pátek
18. října 2019
Svátek slaví: Lukáš
© www.architectureweek.czSlavnostní večer u příležitosti: Pocta české památkové péči

PRAHA: Ve Španělském sále proběhl 3. října 2019 slavnostní večer nazvaný Pocta české památkové péči. Večer krásy, důstojnosti a neotřelé atmosféry.Za zdánlivě formálně vyhlížející událostí věnované 30 letům památkové péče u nás a navazující na letošní oslavy třicátého výročí listopadových událostí, se vyklubal večer, který svou neformálností vytvořil hodnoty na těchto akcích zřídka kdy vídané, přesněji řečeno – nevídané. 

Autor článku: 
luk

Výsledný pocit je proto ještě o něčem jiném, vyšším, hodnocení jako skvělý a společenský úspěšný přitom nevyjímaje.

Zaplněný sál s více než čtyři sta hosty za účasti předsedy vlády a předních činitelů vlády, senátu, krajů, církevních a uměleckých kruhů či odborných institucí dýchal dvě a půl hodiny jako jeden muž či – chcete-li, žena. Již od prvních chvil se totiž projevilo jedno zajímavé a nečekané kouzlo, které pohltilo všechny (včetně zahraničních hostů!), kouzlo národní sounáležitosti. Národní sounáležitosti s bohatou historii, hrdostí na umělecké výtvory minulosti a pýchy na jejich oživení restaurátorskými dovednostmi českých mistrů v tomto oboru.

Nominace na každou cenu doprovázely fotografie tří komisí navržených objektů na dvou obřích obrazovkách. Vítězný objekt pak byl představen na ústřední velkoplošné obrazovce krátkým střihovým dokumentem, kde se v rychlém sledu střídaly famózní záběry z ptačí perspektivy s detaily objektů a průběhu prací. Obrazovou atraktivitu doplňoval komentář připomínající ty nejdůležitější informace z historie daného objektu. Popisné, zajímavé, stručné, informačně nosné, jasné. Mezitím na pódiu defilovali tvůrci odměněných projektů, ministři, hejtmani, církevní hodnostáři a ředitelé institucí osobně předávajících ceny Opera Historica a Ceny Jože Plečnika. Pod taktovkou moderátora Václava Žmolíka mělo vše náležitý spád, vtip a v těchto případech tolik potřebnou gradaci. Velice aktivně reagovalo i publikum v sále.

A v tomto propojení je zřejmě klíč k nadstandardnímu pocitu toho, co se 3. října 2019 ve Španělském sále Pražského hradu ten večer zrodilo. V historicky nejprestižnějším místě naší země defilovaly za sebou fotografie a videozáznamy nádherných objektů, které prošly nesmírně náročnými rekonstrukcemi, na pódiu byly vidět tváře a dojaté výrazy těch, kteří se o to zasloužili, a přitom stáli po desetiletí v anonymitě. 

Tento večer byl virtuózním koncertem známých not spojených do nové skladby zahrané v nádherně zrekonstruovaném historickém kontextu.

ZDROJ, kde najdete LAUREÁTY CENY OPERA HISTORICA 2019 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nová galerie současného českého umění PragArtswork Gallery se otevřela veřejnosti. Na adrese Vinohradská 39 bude vystavovat díla současných českých umělců a pořádat workshopy a diskusní večery věnované současné scéně i konzultacím v oblasti investic do umění pro soukromé i korporátní zájemce. Pro širokou veřejnost rovněž plánuje rozsáhlou listopadovou pop-up exhibici na pražské Palmovce.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.10.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Překvapení, zážitky, tematický program – to vše chystá na páteční večer Bio Central. Tentokrát diváci opustí tradiční prostor kinosálu a na jeden večer zakotví v Galerii moderního umění. Projekce filmu, která je zastřena tajemstvím, přináší nový prožitek ze sledování filmu. Ten je do poslední chvíle tajemstvím. Diváci mají ale drobné indicie a pokyny, díky kterým se stanou sami aktéry jednoho večera. Začátek programu je 18. října – sraz u Galerie je v 19:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Pozvánky na akce, Co se děje
18.10.2019

BRNO: Oslavy 30 let svobody, které si za pár týdnů připomene celá republika, v Brně už začaly. Na náměstí Svobody vyrostl nepřehlédnutelný projekční dóm, ve kterém mohou lidé zhruba každou půlhodinu zhlédnout speciálně připravené 3D představení kombinované s videomappingem. Oragnizátoři přitom mysleli hlavně na tu část veřejnosti, která si sametovou revoluci a zvláště to, co co jí předcházelo, nepamatuje. 

Jihomoravský kraj
Ostatní
Co se děje
18.10.2019

OSTRAVA: Jantarové schodiště slávy bylo v říjnu 2019 odhaleno na ostravské Bolt Tower, tedy bývalé Vysoké peci číslo 1 v Dolních Vítkovicích. Každý rok zde přibydou dvě hvězdy se jmény nejvýraznějších žijících umělců Moravskoslezského kraje, držitelů Ceny Jantar za celoživotní přínos v oblasti kultury. Oceněné umělce na Bolt Tower připomínají hvězdy s rezavějící patinou.

Moravskoslezský kraj
Ostatní
Co se děje
18.10.2019