čtvrtek
14. listopadu 2019
Svátek slaví: Sáva
Pozvánka k události
© Archiv pořadateleSlavnostní ukončení projektu restaurování varhan

PLZEŇ: Farní sbor Českobratrské církve evangelické – Korandův sbor v Plzni provedl v minulých třech letech restaurování svých chrámových varhan, které navrhl a vystavěl v roce 1933 pražský varhanář Karel. Restaurování varhan finančně podpořil i Plzeňský kraj.

20.10.2019
Autor článku: 
luk

Zajímavá architektura i akustika kostela Korandova sboru a též finální formulace zakázky, jejímž požadavkem byly koncertní varhany, vedly Urbana k velmi promyšlené zvukové koncepci nástroje. Tyto skutečnosti dokládá řada archivních materiálů, v nichž je výslovně uvedeno, že na kůru stojí "koncertní varhany" – tedy nikoli běžný nástroj.

Jak šel čas, měnil se hudební vkus a střídaly se módní trendy. Zejména v padesátých letech dvacátého století byla celá řada romantických nástrojů, jakým byly i varhany v Korandově sboru, zvukově upravována tak, aby se přiblížila ideálu barokních varhan. To ovšem znamenalo rozsáhlé úpravy – mj. krácení píšťal, změna tlaku vzduchu atd.. Provedení těchto úprav, k němuž došlo v roce 1955, mělo v Korandově sboru nevalnou kvalitu, což se od devadesátých let projevovalo obtížemi s údržbou píšťalového fondu a potvrdil to i restaurátorský průzkum.

V osmdesátých letech přibývaly problémy s ovládáním nástroje. Částečně byly způsobeny i průmyslovým znečištěním plzeňského vzduchu. Pneumatický ovládací systém (traktura) je v tomto ohledu velmi citlivý. Tato tíživá situace byla vyřešena v roce 1983 rekonstrukcí původní pneumatické traktury na elektropneumatickou.

Oba zmíněné zásahy varhany v Korandově sboru zcela proměnily. Jejich zvuk byl "nemocný". To pochopil zejména varhaník a dnes varhanní pedagog na univerzitách ve Würzburgu a Erlangenu Jan Doležel, který vypracoval a prosadil po dlouhých diskusích restaurátorský záměr, jehož cílem bylo navrátit varhanám jejich původní charakter a krásu. Restaurování provedla varhanářská dílna Dlabal – Mettler s.r.o.. Práce probíhaly za významné finanční pomoci Plzeňského kraje od roku 2017.
Završeny byly v pátek 13. září 2019 za přítomnosti "odborné poroty" zvukovou zkouškou, která dopadla výtečně. Vlastnosti nástroje dokonale prověřil varhaník pan Vladimír Roubal, který  od roku 1990 působí jako ředitel chrámové hudby Královské kanonie premonstrátů v Praze na Strahově, kde také založil chrámový sbor Collegium Strahoviense.

Plzeňská veřejnost má příležitost poslouchat v Korandově sboru především romantickou varhanní hudbu ve výborné kvalitě. V neděli 20. října 2019 od 17:00 hodin na Anglickém nábřeží v Plzni proběhne slavnostní koncert u příležitosti znovuuvedení varhan do provozu. Hrát bude sám autor restaurátorského záměru Jan Doležel.

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019

ČR: Autorka a nakladatelka Monika Kopřivová, která se ve svých knižních počinech zaměřuje na budování mezigeneračních vztahů a uchovávání rodinných vzpomínek, uvádí na trh dlouho připravovanou knihu Naše výlety. Ta umožňuje zaznamenávat zážitky z rodinných cest. Pro milovníky beletrie pak je připraven dárkový titul – Velká kniha povídek o psech a v aktuální nabídce nechybí ani Velký rodinný kalendář 2020.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
11.11.2019

ČR: Česká televize připravila pro letošní Vánoce čtyři nové pohádky. Prvního ledna odvysílá premiéru Marie Terezie a po Novém roce odstartuje nový formát, ve kterém se představí dvanáct amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.11.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Vladimír Just je šťastně dvojjediný - aktivní divadelník z předlistopadových i listopadových dnů roku 1989 a současně divadelní historik. Toto spojení mu umožňuje proniknout i tam, kam se běžný historik nedostane, a vlastně ho to ani nenapadne. Je např. autorem publikace Divadlo v totalitním systému. Příběh českého divadla 1945-89 nejen v datech a souvislostech (Academia, Praha 2010), za kterou získal cenu Kniha roku AV ČR. A jeho esej Teatralita politického procesu s podtitulem Proces s Miladou Horákovou jako divadelní inscenace patří k nejmrazivějším svědectvím o brutalitě československého komunistického režimu. Bude o ní řeč i v následujícím rozhovoru, k němuž jsme se sešli během letošního divadelního festivalu v Hradci Králové, kde jako teatrolog nemůže chybět. Vzhledem k tomu, že jsme se během let stali dobrými přáteli, zůstanu, když dovolíte, u tykání.  

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
13.11.2019