úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
Ilustrační snímek k události
© David ŠrubařRybova mše vánoční završila již šestou sezonu abonentních koncertů ve Frenštátě pod Radhoštěm

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Plný sál, potlesk ve stoje, více jak padesát účinkujících, dvouhodinový vánoční koncert, jehož hlavní částí byla proslulá Rybova mše vánoční Jana Jakuba Ryby. Takto to vypadalo ve čtvrtek 13. prosince ve velkém sále Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Na závěr už šesté sezony abonentních koncertů pořadatelé frenštátskému publiku připravili program ve velkém stylu.

Autor článku: 
Kalinová Zuzana

Konkrétně zahrála a zazpívala dvě renomovaná brněnská tělesa Brněnský filharmonický sbor Beseda Brněnská a Orchestr katedrály sv. Petra a Pavla a operní sólisté pod vedením dirigenta Petra Kolaře. Součástí vánočního koncertu bylo tradičně také losování výroční zážitkové ceny pro jednoho z abonentů, tou letos byly lístky do Národního divadla na představení Prodaná nevěsta a další benefity.

Na samotný úvod přivítala zcela zaplněný sál Domu kultury Věžní hudba ZUŠ Frenštát pod vedením Jiřího Pokorného, která vystoupila v rámci programu "Pomáháme talentům". Poté za potlesku publika nastoupilo na pódium více jak pět desítek účinkujících. Vánoční koncert byl rozdělen do dvou částí. V první zaznělo několik vánočních písní tuzemských i zahraničních autorů. Po přestávce přišel na řadu hlavní bod programu a tím byla "Rybova mše Vánoční" Jana Jakuba Ryby, která v takovémto prestižním obsazení ve Frenštátě ještě nikdy nezazněla.

Dirigent Petr Kolař, který byl zároveň jedním ze sólistů, dokázal mistrovsky zvládnout jak vedení orchestru a sboru, tak i pěvecké party. Vynikající byla také interakce s publikem. Když po dlouhém potlesku ve stoje poděkoval publiku za vynikající atmosféru, vyzval všechny přítomné, aby si spolu s účinkujícími společně zazpívali "Nám narodil se Kristus Pán". To byl dokonalý závěr pro skutečně výjimečný koncert. Samotný kulturní zážitek podtrhuje skutečnost, že Brněnský filharmonický sbor Beseda brněnská je nejstarším sborem na našem území. Byl založen roku 1860 a 12 let ho vedl i sám Leoš Janáček. Vedle řady úspěchů hudebně doprovázel i mši svatou, kterou celebroval papež Benedikt XVI. při své pastorační návštěvě moravské metropole v roce 2009. Vánoční koncert, který završil šestou abonentní sezonu, byl příležitostí k tomu, aby byli odměněni věrní abonenti. Na každém z koncertů je vylosován jeden z abonentů, který získává večeři pro dvě osoby na Hotelu Troyer v Trojanovicích a na vánočním koncertu navíc dochází k losování výroční ceny. V minulých letech se tak moli výherci výroční ceny vypravit vypůjčeným vozem značky Renault od společnosti Bono Auto do Prahy na koncert České filharmonie, do vyhlášené Wiener Konzerthaus na operní představení anebo do Slovenského národního divadla v Bratislavě na balet. Výroční cenu letos vylosoval hned po přestávce Jiří Jahoda z agentury GlobArt, která spolu s frenštátským kulturním střediskem abonentní koncerty pořádá. Šťastnou výherkyní se stala paní Jitka z Rožnova pod Radhoštěm. Ta se vypraví do Národního divadla v Praze na operní představení Prodaná nevěsta. Součástí výroční ceny byla také láhev kvalitního italského vína z vinotéky Storica Enotria a květina ze Síně květin Galery.

Koncertní sezona 2019 začne již 16. ledna koncertem přední operní pěvkyně Dagmar Peckové, za doprovodu Moravského klavírního tria. Během celého roku se budou moci návštěvníci koncertů těšit na taková jména jako je Martin Kasík, Václav Hudeček, Jiří Vodička, anebo herec Josef Somr. Abonentky i vstupenky na jednotlivé koncerty jsou již volně v prodeji v Turistickém informačním centru na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Popiš památku je název soutěže pro nové i zkušené wikipedisty, která zahájila 15. ledna a potrvá do 15. března 2019. Druhý ročník soutěže zorganival opět spolek Wikimedia Česká republika. Partnerem soutěže se stal portál PROPAMÁTKY.

Celá ČR
Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Klub přátel divadla ve Zlíně slaví sympatické kulaté výročí. Ustavující schůze se konala 23. ledna 1989, přesně před 30 lety. Od té doby příznivci divadla společně shlédli 106 představení v divadlech v Česku i na Slovensku a setkali se s řadou výjimečných osobností, například se Zdeňkem Podskalským, Jiřím Suchým, Jitkou Molavcovou, Tomášem Töpferem, Eliškou Balzerovou a dalšími.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Více než 60 amatérských kapel bojuje letos v soutěži, kterou vyhlásili organizátoři Zlín Film Festivalu. O tom, které tři z nich vystoupí na 59. ročníku ve festivalové koncertní zóně jako předkapela MANDRAGE, MIRAI nebo INEKAFE, může až do konce dubna rozhodovat veřejnost. 

Celá ČR, Zlínský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.01.2019

PRAHA: Vedení pražského magistrátu začne jednat o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici,  kde zemřel Jan Palach a Josef Toufar. Důvodem je snaha vytvořit z této budovy důstojné místo, které by připomnělo historické milníky Česka v průběhu dvacátého století. 

Hl. m. Praha
Památky
Co se děje
22.01.2019