čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Z natáčení pohádky Hodinářův učeň
© Foto: Juraj Habšuda



Salaš v Držkové se dočká oprav. Zaplatí je filmaři.

DRŽKOVÁ: Expozici karpatského salašnictví v Držkové čekají mnohá zlepšení. Dílčí opravy i pořízení nového informačního panelu zaplatí poněkud netradičně filmaři. Ti v posledním říjnovém týdnu natáčeli uvnitř a v okolí místní salaše několik scén do pohádky Hodinářův učeň.

Autor článku: 
Mgr. Magdaléna Hladká

Kvůli filmovému natáčení se na kopcích za Držkovou opět rozléhalo bečení ovcí i štěkot hlídacího psa. Zvířata se spolu se salaší staly autentickou kulisou pro jednodenní práci štábu, v jehož čele se objevili herci Jiří Vyorálek a Michal Balcar. Peníze za pronájem lokace umožní jejím zástupcům místo zvelebit a připravit na další turistickou sezónu.

„Část platby využijeme na obnovu vybavení, např. na výměnu zvětralých šindelů na střeše, popřípadě na doladění autentičtějšího vzhledu v exteriéru. Chceme také pořídit nový informační panel dokumentující historii a územní rozsah salašnictví,“ uvádí Juraj Habšuda, správce Expozice karpatského salašnictví v Hostýnských horách. „Samotné natáčení pro nás sice znamenalo práci navíc, ale současně to byl zajímavý a netradiční zážitek,“ dodává Habšuda.

Spolupráci uvnitř regionu si pochvalují i filmaři. „Na salaš v Držkové jsme přišli díky tipu od zlínské filmové kanceláře, která nás pak spojila i s majiteli. Místo se nám zalíbilo hned při prvních obhlídkách,“ popisuje Pavel Berčík z Evolution Films. „Navíc jsme v regionu narazili na ochotné lidi. V kanceláři i v salaši nám vyšli vstříc víc, než bývá obvyklé. O to víc jsme rádi, že spolupráce přinese oboustranný užitek,“ uzavírá Berčík.

Kromě získaných financí se salašnický mini-skanzen může těšit také na bezplatnou reklamu. Pohádka, za jejíž výrobou stojí tvůrci úspěšných filmů jako Kvarteto, Díra u Hanušovic nebo Okresní přebor, poputuje už na podzim příštího roku do kin. Herecké obsazení (Viktor Preiss, Miroslav Krobot, Jana Plodková a další) přitom napovídá, že půjde o kvalitní podívanou.

Zdroj: Mgr. Magdaléna Hladká, ZLÍN FILM OFFICE                                 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024