pondělí
18. února 2019
Svátek slaví: Gizela
© Radek HoncSlečna Julie na prknech Kamene

PRAHA: Začátkem května poloprofesionální divadelní soubor Divadlo KoMa z. s. uvedl novou inscenaci Slečna Julie. Režie se chopil přední český choreograf a tanečník Libor Vaculík, jehož tvorba je proslulá do detailu promyšlenými kulisami a výrazným osvětlením.

Autor článku: 
Anna Daňková

Švédské drama z pera Augusta Strindberga sepsané roku 1888 mělo kvůli své kontroverznosti od začátku těžkou cestu k publiku. Cenzury se zbavilo až o takřka 100 let později, kdy roku 1984 poprvé vyšlo v původním znění. Hra pojednává o vztahovém trojúhelníku mezi aristokratkou Julií, sluhou Jeanem a kuchařkou Kristinou - o porušení společenských konvencí, vystoupení z životních rolí, o předepsané morálce, vášni, manipulaci i šílenství.

Během skoro dvouhodinového představení létaly vzduchem židle i lahve od piva. Tekla krev, bičík švihal všude kolem a stůl se stal vyjádřením mentálních i fyzických hranic. Z reproduktorů zněla mystická hudba Arvo Pärta, barevné reflektory dokreslovaly charakter postav přecházením z bílého do rudého světla. Zlomové momenty byly vyzdviženy nesnesitelným zpomalením.

V hlavních rolích se představili Petra Svobodová (Slečna Julie) a Jiří Hejbal (Jean). Jejich ztvárnění dvou na první pohled tak rozdílných postav podtrhla pokora Taťány Havlové v roli kuchařky Kristiny. Brilantní výkony oslovily i významné divadelní pedagogy působící v porotě cen Thalie.

"Tři ze čtyř odehraných představení byly zcela vyprodané, a tak doufáme, že se podobného úspěchu dočkají i zájezdy a další reprízy v Divadle Kámen, plánované na příští sezónu," uvedla za pořadatele Anna Daňková.

 

http://divadlokoma.cz/

https://www.divadlokamen.cz/program.php

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Společnost Franze Kafky vyhlašuje 25. ročník studentské literární soutěže o nejlepší esej – Cena Maxe Broda 2019. Cena je vyhlašována se záměrem podpořit a vést mladé lidi k samostatnému uvažování, k hlubšímu zamyšlení nad aktuálními společenskými a kulturními jevy a k pěstování dovednosti přesného a kultivovaného písemného vyjádření vlastního názoru. 

Celá ČR
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.02.2019

PRAHA: Autor v domě vychází z dramaturgie pražského A studia Rubín, která je ve značné míře založena na autorských textech a inscenacích. Jeho záměrem je pomoci iniciovat vznik nových divadelních textů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
18.02.2019

 ČR: Jedním ze stěžejních projektů Nadačního fondu Magdaleny Kožené, jehož cílem je upozornit a zviditelnit téma „zušek“ je celostátní happening ZUŠ OPEN. Letos to bude 3. ročník a pro velký zájem příznivců i samotných škol a s rostoucím počtem atraktivních programů i společných projektů se III. ročník ZUŠ Open rozšiřuje nově do dvoudenního termínu 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.02.2019

ČR: Stipendijní program MenART pro nadané žáky základních uměleckých škol a jejich pedagogy, za kterým stojí Nadační fond Magdaleny Kožené, otevírá přihlášky do dalšího ročníku. Unikátní projekt mentoringu uměleckého vzdělávání opět nabízí intenzivní pracovní setkání s předními osobnostmi české umělecké scény během školního roku 2019/2020 v několika oborech.

Celá ČR
Granty, Vzdělávání
Co se děje
18.02.2019