pátek
22. března 2019
Svátek slaví: Leona
Ilustrační snímek k události
© David ŠrubařRybova mše vánoční završila již šestou sezonu abonentních koncertů ve Frenštátě pod Radhoštěm

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Plný sál, potlesk ve stoje, více jak padesát účinkujících, dvouhodinový vánoční koncert, jehož hlavní částí byla proslulá Rybova mše vánoční Jana Jakuba Ryby. Takto to vypadalo ve čtvrtek 13. prosince ve velkém sále Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Na závěr už šesté sezony abonentních koncertů pořadatelé frenštátskému publiku připravili program ve velkém stylu.

Autor článku: 
Kalinová Zuzana

Konkrétně zahrála a zazpívala dvě renomovaná brněnská tělesa Brněnský filharmonický sbor Beseda Brněnská a Orchestr katedrály sv. Petra a Pavla a operní sólisté pod vedením dirigenta Petra Kolaře. Součástí vánočního koncertu bylo tradičně také losování výroční zážitkové ceny pro jednoho z abonentů, tou letos byly lístky do Národního divadla na představení Prodaná nevěsta a další benefity.

Na samotný úvod přivítala zcela zaplněný sál Domu kultury Věžní hudba ZUŠ Frenštát pod vedením Jiřího Pokorného, která vystoupila v rámci programu "Pomáháme talentům". Poté za potlesku publika nastoupilo na pódium více jak pět desítek účinkujících. Vánoční koncert byl rozdělen do dvou částí. V první zaznělo několik vánočních písní tuzemských i zahraničních autorů. Po přestávce přišel na řadu hlavní bod programu a tím byla "Rybova mše Vánoční" Jana Jakuba Ryby, která v takovémto prestižním obsazení ve Frenštátě ještě nikdy nezazněla.

Dirigent Petr Kolař, který byl zároveň jedním ze sólistů, dokázal mistrovsky zvládnout jak vedení orchestru a sboru, tak i pěvecké party. Vynikající byla také interakce s publikem. Když po dlouhém potlesku ve stoje poděkoval publiku za vynikající atmosféru, vyzval všechny přítomné, aby si spolu s účinkujícími společně zazpívali "Nám narodil se Kristus Pán". To byl dokonalý závěr pro skutečně výjimečný koncert. Samotný kulturní zážitek podtrhuje skutečnost, že Brněnský filharmonický sbor Beseda brněnská je nejstarším sborem na našem území. Byl založen roku 1860 a 12 let ho vedl i sám Leoš Janáček. Vedle řady úspěchů hudebně doprovázel i mši svatou, kterou celebroval papež Benedikt XVI. při své pastorační návštěvě moravské metropole v roce 2009. Vánoční koncert, který završil šestou abonentní sezonu, byl příležitostí k tomu, aby byli odměněni věrní abonenti. Na každém z koncertů je vylosován jeden z abonentů, který získává večeři pro dvě osoby na Hotelu Troyer v Trojanovicích a na vánočním koncertu navíc dochází k losování výroční ceny. V minulých letech se tak moli výherci výroční ceny vypravit vypůjčeným vozem značky Renault od společnosti Bono Auto do Prahy na koncert České filharmonie, do vyhlášené Wiener Konzerthaus na operní představení anebo do Slovenského národního divadla v Bratislavě na balet. Výroční cenu letos vylosoval hned po přestávce Jiří Jahoda z agentury GlobArt, která spolu s frenštátským kulturním střediskem abonentní koncerty pořádá. Šťastnou výherkyní se stala paní Jitka z Rožnova pod Radhoštěm. Ta se vypraví do Národního divadla v Praze na operní představení Prodaná nevěsta. Součástí výroční ceny byla také láhev kvalitního italského vína z vinotéky Storica Enotria a květina ze Síně květin Galery.

Koncertní sezona 2019 začne již 16. ledna koncertem přední operní pěvkyně Dagmar Peckové, za doprovodu Moravského klavírního tria. Během celého roku se budou moci návštěvníci koncertů těšit na taková jména jako je Martin Kasík, Václav Hudeček, Jiří Vodička, anebo herec Josef Somr. Abonentky i vstupenky na jednotlivé koncerty jsou již volně v prodeji v Turistickém informačním centru na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: CBS Nakladatelství vydalo tolik očekávanou knihu Česko z nebe, která svým čtenářům nabízí letecké pohledy na Českou republiku a zároveň zastřešuje edici se stejným názvem – Česko z nebe, která vzniká v jednotlivých regionech. Kniha nabízí unikátní letecké fotografie Česka a pohled na naši vlast z ptačí perspektivy.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.03.2019

ČR: Trochu neučesané texty z deníčku určené původně jen na facebookovou stránku Egon - z mýho deníčku se přetavily pod křídly malého, ale renomovaného nakladatelství Titanic ve skutečnou Knížku. Vysazenou písmem Baskerville... Ve vynikající grafické úpravě studia CartonClan, s fotografiemi Petry Baďurové a Miroslava Zajíce.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.03.2019

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.03.2019

PARDUBICE: V rámci celostátní kampaně na podporu čtenářství Březen – měsíc čtenářů oceňují knihovny napříč republikou své nejlepší uživatele. V letošním roce se kandidát na Čtenáře roku hledal v řadách mužů nad 18 let. Není proto divu, že se Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který tuto soutěž iniciuje, rozhodl tentokrát název udělovaného titulu pozměnit a vyhlašovat tak Mistry četby roku 2019.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.03.2019