středa
26. září 2018
Svátek slaví: Andrea
© Radek HoncSlečna Julie na prknech Kamene

PRAHA: Začátkem května poloprofesionální divadelní soubor Divadlo KoMa z. s. uvedl novou inscenaci Slečna Julie. Režie se chopil přední český choreograf a tanečník Libor Vaculík, jehož tvorba je proslulá do detailu promyšlenými kulisami a výrazným osvětlením.

Autor článku: 
Anna Daňková

Švédské drama z pera Augusta Strindberga sepsané roku 1888 mělo kvůli své kontroverznosti od začátku těžkou cestu k publiku. Cenzury se zbavilo až o takřka 100 let později, kdy roku 1984 poprvé vyšlo v původním znění. Hra pojednává o vztahovém trojúhelníku mezi aristokratkou Julií, sluhou Jeanem a kuchařkou Kristinou - o porušení společenských konvencí, vystoupení z životních rolí, o předepsané morálce, vášni, manipulaci i šílenství.

Během skoro dvouhodinového představení létaly vzduchem židle i lahve od piva. Tekla krev, bičík švihal všude kolem a stůl se stal vyjádřením mentálních i fyzických hranic. Z reproduktorů zněla mystická hudba Arvo Pärta, barevné reflektory dokreslovaly charakter postav přecházením z bílého do rudého světla. Zlomové momenty byly vyzdviženy nesnesitelným zpomalením.

V hlavních rolích se představili Petra Svobodová (Slečna Julie) a Jiří Hejbal (Jean). Jejich ztvárnění dvou na první pohled tak rozdílných postav podtrhla pokora Taťány Havlové v roli kuchařky Kristiny. Brilantní výkony oslovily i významné divadelní pedagogy působící v porotě cen Thalie.

"Tři ze čtyř odehraných představení byly zcela vyprodané, a tak doufáme, že se podobného úspěchu dočkají i zájezdy a další reprízy v Divadle Kámen, plánované na příští sezónu," uvedla za pořadatele Anna Daňková.

 

http://divadlokoma.cz/

https://www.divadlokamen.cz/program.php

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Šest soutěžících DJs a jeden vítěz - DJ Ondrash. Národní finále soutěže Red Bull Music 3Style 2018 se do Roxy přihnalo jako divoká voda a přineslo spoustu nádherných okamžiků. Kdo bude Česko reprezentovat na světovém finále?

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
25.09.2018

ČR: Nový český film King Skate získával u některých diváků kultovní status ještě před tím, než 20. září vstoupil do kin. Svědčí o tom dlouho vyprodané předpremiérové projekce v Praze a Brně. Unikátní snímek o průkopnících skateboardingu v Československu natočil režisér Šimon Šafránek. Díky mimořádným archivním záběrům a výpovědím legendárních skejťáků se mu podařilo přiblížit nejen začátky tohoto sportovního odvětví, ale především dobovou atmosféru, emoce a mimořádné lidské příběhy.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
25.09.2018

OSTRAVA: Další zábavné putování po ostravských knihovnách bude probíhat 2. 10. 2018. V kterékoliv z 8 zúčastněných knihoven si vyzvedněte festivalovou pohlednici, do které získáte 2. 10. 2018 v navštívené knihovně razítko. Zároveň se můžete zúčastnit zajímavého programu a dostanete také malou odměnu. 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
25.09.2018

BYSTŘICE POD LOPENÍKEM: Dům č. p. 77 včetně stodoly, sloužící jako obecní muzeum v Bystřici pod Lopeníkem, byl vyhlášen Lidovou stavbou Zlínského kraje pro rok 2018. Toto ocenění, které kraj již od roku 2008 uděluje za příkladnou obnovu stavby lidové architektury, převzal  v prostorách krajského muzea společně s finanční odměnou 50 tisíc korun  od hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka starosta obce Bystřice pod Lopeníkem Martin Gavenda.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
25.09.2018