středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
logo festivalu
© archiv pořadatele



Slovácký rok daruje nemocnici výtěžek z aukce obrazů

KYJOV: Výtvarná díla pěti renomovaných umělců, která vzniknou před zraky diváků v průběhu jednoho ze závěrečných pořadů Slováckého roku, se budou dražit v elektronické aukci. Výtěžek z prodeje obdrží dětské oddělení kyjovské nemocnice.

od 15.08.2019 do 18.08.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Neotřelý nápad se zrodil v hlavě Rudolfa Danajoviče, jednoho z členů autorského týmu Slováckého roku, autora pořadu Made in Slovácko, který bude jedním z posledních velkých programů folklorního festivalu Slovácký rok. „Baví mě propojování různých uměleckých žánrů v jeden celek. Program to osvěží a dostává úplně nový náboj a rozměr. V tomto případě nejen rozměr estetický, ale také morální. Vlastnit krásnou vzpomínku na Slovácký rok a vědět, že to navíc pomůže potřebným, musí být přece skvělý pocit, “ vysvětluje Danajovič.

V programu Made in Slovácko se s tanečními, hudebními i pěveckými čísly představí známé soubory z různých koutů Slovácka. Spolu s nimi budou na podiu tvořit umělci, a výtvarná díla určená k dražbě tak vzniknou přímo před zraky diváků.

Do projektu se zapojila Lenka Jurečková, která už pro Slovácký rok vytvořila rozměrný streetart zdobící průčelí bývalé kyjovské mlékárny, a také Zuzana Osako, ilustrátorka a oděvní návrhářka, která je mimo jiné autorkou kolekce oblečení českých sportovců na Letní olympijské hry 2020 v Tokiu a také ambasadorkou Slováckého roku.

Spolu s nimi bude na festivalovém pódiu tvořit svá graffiti inspirovaná lidovými motivy a barvami talentovaný zlínský umělec Michal Filák a.k.a. ProroK.

Brněnští výtvarníci, bratři Dalibor a František Borovcovi, věnovali tři již hotová díla, na která je možno v aukci portálu Aukro.cz přihazovat už od 11. srpna. Toto první kolo aukce poběží do 19. srpna. Po skončení Slováckého roku se pak budou na stejném portálu dražit obrazy zbývajících tří autorů, které vzniknou přímo na pódiu.

„Nedokážu vůbec odhadnout, jakou částku bychom mohli vydražit, ale věřím, že toto propojení lidi zaujme a budou se chtít zapojit do pomoci druhým. A když se pak na obraz podívají třeba po letech, vzpomenou si na Slovácký rok v Kyjově a na zážitky s ním spojené,“ dodává Danajovič.

 

Slovácký rok v Kyjově:

Nejstarší národopisnou slavnost v České republice poprvé pořádala kyjovská sokolská obec v roce 1921. Na mimořádný úspěch prvního ročníku se navázalo hned v následujícím roce a poté i v letech dalších. Tradici přerušily politické zákazy v letech 1939 a 1948. Slovácké roky se obnovily v roce 1956 a od roku 1957 se konají pravidelně ve čtyřletých cyklech. Slavnosti si udržují regionální charakter a patří k největším a nejvíce navštěvovaným událostem tohoto žánru u nás. Na rok 2021 připravuje Kyjov mimořádné oslavy 100. výročí. Letošní ročník proběhne od 15. do 18. srpna. Více na http://www.slovackyrok.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024