čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Pohled do nově rekonstruovaného interiéru Říše loutek
© Foto: archiv autora



Říše loutek v novém lesku

PRAHA: „Osmičkové výročí“ Československého státu slaví i loutky z legendární Umělecké scény Říše loutek. Už v březnu se dočkají nově rekonstruovaného hlediště divadla, které od roku 1928 sídlí v Městské knihovně v Praze, a je tak součástí loutkářského života kulatých 90 let.

Autor článku: 
Jan Novák

Při oslavách desátého výročí vzniku republiky byla slavnostně uvedena do provozu nová budova Ústřední městské knihovny na Mariánském náměstí na Starém Městě Pražském. Součástí této budovy projektované arch. Františkem Roithem bylo také loutkové divadlo. To zahájilo svá pravidelná představení 18. prosince 1928 jako Umělecká scéna Říše loutek.

Říši loutek ovšem založil sochař Vojta Sucharda již v roce 1920 v bývalé školní kapli ve Sládkově ulici na Letné. Divadlo si záhy získalo značné renomé, ale prostory, které mělo k dispozici, nebyly příliš vyhovující. A tak, když se rodil velkorysý projekt městské knihovny, kam bylo dodatečně vkomponováno i loutkové divadlo, bylo se souhlasem loutkářské obce toto divadlo přiřčeno souboru Říše loutek. Jeho členové v čele s Vojtou Suchardou se stali pro arch. Roitha konzultanty a partnery při ideovém a technickém řešení prostoru a vzniklo loutkové divadlo, o kterém se mluvilo jen v superlativech.   

Divadlo Říše loutek v Městské knihovně tedy letos slaví devadesáté narozeniny. Neprofesionální loutkářský soubor, který dal divadlu své jméno, zde působí dodnes, bez jakéhokoliv přerušení a je to jeden z těch, které se na předním místě zasloužili o to, že bylo české loutkářství (spolu se slovenským) zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva, světové organizace UNESCO.

Osmičková výročí zřejmě zapříčinila, že Magistrát hl. m. Prahy jako majitel budovy přistoupil k důkladné rekonstrukci hlediště Říše loutek. To dostane novou podlahu, tapety, osvětlovací tělesa, restaurovány budou pohádkové reliéfy Vojty Suchardy. A hlavně - generální opravou procházejí i unikátní zvedací sedadla.

"Vše se děje tak, aby se co nejpřesvědčivěji zachoval původní stav, protože divadlo Říše loutek je od roku 2016 kulturní památkou. Už v březnu 2018 přivítá na svých pravidelných představeních dětské diváky.  A tak i ti malí caparti budou mít užitek z toho, co je pro nás velké důvod k oslavě," uvedl Jan Novák.

Mohlo by vás také zajímat...