čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Ilustrační foto
© Dům umění Č. Budějovice



SAMSONOVA KAŠNA se ztratí na necelý měsíc z dohledu

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Dům umění města Českých Budějovic již brzy zahájí novou výstavu předního českého architekta, člena IPR (Institutu plánování a rozvoje)  a vysokoškolského pedagoga, Jana Šépky. Tento výstavní projekt, ukrývající se pod názvem  Vnímání, by se svým charakterem dal zařadit do škatulky experimentálních Umělecko architektonických realizací ve veřejném prostoru.  Finanční stránka projektu je již zcela zajištěna, a tak by se dalo říci, samotným přípravám nic nestojí v cestě.

Autor článku: 
Veronika Polnická

V tomto konkrétním případě se Samsonova kašna zhruba na necelý měsíc ocitne v intimním prostoru tvořeném vysokou kruhovou stěnou. Tento kruhový prostor bude přímo propojen jakousi lávkou s prostorem prvního patra Domu umění. Návštěvník, který zavítá  do galerie v době konání výstavy se bude moci pohybovat ve vymezeném prostoru, který bude představovat kruhová cesta, a vnímat prostor tak bude pomocí stropu, jenž by nebyl ve vnitřní promenádě instalován. Kašna se tak promění na klenot v galerii aniž by musela být fyzicky přítomna.

Podobné realizace  nejsou v zahraničí žádnou výjimkou.  Například na podobné bázi fungují také realizace japonského sochaře a fotografa Tadashiho Kawamaty, umělce žijícího a tvořícího jak v Tokiu, tak v Paříži nebo Christo a okruh pařížských Nových realistů.

Podle autora Českobudějovické výstavy se těmto umělcům podařilo nenásilnou formou zprostředkovat jejich názor velkému množství lidí. Stejného cíle by rádi dosáhl také Jan Šépka společně se spoluautorem výstavy Janem Bártou.

 

To zda se něco podobného povede  se Samsonovou kašnou na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích stále zůstává velkou otázkou. Již teď vystavena vlně velké kritiky ze stran veřejnosti, která se již v procesu příprav a domlouvání výstavy rozdělila na dvě části. Jedna část, k níž patří zejména mladší generace je pro výstavu a na její realizaci se již těší, na druhé straně se ozývá majoritní skupina lidí, kteří se s jejím uskutečnění  stále nemohou ztotožnit. Prostřednictvím sociálních sítí se rozpoutala docela vášnivá, emocemi prostoupená debata místních o této kontroverzní výstavě.

 

Proč takové reakce? Obávají se snad tito přispěvatelé toho, že když jim zahalí  Samsonovu kašnu nebudou si moci upamatovat na její podobu? Nebo je v tom něco jiného?

I to je jeden z důvodů vzniku tohoto projektu, který by měl poukázat na skutečnost, že k opravdovým hodnotám v našem okolí přistupujeme  jako k samozřejmosti.

Autoři by rádi narušili naše vnímání takovýchto hodnot a symbolů města, který se blíží jistému stereotypu. Svou roli v této věci snad hraje také postup doby, kdy je v současnosti vnímání lidí nastaveno také díky různým akcím typu živé umění nastaveno na moderní umění v městském prostoru a památky minulosti jsou často brány jako samozřejmost. Ale  ne vždy tomu tak bylo.  

 

Zejména na přelomu  16. a 17. století často docházelo právě pomocí  profánní architektury  - kašny  k prostření významu vody pro obyvatelstvo (  Ceasarova kašna v Olomouci, Herkulova Kašna na náměstí v Augsburku,  Neptunova kašna v Římě).  

Šlo o důležité vizuální médium, jehož prostřednictvím donátoři, objednavatelé utvářeli veřejný prostor a zároveň (při užití obrazu, symbolu) například v rámci sochařské výzdoby kašny stojící v samém srdci města dávali najevo své  politické ambice. Samozřejmě, že již tehdy počítali tito jedinci či zájmové skupiny (zastupitelé města, představitelé šlechtických rodin a podobně ) podílející se na formování veřejného prostoru s určitou vizuální zkušeností pozdně středověké a ranně novověké společnosti.  Co vlastně představuje profánní architektura  tohoto druhu pro současného člověka? Nebylo by dobré pokusit se tomuto projektu dát větší rozměry   a přispět tak svým dílem  ke studiu procesu vnímání / vizualisty a dopadu metamorfóz ve veřejném prostoru  a jejich následcích z hlediska  historicko kulturně společenského kontextu?   

 

 

Tak či onak, v každém případě by bylo dobré dát prostor věcné debatě a otevřít diskurs věnovaný těmto tématům.

 

Veronika Polnická

 

Odkazy a doplňující informace k výstavnímu projektu Jan Šépka Architects – Vnímání:

 

 

Termín výstavy :  08.09. – 02.10.2016

Místo konání :  Dům umění
Náměstí Přemysla Otakara II. 38,
České Budějovice

Autor: Doc. Ing. akad. arch. Jan Šépka
Spolupráce: Ing. arch. Jan Bárta

Kurátor : Michal Škoda

Otevírací doba galerie : denně kromě pondělí, 10–13 a 13:30–18

Vstup je zdarma

http://dumumenicb.cz/

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024