středa
19. června 2019
Svátek slaví: Leoš
Ilustrační snímek k události
© David ŠrubařRybova mše vánoční završila již šestou sezonu abonentních koncertů ve Frenštátě pod Radhoštěm

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Plný sál, potlesk ve stoje, více jak padesát účinkujících, dvouhodinový vánoční koncert, jehož hlavní částí byla proslulá Rybova mše vánoční Jana Jakuba Ryby. Takto to vypadalo ve čtvrtek 13. prosince ve velkém sále Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Na závěr už šesté sezony abonentních koncertů pořadatelé frenštátskému publiku připravili program ve velkém stylu.

Autor článku: 
Kalinová Zuzana

Konkrétně zahrála a zazpívala dvě renomovaná brněnská tělesa Brněnský filharmonický sbor Beseda Brněnská a Orchestr katedrály sv. Petra a Pavla a operní sólisté pod vedením dirigenta Petra Kolaře. Součástí vánočního koncertu bylo tradičně také losování výroční zážitkové ceny pro jednoho z abonentů, tou letos byly lístky do Národního divadla na představení Prodaná nevěsta a další benefity.

Na samotný úvod přivítala zcela zaplněný sál Domu kultury Věžní hudba ZUŠ Frenštát pod vedením Jiřího Pokorného, která vystoupila v rámci programu "Pomáháme talentům". Poté za potlesku publika nastoupilo na pódium více jak pět desítek účinkujících. Vánoční koncert byl rozdělen do dvou částí. V první zaznělo několik vánočních písní tuzemských i zahraničních autorů. Po přestávce přišel na řadu hlavní bod programu a tím byla "Rybova mše Vánoční" Jana Jakuba Ryby, která v takovémto prestižním obsazení ve Frenštátě ještě nikdy nezazněla.

Dirigent Petr Kolař, který byl zároveň jedním ze sólistů, dokázal mistrovsky zvládnout jak vedení orchestru a sboru, tak i pěvecké party. Vynikající byla také interakce s publikem. Když po dlouhém potlesku ve stoje poděkoval publiku za vynikající atmosféru, vyzval všechny přítomné, aby si spolu s účinkujícími společně zazpívali "Nám narodil se Kristus Pán". To byl dokonalý závěr pro skutečně výjimečný koncert. Samotný kulturní zážitek podtrhuje skutečnost, že Brněnský filharmonický sbor Beseda brněnská je nejstarším sborem na našem území. Byl založen roku 1860 a 12 let ho vedl i sám Leoš Janáček. Vedle řady úspěchů hudebně doprovázel i mši svatou, kterou celebroval papež Benedikt XVI. při své pastorační návštěvě moravské metropole v roce 2009. Vánoční koncert, který završil šestou abonentní sezonu, byl příležitostí k tomu, aby byli odměněni věrní abonenti. Na každém z koncertů je vylosován jeden z abonentů, který získává večeři pro dvě osoby na Hotelu Troyer v Trojanovicích a na vánočním koncertu navíc dochází k losování výroční ceny. V minulých letech se tak moli výherci výroční ceny vypravit vypůjčeným vozem značky Renault od společnosti Bono Auto do Prahy na koncert České filharmonie, do vyhlášené Wiener Konzerthaus na operní představení anebo do Slovenského národního divadla v Bratislavě na balet. Výroční cenu letos vylosoval hned po přestávce Jiří Jahoda z agentury GlobArt, která spolu s frenštátským kulturním střediskem abonentní koncerty pořádá. Šťastnou výherkyní se stala paní Jitka z Rožnova pod Radhoštěm. Ta se vypraví do Národního divadla v Praze na operní představení Prodaná nevěsta. Součástí výroční ceny byla také láhev kvalitního italského vína z vinotéky Storica Enotria a květina ze Síně květin Galery.

Koncertní sezona 2019 začne již 16. ledna koncertem přední operní pěvkyně Dagmar Peckové, za doprovodu Moravského klavírního tria. Během celého roku se budou moci návštěvníci koncertů těšit na taková jména jako je Martin Kasík, Václav Hudeček, Jiří Vodička, anebo herec Josef Somr. Abonentky i vstupenky na jednotlivé koncerty jsou již volně v prodeji v Turistickém informačním centru na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019

PRAHA: Mezinárodní porota Trebbia ocenila v oblasti podpory kultury a umění podnikatele a filantropa Milana Fiľa. Cenu si převzal v rámci benefičního galavečera 18. ročníku této akce ve Španělském sále Pražského hradu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.06.2019

ČR: Projekt, který byl realizován u příležitosti oslav 100. výroční vzniku Československé republiky se nyní, poté co byl oceněn 70 000 spokojenými návštěvníky a dokončil svou 4 500 Km dlouho cestu po České republice a na Slovensku, dočkal i ocenění od odborné poroty soutěže.

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
18.06.2019

ČR: Národní památkový ústav se letos stal poprvé partnerem mezinárodního filmového festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením Mental Power Prague Film Festival. Autoři tří filmů, které byly oceněny odbornou nebo diváckou porotou, získávají možnost natočit film pro příští 14. ročník na vybrané státní památce ve Středočeském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji.   

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.06.2019