pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
Litoměřice
© CBS NakladatelstvíS knihou Litoměřicko z nebe vzlétnete i z pohodlí domova

LITOMĚŘICKO: Další kniha s leteckými fotografiemi - tentokrát z Litoměřicka - doplní již tak početnou edici knih zlínského CBS Nakladatelství Česko z nebe.

Autor článku: 
Jitka Mlčáková

Pokud bychom se odpoutali od země a vzlétli nad krajinu Litoměřicka, očima ptáků spatříme ráz krajiny, který je na jedné straně dán nížinami v povodí řek Labe a Ohře, které protékají krajinou jako pulzující tepny v srdci a na straně druhé členitou oblastí Českého středohoří, kde čedič a znělec vytvořily výrazné kupy, kužele a skály.Byla by škoda nezaznamenat tyto před námi netušené pohledy, kde se uprostřed nížiny vypíná jeden z nejznámějších kopců hora Říp, kde praotec Čech došel svého cíle a oznámil své družině, že toť ona, země zaslíbená. Bývalý gotický hrad nacházející se přímo v jádru v blízkosti náměstí s domy, na jejichž fasádách lze vidět projevy všech stavebních slohů, je perlou královského města Litoměřice.

Zámek Libochovice je oblíbeným turistickým cílem pro svoji romantickou polohu na břehu řeky Ohře v pozadí se zříceninou hradu Házmburk a vulkanickými kopci Českého středohoří.Další zámek Ploskovice je krásným místem oblíbeným filmaři. Malá pevnost v Terezíně ukrývá mnohá lidská utrpení, pozůstatky zaniklých vinic jsou dodnes patrné na legendárním vrchu Radobýl s nejsevernějšími českými vinicemi a dokonalým lákadlem Českého středohoří je zřícenina hradu Házmburk.

To vše a mnohé další významné historické památky, skalní stepi, les i kulturní krajinu, města i malebné vesnice Litoměřicka spatříte v knize s leteckými fotografiemi Litoměřicko z nebe, která se právě připravuje. Regionální projektová manažerka Iveta Blažková v současné době sbírá informace přímo v terénu, uvítá každého, kdo působí v tomto regionu - představitele měst, obcí škol, firem, kterým záleží na prezentaci Litoměřicka v tom nejlepším světle.

Více o připravované knize se dozvíte zde: https://bit.ly/300dhfZ

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020