čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Šestý těšínský muzejní sborník
© Muzeum Těšínska



Šestý těšínský muzejní sborník a výpověď Jaroslava Zahradníka

ČESKÝ TĚŠÍN: Jeden a půl kilogramu vážící publikace Šestý těšínský muzejní sborník je na světě.

Jde o výstupy česko - polského projektu Hmotná a duchovní kultura / Kultura materialna i duchowa.  

od 13.03.2018 do 20.05.2018
Autor článku: 
klapka

V úterý 13. března 2018 v 17.00 hodin dojde k prezentaci společného práce Muzea Těšínska a Muzea Śląska Cieszyńskiego.  Nový těšínský sborník obsahuje příspěvky z loňské mezinárodní konference Dům, palác a zámek v hmotné kultuře Slezska. Pro všechny návštěvníky této prezentace bude zdarma k dispozici.

 

O dva dny později, ve čtvrtek 15. března 2018 v 17.00, bude v jablunkovské výstavní síni zpřístupněna nová dočasná výstava věnovaná malíři, pedagogovi a muzejníkovi Jaroslavu Zahradníkovi. Těžištěm výstavy nazvané Duše hořící Jaroslav Zahradník jsou jeho akvarely z oblasti Těšínska.

Jaroslav Zahradník (1890–1977) se ve své tvorbě zabýval dokumentací řemeslné výroby a venkovských činností. Jeho akvarely těšínských lidových staveb, krajiny i obyvatel doplní tematicky související předměty z etnografických sbírek Muzea Těšínska.

 

Jaroslav Zahradník byl významnou postavou regionální vlastivědy, publicistiky a školství. Život zasvětil studiu těšínských dějin a lidové kultury i bohaté spolkové činnosti. Byl autorem řady publikací a studií věnovaných dějinám Těšínska, působil jako redaktor řady místních periodik a položil základy moderního českého muzejnictví v regionu.

 

Výstava bude s výjimkou sobot přístupná denně až do 20. května 2018.

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024