sobota
20. července 2019
Svátek slaví: Ilja
© Veronika HomolováŠestý ročník benefičního studentského divadelního maratonu míří do Roudnice

ROUDNICE NAD LABEM: Divadlo se vrací do kláštera. O víkendu 12. – 14. 7. 2019 proběhne ve zdech augustiniánského kláštera v Roudnici nad Labem a v jeho okolí šestý ročník benefičního festivalu studentského divadla OLDstars on the ROUD. Tématem letošního ročníku OLDstars on the ROUD je heslo „Láska neexistuje!“.

od 12.07.2019 do 14.07.2019
Autor článku: 
Elisa Speváková
 
„Téma festivalu úzce souvisí s dramaturgií umělecké skupiny OLDstars. V letošním roce se nám sešlo překvapivé množství titulů o různých podobách lásky, a to především nějakým způsobem podvedené, nenaplněné a celkově dost komplikované. Hlavním projektem OLDstars on the ROUD 2019 navíc bude hra o jednom z nejznámějších vztahových podvodníků světa, Molièrův Don Juan,“ říká koordinátorka festivalu Lucie Flemrová. 
Publikum bude mít možnost zhlédnout novinky jako jsou například To i ono Daniela McIvora, Dva nazí muži Sébastiena Thiéryho, Znalci Nikoline Werdelinové nebo Až k zbláznění autorské dvojice Isabelle De Toledo a Jean Mouriere. Kromě novinek nás čekají reprízy v Roudnici již uvedených inscenací z repertoáru studentské umělecké skupiny OLDstars. Přestože jsou OLDstars studentská skupina, fandí jim a hrají s nimi i profesionální umělci. Patří mezi ně například herci známí z Divadla na Fidlovačce Elizaveta Maximová a Daniel Krejčík nebo člen činohry Národního divadla Matyáš Řezníček.
Přímo pro letošní ročník vzniknou (stejně jako každý rok) i původní projekty. Hlavním představením OLDstars on the ROUD 2019 bude premiéra inscenace Molièrovy hry Don
Juan. Režisérem projektu je divákům OLDstars již známý Ondřej Kulhavý, dramaturgyní Lucie Flemrová.
Poprvé zde bude uvedena i hra maďarského autora Zoltána Egressyho Portugálie v režii Zuzany Horákové, kterou diváci uvidí v prostředí dvora Podřipské školy v Roudnici. OLDstars si ke spolupráci přizvali také několik zajímavých hostů. Mezi nimi se v Roudnici objeví studenti Katedry autorské tvorby a pedagogiky DAMU či Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
Kromě divadelního i jiného umění čekají na návštěvníky kláštera i jiné možnosti zábavy – k dispozici bude non-stop zahradní bar s večerní hudbou, přes den stánky s občerstvením pod značkou Podřipského pivovaru či Cukrárny Dortletka. V provozu bude i klášterní klub, kde je možné zakoupit suvenýry ze samotného kláštera nebo popít v klidném prostředí kávu.
Pro návštěvníky, kteří se rozhodnou strávit celý víkend na festivale bude zajištěna pitná voda, sprcha a toalety, místo pro nocleh poskytne stanové městečko přímo v zahradě kláštera.
 
Výtěžek z festivalu bude věnován farnosti Roudnice nad Labem.
 
V minulém roce přinesl festival OLDstars on the ROUD 60 000 Kč. Díky příjemné letní akci tak mohlo dojít k některým opravám kláštera a založení Klášterního klubu či Ekocentra Zvonice.
Festival OLDstars on the ROUD 2019 byl podpořen grantem města Roudnice nad Labem a proběhne pod záštitou náměstka hejtmana Ústeckého kraje Mgr. Bc. Petra Šmída,
starosty Města Roudnice nad Labem Ing. Františka Padělka, starostky obce Vědomice Jany Salcmanové a děkanky Divadelní fakulty Akademie múzických umění
Mgr. et MgA. Doubravky Svobodové.

Partnery festivalu jsou Podřipský pivovar a Cukrárna Dortletka, mediálním partnerem OLDstars on the ROUD je TV Noe.
Mediálními partnery umělecké skupiny OLDstars jsou servery idivadlo.cz a scena.cz.
Děkujeme SOŠ a SOU v Roudnici nad Labem a jejímu řediteli Ing. Richardu Červenému za pomoc a podporu při organizaci festivalu.
Vstupenky jsou dostupné v síti GoOut.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 22. července, začíná v USA, v Západní Virginii, 24. Jamboree – celosvětové skautské setkání. Z Česka na něj zamíří bezmála pět set skautů skautek, tedy nejpočetnější česká výprava všech dob. Historicky největší bude ale i samotné Jamboree, celkem se na akci chystá na pětačtyřicet tisíc skautů a skautek ze sto padesáti zemí světa. Společně vytvoří tábor zhruba o velikosti města Mladá Boleslav.

 

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
19.07.2019

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již podesáté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2019

OLOMOUC: Sdružení knihoven ČR a Ústřední knihovnická rada ČR pořádají konferenci: Knihovny současnosti 2019, která se bude konat pod záštitou doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Letošním mottem akce je 1919 - 2019 = KNIHOVNY, kterým reflektujeme stoleté výročí vzniku knihovního zákona.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.07.2019

ČR: Institut pro památky a kulturu, provozovatel redakce PROPAMÁTKY, se v červnu 2019 stal oficiálním členem Europa Nostra. Evropská síť sdružuje více než 250 neziskových organizací a dlouhodobě upozorňuje na hodnoty a význam kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.07.2019