čtvrtek
19. září 2019
Svátek slaví: Zita
Litoměřice
© CBS NakladatelstvíS knihou Litoměřicko z nebe vzlétnete i z pohodlí domova

LITOMĚŘICKO: Další kniha s leteckými fotografiemi - tentokrát z Litoměřicka - doplní již tak početnou edici knih zlínského CBS Nakladatelství Česko z nebe.

Autor článku: 
Jitka Mlčáková

Pokud bychom se odpoutali od země a vzlétli nad krajinu Litoměřicka, očima ptáků spatříme ráz krajiny, který je na jedné straně dán nížinami v povodí řek Labe a Ohře, které protékají krajinou jako pulzující tepny v srdci a na straně druhé členitou oblastí Českého středohoří, kde čedič a znělec vytvořily výrazné kupy, kužele a skály.Byla by škoda nezaznamenat tyto před námi netušené pohledy, kde se uprostřed nížiny vypíná jeden z nejznámějších kopců hora Říp, kde praotec Čech došel svého cíle a oznámil své družině, že toť ona, země zaslíbená. Bývalý gotický hrad nacházející se přímo v jádru v blízkosti náměstí s domy, na jejichž fasádách lze vidět projevy všech stavebních slohů, je perlou královského města Litoměřice.

Zámek Libochovice je oblíbeným turistickým cílem pro svoji romantickou polohu na břehu řeky Ohře v pozadí se zříceninou hradu Házmburk a vulkanickými kopci Českého středohoří.Další zámek Ploskovice je krásným místem oblíbeným filmaři. Malá pevnost v Terezíně ukrývá mnohá lidská utrpení, pozůstatky zaniklých vinic jsou dodnes patrné na legendárním vrchu Radobýl s nejsevernějšími českými vinicemi a dokonalým lákadlem Českého středohoří je zřícenina hradu Házmburk.

To vše a mnohé další významné historické památky, skalní stepi, les i kulturní krajinu, města i malebné vesnice Litoměřicka spatříte v knize s leteckými fotografiemi Litoměřicko z nebe, která se právě připravuje. Regionální projektová manažerka Iveta Blažková v současné době sbírá informace přímo v terénu, uvítá každého, kdo působí v tomto regionu - představitele měst, obcí škol, firem, kterým záleží na prezentaci Litoměřicka v tom nejlepším světle.

Více o připravované knize se dozvíte zde: https://bit.ly/300dhfZ

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: První událostí divadelní sezóny 2019/ 2020 v Divadle Drak je inscenace Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Představení určené dětem od 9 let bude mít premiéru 21. září od 18 h ve Studiu Labyrint Divadla Drak. Autorský projekt režisérek Miřenky Čechové a Dominiky Špalkové vznikl na motivy stejnojmenné knihy Petra Síse, ve které autor přibližuje čtenářům období totality mezi lety 1948 -1989 u nás.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.09.2019

PLZEŇ: Plzeň si 17. listopadu 2019 připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989 celodenním programem. Lidé se mohou těšit na besedy a rozhovory s pamětníky, výstavy, umělecké instalace na Anglickém nábřeží, vzpomínková setkání či koncert. Součástí programu bude rodinná soutěž, která nejmladší generaci přiblíží události před 30 lety. 

Plzeňský kraj
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2019

NĚMECKO: Ve dnech 5. – 8. září se zúčastnil Dechový orchestr ZUŠ Vimperk mezinárodního festivalu EURO Musiktage v německém městě Böselu. Festival má dlouholetou tradici a letos se uskutečnil již 57. ročník. Celkem se ho zúčastnilo 36 orchestrů a souborů různého složení z 8 evropských zemí. 

Jihočeský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2019

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Radní schválili návrh dohody mezi Středočeským krajem a kutnohorským arciděkanstvím o způsobu výkonu věcného břemene užívání zvonice, kde jsou umístěné zvony Michal, Ludvík a Barbora. Zvonice je majetkem kraje a zvony patří Římskokatolické farnosti – arciděkanství Kutná Hora.

 

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
18.09.2019