středa
19. června 2019
Svátek slaví: Leoš
Tomáš a Tomáš
© zdroj: Michaela Pixová, PR manažerka Jsme férRobert Vano: Jedna láska, jedno manželství

ČR: Třináct párů, třináct velkoformátových fotografií, třináct příběhů. Od 18. června až do konce prosince objede výstava nazvaná Jedna láska, jedno manželství celou republiku. Uvidí ji cestující na nádražích ve všech krajských městech. Portréty gay a lesbických párů, které touží po možnosti uzavřít manželství stejně jako páry heterosexuální, nafotil světoznámý fotograf Robert Vano.

od 18.06.2018 do 21.12.2018
Autor článku: 
TZ/ika

Robert Vano objel při fotografování výstavy půl republiky. Vyfotil třináct párů v různých situacích. Některé vychovávají děti, jiné společně podnikají. Všichni se milují. Se vším, co k tomu patří – jen právo uzavřít manželství jim chybí.

Já si myslím, že je úplně jedno jestli se jedná o gaye, lesby nebo to jsou heteráci. Když dva lidi se mají rádi a chtějí se vzít, mělo by jim to být umožněno. Už je to skoro všude, tak nevím, proč by to nemohlo být i u nás,“ říká Robert Vano. A naráží tak na fakt, že manželství pro všechny je uzákoněno ve většině zemí západní Evropy.

Každou fotografii zvětšenou na velký formát doprovází také krátký příběh konkrétního páru. „Je z nich patrné, že gay a lesbické páry řeší stejné problémy a užívají si stejné radosti, jako páry heterosexuální. Radují se z chvil společně prožitých se svými blízkými, bojí se o jejich zdraví, řeší pracovní záležitosti. Jeden z nejsilnějších příběhů, který mi utkvěl, je ten, který zažívají Radka s Vendulou. Radka pracuje s dětmi s poruchou autistického spektra a Vendula je lékařka na chirurgii. Obě odvádí denně obrovský kus náročné práce,“ říká Czeslaw Walek, šéf Koalice za manželství Jsme fér.

Kde se bude konat putovní výstava Jedna láska, jedno manželství:

Plzeň hlavní nádraží 18.6. - 1.7.

Karlovy Vary dolní nádraží 2.7. - 15.7.

Ústí nad Labem hlavní nádraží 16.7. - 29.7.

Praha hlavní nádraží 30.7. - 19.8. – vernisáž 6.8. v 17 hod

Liberec vlakové nádraží 20.8. - 2.9.

Hradec Králové hlavní nádraží 3.9. - 16.9.

Pardubice hlavní nádraží 17.9. - 30.9.

Brno (prostor v jednání) 1.10. - 14. 10.

Jihlava nádraží Jihlava město 15.10. - 28.10.

Olomouc hlavní nádraží 29.10. - 11.11.

Ostrava hlavní nádraží 12.11. - 25.11.

Zlín nádraží střed 26.11. - 9.12.

České Budějovice železniční nádraží 10. 12. - 21.12.

K pražské výstavě

Výstava "Jedna láska, jedno manželství" sice bude v Praze na hlavním nádraží zahájena v pondělí 30. 7. a bude trvat do soboty 18. 8., ovšem vernisáž, které se zúčastní i autor fotografií Robert Vano a fotografované páry, se bude poněkud neobvykle konat až 6. 8. v 17 hodin. Vernisáž výstavy se tak protne se začátkem letošního festivalu Prague Pride. 

Výstava se s festivalem prolíná nejen časově, ale i tématicky - tématem je v obou případech "rodina" a právo párů stejného pohlaví na uzavírání manželských svazků. O uzákonění tohoto práva usiluje iniciativa Jsme fér, v rámci které se výstava koná. 

Sám Robert Vano vysvětluje, proč je pro něj boj za manželství pro všechny důležitý, na tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=DuEpdCE238o&feature=youtu.be).

Celá TZ přiložena.

Zdroj: Michaela Pixová, PR manažerka Jsme fér

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019

PRAHA: Mezinárodní porota Trebbia ocenila v oblasti podpory kultury a umění podnikatele a filantropa Milana Fiľa. Cenu si převzal v rámci benefičního galavečera 18. ročníku této akce ve Španělském sále Pražského hradu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.06.2019

ČR: Projekt, který byl realizován u příležitosti oslav 100. výroční vzniku Československé republiky se nyní, poté co byl oceněn 70 000 spokojenými návštěvníky a dokončil svou 4 500 Km dlouho cestu po České republice a na Slovensku, dočkal i ocenění od odborné poroty soutěže.

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
18.06.2019

ČR: Národní památkový ústav se letos stal poprvé partnerem mezinárodního filmového festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením Mental Power Prague Film Festival. Autoři tří filmů, které byly oceněny odbornou nebo diváckou porotou, získávají možnost natočit film pro příští 14. ročník na vybrané státní památce ve Středočeském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji.   

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.06.2019