pátek
22. března 2019
Svátek slaví: Leona
Tomáš a Tomáš
© zdroj: Michaela Pixová, PR manažerka Jsme férRobert Vano: Jedna láska, jedno manželství

ČR: Třináct párů, třináct velkoformátových fotografií, třináct příběhů. Od 18. června až do konce prosince objede výstava nazvaná Jedna láska, jedno manželství celou republiku. Uvidí ji cestující na nádražích ve všech krajských městech. Portréty gay a lesbických párů, které touží po možnosti uzavřít manželství stejně jako páry heterosexuální, nafotil světoznámý fotograf Robert Vano.

od 18.06.2018 do 21.12.2018
Autor článku: 
TZ/ika

Robert Vano objel při fotografování výstavy půl republiky. Vyfotil třináct párů v různých situacích. Některé vychovávají děti, jiné společně podnikají. Všichni se milují. Se vším, co k tomu patří – jen právo uzavřít manželství jim chybí.

Já si myslím, že je úplně jedno jestli se jedná o gaye, lesby nebo to jsou heteráci. Když dva lidi se mají rádi a chtějí se vzít, mělo by jim to být umožněno. Už je to skoro všude, tak nevím, proč by to nemohlo být i u nás,“ říká Robert Vano. A naráží tak na fakt, že manželství pro všechny je uzákoněno ve většině zemí západní Evropy.

Každou fotografii zvětšenou na velký formát doprovází také krátký příběh konkrétního páru. „Je z nich patrné, že gay a lesbické páry řeší stejné problémy a užívají si stejné radosti, jako páry heterosexuální. Radují se z chvil společně prožitých se svými blízkými, bojí se o jejich zdraví, řeší pracovní záležitosti. Jeden z nejsilnějších příběhů, který mi utkvěl, je ten, který zažívají Radka s Vendulou. Radka pracuje s dětmi s poruchou autistického spektra a Vendula je lékařka na chirurgii. Obě odvádí denně obrovský kus náročné práce,“ říká Czeslaw Walek, šéf Koalice za manželství Jsme fér.

Kde se bude konat putovní výstava Jedna láska, jedno manželství:

Plzeň hlavní nádraží 18.6. - 1.7.

Karlovy Vary dolní nádraží 2.7. - 15.7.

Ústí nad Labem hlavní nádraží 16.7. - 29.7.

Praha hlavní nádraží 30.7. - 19.8. – vernisáž 6.8. v 17 hod

Liberec vlakové nádraží 20.8. - 2.9.

Hradec Králové hlavní nádraží 3.9. - 16.9.

Pardubice hlavní nádraží 17.9. - 30.9.

Brno (prostor v jednání) 1.10. - 14. 10.

Jihlava nádraží Jihlava město 15.10. - 28.10.

Olomouc hlavní nádraží 29.10. - 11.11.

Ostrava hlavní nádraží 12.11. - 25.11.

Zlín nádraží střed 26.11. - 9.12.

České Budějovice železniční nádraží 10. 12. - 21.12.

K pražské výstavě

Výstava "Jedna láska, jedno manželství" sice bude v Praze na hlavním nádraží zahájena v pondělí 30. 7. a bude trvat do soboty 18. 8., ovšem vernisáž, které se zúčastní i autor fotografií Robert Vano a fotografované páry, se bude poněkud neobvykle konat až 6. 8. v 17 hodin. Vernisáž výstavy se tak protne se začátkem letošního festivalu Prague Pride. 

Výstava se s festivalem prolíná nejen časově, ale i tématicky - tématem je v obou případech "rodina" a právo párů stejného pohlaví na uzavírání manželských svazků. O uzákonění tohoto práva usiluje iniciativa Jsme fér, v rámci které se výstava koná. 

Sám Robert Vano vysvětluje, proč je pro něj boj za manželství pro všechny důležitý, na tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=DuEpdCE238o&feature=youtu.be).

Celá TZ přiložena.

Zdroj: Michaela Pixová, PR manažerka Jsme fér

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: CBS Nakladatelství vydalo tolik očekávanou knihu Česko z nebe, která svým čtenářům nabízí letecké pohledy na Českou republiku a zároveň zastřešuje edici se stejným názvem – Česko z nebe, která vzniká v jednotlivých regionech. Kniha nabízí unikátní letecké fotografie Česka a pohled na naši vlast z ptačí perspektivy.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.03.2019

ČR: Trochu neučesané texty z deníčku určené původně jen na facebookovou stránku Egon - z mýho deníčku se přetavily pod křídly malého, ale renomovaného nakladatelství Titanic ve skutečnou Knížku. Vysazenou písmem Baskerville... Ve vynikající grafické úpravě studia CartonClan, s fotografiemi Petry Baďurové a Miroslava Zajíce.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.03.2019

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.03.2019

PARDUBICE: V rámci celostátní kampaně na podporu čtenářství Březen – měsíc čtenářů oceňují knihovny napříč republikou své nejlepší uživatele. V letošním roce se kandidát na Čtenáře roku hledal v řadách mužů nad 18 let. Není proto divu, že se Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který tuto soutěž iniciuje, rozhodl tentokrát název udělovaného titulu pozměnit a vyhlašovat tak Mistry četby roku 2019.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.03.2019