pondělí
23. července 2018
Svátek slaví: Libor
© Radek HoncSlečna Julie na prknech Kamene

PRAHA: Začátkem května poloprofesionální divadelní soubor Divadlo KoMa z. s. uvedl novou inscenaci Slečna Julie. Režie se chopil přední český choreograf a tanečník Libor Vaculík, jehož tvorba je proslulá do detailu promyšlenými kulisami a výrazným osvětlením.

Autor článku: 
Anna Daňková

Švédské drama z pera Augusta Strindberga sepsané roku 1888 mělo kvůli své kontroverznosti od začátku těžkou cestu k publiku. Cenzury se zbavilo až o takřka 100 let později, kdy roku 1984 poprvé vyšlo v původním znění. Hra pojednává o vztahovém trojúhelníku mezi aristokratkou Julií, sluhou Jeanem a kuchařkou Kristinou - o porušení společenských konvencí, vystoupení z životních rolí, o předepsané morálce, vášni, manipulaci i šílenství.

Během skoro dvouhodinového představení létaly vzduchem židle i lahve od piva. Tekla krev, bičík švihal všude kolem a stůl se stal vyjádřením mentálních i fyzických hranic. Z reproduktorů zněla mystická hudba Arvo Pärta, barevné reflektory dokreslovaly charakter postav přecházením z bílého do rudého světla. Zlomové momenty byly vyzdviženy nesnesitelným zpomalením.

V hlavních rolích se představili Petra Svobodová (Slečna Julie) a Jiří Hejbal (Jean). Jejich ztvárnění dvou na první pohled tak rozdílných postav podtrhla pokora Taťány Havlové v roli kuchařky Kristiny. Brilantní výkony oslovily i významné divadelní pedagogy působící v porotě cen Thalie.

"Tři ze čtyř odehraných představení byly zcela vyprodané, a tak doufáme, že se podobného úspěchu dočkají i zájezdy a další reprízy v Divadle Kámen, plánované na příští sezónu," uvedla za pořadatele Anna Daňková.

 

http://divadlokoma.cz/

https://www.divadlokamen.cz/program.php

Mohlo by vás také zajímat...

ÚSTÍ NAD LABEM: Po dohodě s vlastníkem nemovitosti připravuje muzeum transfer mozaiky, která je umístěna na vnější zdi budovy na Masarykově třídě v Ústí nad Labem, v místech u křižovatky před hotelem Clarion. Vlastník nemovitosti v těchto místech plánuje zahájit stavební práce v nejbližší možné době, což je důvod pro její sejmutí. 

 

Ústecký kraj
Ostatní
Co se děje
23.07.2018

PRAHA: Plzeňské městské dopravní podniky rozšířily svůj vozový park o motorový dvounápravový obousměrný vůz předválečné konstrukce Ringhoffer, tzv. dvoutisícovák, z roku 1929. Plzeň ho získala od Dopravního podniku hlavního města Prahy, který pro daný vůz neměl využití. Plzni naopak daný vůz ve sbírce chybí. Západočeská metropole má ve své sbírce i starší vůz z roku 1899 – Křižík.

Plzeňský kraj
Ostatní
Co se děje
23.07.2018

OSTRAVA: Přístavba bývalých městských jatek bude sídlem kreativního mezinárodního kulturního centra. Budova přístavby jatek z 30. let minulého století se skládá z šesti různých konstrukčních systémů, navzájem stavebně propojených, s výměrou 5 035 metrů čtverečních. Pro zajímavost, výměra sousedících památkově chráněných historických jatek (budoucím sídlem Plato) činí 20 381 m2 . 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
23.07.2018

OLOMOUC: Starodávný jezuitský konvikt hostí v těchto dnech znovu Olomoucké barokní slavnosti. Kulturní akce, která si za předchozích pět ročníků vydobyla renomé nejen v českých zemích, letos nabízí do 29. července dvaadvacet večerů, plných zážitků, a sedm různých titulů. 

Olomoucký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
23.07.2018