čtvrtek
14. listopadu 2019
Svátek slaví: Sáva
Sladovna Písek, Baroko
© Sladovna PísekSladovna se opět otevřela. Děti vtáhne do světa papíru, baroka i do nitra divadelního představení

PÍSEK: Sladovna se po měsíční přestávce v úterý 5. listopadu opět otevřela veřejnosti. Konala se totiž slavnostní vernisáž hned pěti nových výstav, které by měly až do jara bavit a vzdělávat děti i náctileté. Tři z nich mají jedno společné téma a tím je papír.

od 05.11.2019 do 15.03.2020
Autor článku: 
TZ/klapka

„Papír bude úplně všude. Nejdůležitější ze všech, především pro modeláře, je výstava Papírové království Richarda V., která je poctou architektu Richardu Vyškovskému. Návštěvníci zde najdou průřez jeho tvorbou. Další výstava bude zaměřená na další modely z proslulého časopisu ABC. Modely je možné potkávat i na chodbách Sladovny. Papírových modelů tu máme kolem sedmi set. Na papír bude zaměřená také Laboratoř, která otevře výtvarnou kartonovou dílnu s příhodným názvem Všude papír. Je zde možné z papírových krabic tvořit, stavět hrady, a to, co nakonec vznikne, sami nevíme. Výsledek totiž závisí na samotných návštěvnících. Témata budeme v čase proměňovat a budeme pracovat také s projekcí a s dalšími iluzemi,“ říká ředitel Sladovny Adam Langer.

Další výstava, která se v úterý v písecké Sladovně otevřela, pochází z plzeňského DEPA2015 a jmenuje se Za barokem. „Výstava byla uvedena v Plzni v loňském roce. My jsme z ní vyšli a přetvořili její obsah pro prostor a potřeby Sladovny. Návštěvníci se ocitnou na barokní ulici a budou tak moci tuto dobu zažít na vlastní kůži a vyzkoušet si v jednotlivých domech hned několik povolání. Poznají, jak například pracoval barokní architekt, malíř, alchymista a hudebník. Součástí jsou také audiovizuální prvky i virtuální realita,“ vysvětluje Adam Langer. Tato výstava vznikla díky přeshraničnímu projektu č. 153 podpořeného z programu EÚS Barokní region Čechy Bavorsko.

Poslední projekt, který se návštěvníkům představil, je divadelní projekt Volní jako ptáci. To je určené především dětem od devíti do patnácti let, ale i pro dospělé a vychází ze zkušenosti s divadelním představením Děti Lví srdce. V tomto vystoupení si zahrají také sami diváci. „Dětem stojícím na prahu důležitého životního prahu nabízíme divadlo jako formu poznání sebe sama, svých blízkých, jako nástroje sebevyjádření, sdílení a katarze. Tento projekt hledá – skrz divadlo – cestu navázání dialogu s touto věkovou skupinou. Dává jim hlas a moc divadelních kouzel, technik, aby s nimi děti prozkoumaly, projevily a přijaly, kým jsou a kým mohou být. Dává jim zažít krásu a smysl, který samy mohou tvořit, důstojný, inspirativní prostor pro prožití vlastní integrity a důvěru. Myšlenkově se opírá o epos perského básníka Attára, Ptačí sněm, který vypráví metaforicky o cestě ke zralé správě společnosti skrz cestu osobní individuace, která je sdílená,“ popisuje autorka Tereza Dobiášová.

Všechny výstavy budou ve Sladovně do poloviny března, tedy do konce jarních prázdnin.

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019

ČR: Autorka a nakladatelka Monika Kopřivová, která se ve svých knižních počinech zaměřuje na budování mezigeneračních vztahů a uchovávání rodinných vzpomínek, uvádí na trh dlouho připravovanou knihu Naše výlety. Ta umožňuje zaznamenávat zážitky z rodinných cest. Pro milovníky beletrie pak je připraven dárkový titul – Velká kniha povídek o psech a v aktuální nabídce nechybí ani Velký rodinný kalendář 2020.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
11.11.2019

ČR: Česká televize připravila pro letošní Vánoce čtyři nové pohádky. Prvního ledna odvysílá premiéru Marie Terezie a po Novém roce odstartuje nový formát, ve kterém se představí dvanáct amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.11.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Vladimír Just je šťastně dvojjediný - aktivní divadelník z předlistopadových i listopadových dnů roku 1989 a současně divadelní historik. Toto spojení mu umožňuje proniknout i tam, kam se běžný historik nedostane, a vlastně ho to ani nenapadne. Je např. autorem publikace Divadlo v totalitním systému. Příběh českého divadla 1945-89 nejen v datech a souvislostech (Academia, Praha 2010), za kterou získal cenu Kniha roku AV ČR. A jeho esej Teatralita politického procesu s podtitulem Proces s Miladou Horákovou jako divadelní inscenace patří k nejmrazivějším svědectvím o brutalitě československého komunistického režimu. Bude o ní řeč i v následujícím rozhovoru, k němuž jsme se sešli během letošního divadelního festivalu v Hradci Králové, kde jako teatrolog nemůže chybět. Vzhledem k tomu, že jsme se během let stali dobrými přáteli, zůstanu, když dovolíte, u tykání.  

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
13.11.2019