čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek



Sdružení pro dokumentaci a ochranu opuštěných staveb

Autor článku: 
Jana Vaňková/Darius Hingar/mis

<p>DĚČÍN: Možná jste někdy přemýšleli, k čemu dříve sloužila rozbořená budova, kolem které procházíte, a ptali jste se zvědavě, kdo v ní asi žil? Podobnými otázkami se zabývá i Darius Hingar, zakladatel sdružení Opuštěné stavby.</p> <p>Vyhledává objekty, které na první pohled vypadají zanedbaně, osamoceně, ale za odlupující se fasádou a vytlučenými okny skrývají tajemství.<br />
Zájmová činnost, která se pustými stavbami zabývá, se nazývá urbex neboli urban exploration. Jedná se o zkoumání člověkem vytvořených objektů, které nejsou lidem běžně přístupné. Urban explorera zajímají staré tovární haly, staveniště, ruiny, sklady, kryty nebo opuštěné rodinné vily. Ve světě má tato činnost tradici v Londýně a New Yorku.</p> <p> V Čechách se prozkoumávání staveb věnuje sdružení Opuštěné stavby. Hlavním iniciátorem je 23letý Darius Hingar, Čech s litevskými předky. Zálibu v prozkoumávání opuštěných objektů v něm vyvolal zájem o historii, památky, kulturu Sudet a celé střední Evropy vůbec.</p> <p> Členové sdružení Opuštěné stavby si kladou za cíl převážně fotografovat, dokumentovat a zjišťovat historii a budoucnost opuštěných objektů. Snaží se přiblížit svým fanouškům, a proto pořádají setkání a společně navštěvují vybrané opuštěné stavby. Svou činnost propagují na facebooku. Do budoucna plánují vytvořit internetové stránky, na kterých bude i databáze všech sdružením zdokumentovaných objektů. Snaží se o záchranu opuštěných staveb a kontaktují památkáře. U vybraných staveb se věnují ochraně i jejich úklidu. </p> <p> „Když jsem tuto skupinu zakládal, ani jsem neměl zájem jít v šlépějích urbexu či nějakých takových stránek, proto se jimi neřídíme ani nemáme zájem se jimi řídit. Snažíme se vše dokumentovat. Spolupracujeme dokonce s technickým museem atd. Neřídíme se pravidly urbexu. Máme zájem, aby se stavby nedrancovaly a neničily jejich interiéry. Snažíme se i budovy zabezpečit. Nikdy jsem žádné dveře ani okno nerozbil, abych se někam dostal,“ formuluje Darius Hingar zásady, jimiž se on i sdružení řídí.</p> <p> Facebookové stránky Opuštěné stavby

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024