čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Série zlatých mincí k poctě Royal Air Force (Britskému královskému letectvu),
© Archiv České micovny



Série zlatých mincí připomíná významné události Nebeských jezdců

ČR: Česká mincovna vydává další sadu mincí věnovanou Royal Air Force (Britskému královskému letectvu), za kterou naši letci bojovali za 2. světové války a přispěli velkou měrou k jejím úspěchům. Právě tato sada zachycuje významné události, kterých se naši vojáci účastnili, jako byl útok stíhačů na německý bombardér, boj o přežití na rozbouřeném moři po sestřelení a také operace Stonewall, kdy naši vojáci potopili silně ozbrojenou nákladní německou loď.

Autor článku: 
Adéla Hansen

Zejména historikové a sběratelé ocení sběratelskou sérií Českoslovenští letci RAF připomínající hrdinské vojenské činy, které si zaslouží obdiv i více než 70 let po skončení 2. světové války. „Českoslovenští piloti ve službách RAF zasáhli významnou měrou do vývoje druhé světové války, za své hrdinství však byli v době komunismu potrestáni, ocenění se jim dostalo převážně v zahraničí a doma až po roce 1989. Tato sada čtyř mincí zachycuje významné události spojené s našimi piloty od jejich prvního nasazení, až po slavný návrat domů,“ dodává Jaroslav Černý z České mincovny.

Sadě mincí vtiskl podobu již tradičně akademický sochař Zbyněk Fojtů, který na reverzních stranách jednotlivých mincí znázornil čtyři válečné okamžiky – útok československých stíhačů na německý bombardér nad útesy Doveru; posádku sestřeleného bombardéru Wellington bojující o přežití na rozbouřeném moři; útok bombardéru Liberator na nepřátelskou loď Alsterufer převážející celoroční zásoby hitlerovské zbrojovky a Prahu vítající československé letce při návratu z exilu. Společnou kompozici averzní strany tvoří náležitosti zahraničního vlastníka licence k ražbě mincí, ostrova Niue, s profilem královny Alžběty II.

 

Čtveřice mincí z ryzího zlata, každá o váze 31,1 g a průměru 22 mm, je v prodeji za 39 950 Kč a emisní náklad je limitován 400 kusy. Stříbrné mince o průměru 34 mm a váze 64 g je možné zakoupit za 4 450 Kč a emisní náklad čítá 500 kusů. Součástí obou sad je zdobená dřevěná etue.

Dne 17. srpna 1940 byla uznána bojeschopnou první ze čtyř perutí československých pilotů sloužících pod křídly RAF, 310. stíhací peruť. Během 2. světové války a zejména během bitvy o Británii si připsala na desítky úspěšných sestřelení nepřátelských letadel a na ostrovech se právem dočkala velkého uznání.

Další významnou „československou“ letkou byla 311. bombardovací peruť a jednou z událostí, kterou vstoupila do historie 2. světové války bylo nouzové přistání bombardéru Wellington, označovaného jako letoun KX B. Na konci roku 1941 byl jeho cílem severoněmecký přístav Wilhelmshaven. Letoun byl však poškozen velmi silnou protiletadlovou obranou přístavu a musel zamířit zpět směr Anglie. Mezi Nizozemskem a Anglií se ale zřítil do Severního moře. Z šestičlenné posádky přežilo nouzové přistání pět vojáků, další dva v záchranném člunu nepřežili nekonečných 6 dní a nocí na rozbouřeném moři.  Břehů Nizozemí dosáhli jen tři přeživší, kteří zde však padli do zajetí nacistů.

Piloti 311. bombardovací perutě na sebe výrazně upozornili i operací Stonewall. V roce 1943 v severním Atlantiku zpozorovaly hlídkové letouny nákladní loď Alsterufer, jednu z pěti lodí, tzv. lamačů blokád směřujících do Německa s důležitými surovinami. I když se jednalo o lodě nákladní, byly velmi silně vyzbrojeny. Loď se po objevení snažila rychle zmizet a na pomoc jí mezi tím vyrazilo jak německé letectvo, tak i námořnictvo. V tomto souboji s časem nakonec zvítězili Čechoslováci v bombardéru Libertator, kteří i přes velmi silnou lodní palbu při střemhlavém náletu loď několikrát zasáhli a potopili. Uznání se našim letcům dostalo dokonce od samotného krále Jiřího VI. a jejich výkon ocenil i kapitán potopeného plavidla.

Českoslovenští letci svými skutky získali v Evropě obrovské uznání, a proto není divu, že po skončení války byli nadšeně oslavováni i po návratu z exilu do své vlasti jako opravdoví hrdinové.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024