úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
Tomáš a Tomáš
© zdroj: Michaela Pixová, PR manažerka Jsme férRobert Vano: Jedna láska, jedno manželství

ČR: Třináct párů, třináct velkoformátových fotografií, třináct příběhů. Od 18. června až do konce prosince objede výstava nazvaná Jedna láska, jedno manželství celou republiku. Uvidí ji cestující na nádražích ve všech krajských městech. Portréty gay a lesbických párů, které touží po možnosti uzavřít manželství stejně jako páry heterosexuální, nafotil světoznámý fotograf Robert Vano.

od 18.06.2018 do 21.12.2018
Autor článku: 
TZ/ika

Robert Vano objel při fotografování výstavy půl republiky. Vyfotil třináct párů v různých situacích. Některé vychovávají děti, jiné společně podnikají. Všichni se milují. Se vším, co k tomu patří – jen právo uzavřít manželství jim chybí.

Já si myslím, že je úplně jedno jestli se jedná o gaye, lesby nebo to jsou heteráci. Když dva lidi se mají rádi a chtějí se vzít, mělo by jim to být umožněno. Už je to skoro všude, tak nevím, proč by to nemohlo být i u nás,“ říká Robert Vano. A naráží tak na fakt, že manželství pro všechny je uzákoněno ve většině zemí západní Evropy.

Každou fotografii zvětšenou na velký formát doprovází také krátký příběh konkrétního páru. „Je z nich patrné, že gay a lesbické páry řeší stejné problémy a užívají si stejné radosti, jako páry heterosexuální. Radují se z chvil společně prožitých se svými blízkými, bojí se o jejich zdraví, řeší pracovní záležitosti. Jeden z nejsilnějších příběhů, který mi utkvěl, je ten, který zažívají Radka s Vendulou. Radka pracuje s dětmi s poruchou autistického spektra a Vendula je lékařka na chirurgii. Obě odvádí denně obrovský kus náročné práce,“ říká Czeslaw Walek, šéf Koalice za manželství Jsme fér.

Kde se bude konat putovní výstava Jedna láska, jedno manželství:

Plzeň hlavní nádraží 18.6. - 1.7.

Karlovy Vary dolní nádraží 2.7. - 15.7.

Ústí nad Labem hlavní nádraží 16.7. - 29.7.

Praha hlavní nádraží 30.7. - 19.8. – vernisáž 6.8. v 17 hod

Liberec vlakové nádraží 20.8. - 2.9.

Hradec Králové hlavní nádraží 3.9. - 16.9.

Pardubice hlavní nádraží 17.9. - 30.9.

Brno (prostor v jednání) 1.10. - 14. 10.

Jihlava nádraží Jihlava město 15.10. - 28.10.

Olomouc hlavní nádraží 29.10. - 11.11.

Ostrava hlavní nádraží 12.11. - 25.11.

Zlín nádraží střed 26.11. - 9.12.

České Budějovice železniční nádraží 10. 12. - 21.12.

K pražské výstavě

Výstava "Jedna láska, jedno manželství" sice bude v Praze na hlavním nádraží zahájena v pondělí 30. 7. a bude trvat do soboty 18. 8., ovšem vernisáž, které se zúčastní i autor fotografií Robert Vano a fotografované páry, se bude poněkud neobvykle konat až 6. 8. v 17 hodin. Vernisáž výstavy se tak protne se začátkem letošního festivalu Prague Pride. 

Výstava se s festivalem prolíná nejen časově, ale i tématicky - tématem je v obou případech "rodina" a právo párů stejného pohlaví na uzavírání manželských svazků. O uzákonění tohoto práva usiluje iniciativa Jsme fér, v rámci které se výstava koná. 

Sám Robert Vano vysvětluje, proč je pro něj boj za manželství pro všechny důležitý, na tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=DuEpdCE238o&feature=youtu.be).

Celá TZ přiložena.

Zdroj: Michaela Pixová, PR manažerka Jsme fér

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Popiš památku je název soutěže pro nové i zkušené wikipedisty, která zahájila 15. ledna a potrvá do 15. března 2019. Druhý ročník soutěže zorganival opět spolek Wikimedia Česká republika. Partnerem soutěže se stal portál PROPAMÁTKY.

Celá ČR
Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Klub přátel divadla ve Zlíně slaví sympatické kulaté výročí. Ustavující schůze se konala 23. ledna 1989, přesně před 30 lety. Od té doby příznivci divadla společně shlédli 106 představení v divadlech v Česku i na Slovensku a setkali se s řadou výjimečných osobností, například se Zdeňkem Podskalským, Jiřím Suchým, Jitkou Molavcovou, Tomášem Töpferem, Eliškou Balzerovou a dalšími.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Více než 60 amatérských kapel bojuje letos v soutěži, kterou vyhlásili organizátoři Zlín Film Festivalu. O tom, které tři z nich vystoupí na 59. ročníku ve festivalové koncertní zóně jako předkapela MANDRAGE, MIRAI nebo INEKAFE, může až do konce dubna rozhodovat veřejnost. 

Celá ČR, Zlínský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.01.2019

PRAHA: Vedení pražského magistrátu začne jednat o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici,  kde zemřel Jan Palach a Josef Toufar. Důvodem je snaha vytvořit z této budovy důstojné místo, které by připomnělo historické milníky Česka v průběhu dvacátého století. 

Hl. m. Praha
Památky
Co se děje
22.01.2019