úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
© Krajská knihovna Karlovy Vary



Půjdem spolu do Betléma…

KARLOVY VARY: Krajská knihovna Karlovy Vary zve všechny, kteří se chtějí vánočně a slavnostně naladit na adventní výstavu historických i nových betlémů z nejrůznějších materiálů. Historické betlémy zapůjčil ze svých sbírek Hrad Loket o.p.s. a jedná se o skutečné unikáty. Další betlémy jsou zapůjčeny ze soukromých sbírek přátel a příznivců krajské knihovny a některé zapůjčili i sami knihovníci. Jsou mezi nimi i dílka, která sami vyrobili.

od 05.12.2016 do 30.12.2016
Autor článku: 
Bc. Michaela Němcová

Výstava je uspořádána ve spolupráci s Hradem Loket, o.p.s.

Začne vernisáží 5. 12 v 16:30 hodinv centrální hale knihovny. Zájemci si ji budou moci prohlédnout až do 30. 12. 2016

 

Historické betlémy z Karlovarska (autor PhDr. Vladimír Vlasák)

Zobrazování scény narození Ježíše Krista má hlubokou křesťanskou tradici. Její ústřední téma právě narozeného Ježíška, který leží na seně v jesličkách, spolu s Pannou Marií a svatým Josefem dostalo vyjádření v názvu „jesličky“. Postupné obohacení této scény o další figury (např. pastýři, anděl slávy, Tři králové a zvířata) a krajinné prvky Betléma jako Kristova rodiště se projevilo ve druhém označení „betlém“.

Za první betlém je považován výjev narození Ježíše, který o Vánocích roku 1223 vytvořil sv. František z Assisi v jeskyni na vrcholu kopce u vesnice Greccio ve střední Itálii, kam umístil jesličky, oslíka a telátko. Při nich kněz sloužil mši a František četl úryvky z Lukášova evangelia, které vypráví o Kristově narození. V chrámech zavedla stavbu betlémů o svátcích Kristova narození ustanovení Tridentského koncilu, který zasedal v letech 1545 až 1563. Do českých zemí přinesli v té době jejich tradici jezuité a v 17. a první polovině 18. století se o její rozšíření zasloužili řeholníci i dalších katolických řádů. Mezi obyvatelstvem se tyto betlémy těšily značné oblibě a není proto divu, že se do prostředí městských a venkovských domácností u nás rozšířily hlavně v souvislosti s reformami císaře Josefa II., jež zvyk jejich stavění v kostelech výrazně omezovaly.

Také na Karlovarsku, jehož správním centrem bylo ve starší době město Loket, se stavění betlémů ujalo a hodně rozšířilo. Podobně jako jinde byly i zde vytvářeny od té doby figurální i jiné součásti betlémů nejen z obvyklých organických materiálů, jako dřeva a papíru, ale rovněž z místně typické keramiky a porcelánu. Mimo volné stavby betlémů se v kraji velmi rozšířil jejich uzavřený skříňový a sklem krytý typ. Vedle množství různých druhů betlémových figurek a architektonických prvků jsou právě uzavřené betlémy hlavní součástí kolekce těchto památek ve sbírce bývalého městského muzea v Lokti, kterou od roku 1923 do doby druhé světové války shromáždili jeho tehdejší vedoucí Anton Gnirs a Heinrich Zimmermann. Tento soubor betlémových památek patří k nejhodnotnějším svého druhu u nás. Po roce 1945 se takzvaná Loketská sbírka dostala do správy státu. Až v roce 2013 navrátil český stát tuto rozsáhlou a významnou sbírku Městu Loket, které bylo jejím původním majitelem, a dnes je uložena a zčásti vystavena na hradě Lokti. Na výstavu v Krajské knihovně Karlovy Vary je z ní vybráno a vystaveno celkem sedm reprezentantů uvedeného specifického typu regionální betlémářské tvorby.

 

Bc. Michaela Němcová
Krajská knihovna Karlovy Vary
tel. 354 222 804, T-mob. +420 736 514 048, sekretariat@knihovnakv.cz
www.knihovnakv.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024