pátek
16. listopadu 2018
Svátek slaví: Otmar
© Radek HoncSlečna Julie na prknech Kamene

PRAHA: Začátkem května poloprofesionální divadelní soubor Divadlo KoMa z. s. uvedl novou inscenaci Slečna Julie. Režie se chopil přední český choreograf a tanečník Libor Vaculík, jehož tvorba je proslulá do detailu promyšlenými kulisami a výrazným osvětlením.

Autor článku: 
Anna Daňková

Švédské drama z pera Augusta Strindberga sepsané roku 1888 mělo kvůli své kontroverznosti od začátku těžkou cestu k publiku. Cenzury se zbavilo až o takřka 100 let později, kdy roku 1984 poprvé vyšlo v původním znění. Hra pojednává o vztahovém trojúhelníku mezi aristokratkou Julií, sluhou Jeanem a kuchařkou Kristinou - o porušení společenských konvencí, vystoupení z životních rolí, o předepsané morálce, vášni, manipulaci i šílenství.

Během skoro dvouhodinového představení létaly vzduchem židle i lahve od piva. Tekla krev, bičík švihal všude kolem a stůl se stal vyjádřením mentálních i fyzických hranic. Z reproduktorů zněla mystická hudba Arvo Pärta, barevné reflektory dokreslovaly charakter postav přecházením z bílého do rudého světla. Zlomové momenty byly vyzdviženy nesnesitelným zpomalením.

V hlavních rolích se představili Petra Svobodová (Slečna Julie) a Jiří Hejbal (Jean). Jejich ztvárnění dvou na první pohled tak rozdílných postav podtrhla pokora Taťány Havlové v roli kuchařky Kristiny. Brilantní výkony oslovily i významné divadelní pedagogy působící v porotě cen Thalie.

"Tři ze čtyř odehraných představení byly zcela vyprodané, a tak doufáme, že se podobného úspěchu dočkají i zájezdy a další reprízy v Divadle Kámen, plánované na příští sezónu," uvedla za pořadatele Anna Daňková.

 

http://divadlokoma.cz/

https://www.divadlokamen.cz/program.php

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Tento týden proběhlo v Plzni udílení cen Ladislava Sutnara za rok 2018. Cenu, určenou významným uměleckým a pedagogickým osobnostem, organizacím či školám, které se zasazují o výrazný přínos světu umění a designu, vyhlašuje každý rok Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Navazuje tak na umělecký odkaz plzeňského rodáka a světově uznávaného česko-amerického designéra Ladislava Sutnara.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
16.11.2018

ČR: Nová pohádka Zdeňka Zelenky s Jiřinou Bohdalovou, česko-slovenská koprodukční pohádka oceňovaného režiséra Petera Bebjaka, rodinná filmová komedie Víta Karase i nová pohádka pro sluchově hendikepované děti. Česká televize ve svém vánočním vysílání nabídne také premiéru svého Českými lvy ověnčeného koprodukčního filmu Po strništi bos nebo oscarového snímku La La Land. Chybět nebude ani vánoční klasika Tři oříšky pro Popelku, která letos slaví pětačtyřicet let od své premiéry. Silvestrovská noc bude poctou Václavu Neckářovi.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
16.11.2018

OLOMOUC:  Muzeum umění Olomouc rozjelo ve spolupráci s režisérem Petrem Zelenkou projekt Vary(ace), který umožnil třem amatérským filmovým štábům natáčet krátkometrážní hraný film s profesionály – herci Petrou Špalkovou, Janem Dolanským, Miroslavem Krobotem, Pavlem Liškou a Barborou Polákovou, kameramanem Janem Malířem, skladatelem Janem P. Muchowem a dalšími umělci.

Olomoucký kraj
Živé umění
Co se děje
15.11.2018

ZLÍN: Nejen dotaci na provoz Filharmonie Bohuslava Martinů v příštím roce, ale také poskytnutí podpory na nákup hudebních nástrojů pro tento profesionální orchestr doporučuje Rada Zlínského kraje ke schválení krajskému zastupitelstvu, které bude zasedat v prosinci.

Zlínský kraj
Granty, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
15.11.2018