pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
Sladovna Písek, Baroko
© Sladovna PísekSladovna se opět otevřela. Děti vtáhne do světa papíru, baroka i do nitra divadelního představení

PÍSEK: Sladovna se po měsíční přestávce v úterý 5. listopadu opět otevřela veřejnosti. Konala se totiž slavnostní vernisáž hned pěti nových výstav, které by měly až do jara bavit a vzdělávat děti i náctileté. Tři z nich mají jedno společné téma a tím je papír.

od 05.11.2019 do 15.03.2020
Autor článku: 
TZ/klapka

„Papír bude úplně všude. Nejdůležitější ze všech, především pro modeláře, je výstava Papírové království Richarda V., která je poctou architektu Richardu Vyškovskému. Návštěvníci zde najdou průřez jeho tvorbou. Další výstava bude zaměřená na další modely z proslulého časopisu ABC. Modely je možné potkávat i na chodbách Sladovny. Papírových modelů tu máme kolem sedmi set. Na papír bude zaměřená také Laboratoř, která otevře výtvarnou kartonovou dílnu s příhodným názvem Všude papír. Je zde možné z papírových krabic tvořit, stavět hrady, a to, co nakonec vznikne, sami nevíme. Výsledek totiž závisí na samotných návštěvnících. Témata budeme v čase proměňovat a budeme pracovat také s projekcí a s dalšími iluzemi,“ říká ředitel Sladovny Adam Langer.

Další výstava, která se v úterý v písecké Sladovně otevřela, pochází z plzeňského DEPA2015 a jmenuje se Za barokem. „Výstava byla uvedena v Plzni v loňském roce. My jsme z ní vyšli a přetvořili její obsah pro prostor a potřeby Sladovny. Návštěvníci se ocitnou na barokní ulici a budou tak moci tuto dobu zažít na vlastní kůži a vyzkoušet si v jednotlivých domech hned několik povolání. Poznají, jak například pracoval barokní architekt, malíř, alchymista a hudebník. Součástí jsou také audiovizuální prvky i virtuální realita,“ vysvětluje Adam Langer. Tato výstava vznikla díky přeshraničnímu projektu č. 153 podpořeného z programu EÚS Barokní region Čechy Bavorsko.

Poslední projekt, který se návštěvníkům představil, je divadelní projekt Volní jako ptáci. To je určené především dětem od devíti do patnácti let, ale i pro dospělé a vychází ze zkušenosti s divadelním představením Děti Lví srdce. V tomto vystoupení si zahrají také sami diváci. „Dětem stojícím na prahu důležitého životního prahu nabízíme divadlo jako formu poznání sebe sama, svých blízkých, jako nástroje sebevyjádření, sdílení a katarze. Tento projekt hledá – skrz divadlo – cestu navázání dialogu s touto věkovou skupinou. Dává jim hlas a moc divadelních kouzel, technik, aby s nimi děti prozkoumaly, projevily a přijaly, kým jsou a kým mohou být. Dává jim zažít krásu a smysl, který samy mohou tvořit, důstojný, inspirativní prostor pro prožití vlastní integrity a důvěru. Myšlenkově se opírá o epos perského básníka Attára, Ptačí sněm, který vypráví metaforicky o cestě ke zralé správě společnosti skrz cestu osobní individuace, která je sdílená,“ popisuje autorka Tereza Dobiášová.

Všechny výstavy budou ve Sladovně do poloviny března, tedy do konce jarních prázdnin.

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020