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
21.02.2018

PRAHA: Vydavatelství Radioservis představuje unikátní výběrové album z archivních nahrávek Českého rozhlasu přední klavírní interpretky Valentiny Kameníkové.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
21.02.2018

ČR: Nadační fond Magdaleny Kožené otevírá roční stipendijní program mentoringu uměleckého vzdělávání MenART pro nadané žáky ZUŠ a jejich učitele. Do role mentorů vstupuje devět předních osobností umělecké scény: dirigent Tomáš Netopil, operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková, zpěvačka Lenka Nová, violoncellistka Terezie Kovalová a výtvarní umělci Maxim Velčovský, Petr Nikl a Milan Cais. Roční program je pro žáky i pedagogy zdarma.

Celá ČR
Děti a mládež, Granty, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
20.02.2018

ÚSTÍ NAD LABEM, ÚSTECKÝ KRAJ: Výstava TERRA SACRA INCOGNITA (Země svatá neznámá), připravená v rámci studentského projektu na katedře historie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FF UJEP), bude během roku putovat po Ústeckém kraji. Osm výstavních panelů představí ohrožené kulturní dědictví v Českém středohoří – památky v KONOJEDECH a ZAHOŘANECH.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
20.02.2018