pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Mezinárodní festival slovanské hudby
© zdroj: facebookový profil festivalu



První ročník Mezinárodního festivalu slovanské hudby

OSTRAVA: První ročník Mezinárodního festivalu slovanské hudby (dále jen MFSH) se koná ve dnech  9.–12. listopadu 2017 v Ostravě. Jedná se o vícedenní kulturní událost, na níž se prezentuje hudba slovanských národů prostřednictvím prvotřídních interpretů povětšinou ze slovanských zemí. Nedílnou součástí festivalu je též Mezinárodní interpretační soutěž slovanské hudby dětí a mládeže ve věku 8-26 let.

od 09.11.2017 do 12.11.2017
Autor článku: 
ika

Hlavními cíli festivalu jsou národní i mezinárodní spolupráce umělců a teoretiků se společnou myšlenkou propagace slovanské kultury. Dále prohlubování vztahů mezi historicky i geograficky příbuznými národy, kdy tmelícím prvkem a společným jmenovatelem je právě kultura.

Organizátoři festivalu si kladou za úkol poskytnout posluchačům koncerty interpretačně pestrých a prvotřídních sólových umělců a seskupení. Umělci se budou prezentovat nejen v sálech ostravských institucí, ale i v uměleckých školách a v církevních prostorách.

Nedílnou součástí festivalu je též Mezinárodní interpretační soutěž slovanské hudby dětí a mládeže ve věku 8-26 let, která vyvrcholí koncertem vítězů. Hodnocena bude odbornou mezinárodní porotou, obohacena navíc o mistrovské kurzy a možnost konzultace žáků s porotci, čímž celá událost nabývá též pedagogický rozměr. Totiž v řadách porotců budou přímo umělci vystupující na festivalu, což může být pro soutěžící jistě motivační. V žácích a studentech uměleckých škol, kteří k nám zavítají i z dalších zemí Evropy (Ukrajina, Polsko, Makedonie, Rusko, Slovensko ad.) chceme prohlubovat povědomí o hudbě slovanských skladatelů a zájem o artificiální hudbu obecně. Poskytnout jim možnost navštívit koncerty světové úrovně, porovnávat se při soutěži s mezinárodní konkurencí i nabídnout jim pestrý program cílený rovněž k hodnotám našeho regionu (návštěva rodného domu a památníku Leoše Janáčka). Chceme tak vychovávat budoucí generaci umělců a napomáhat k mezinárodním vztahům mezi slovanskými národy.

Festival MFSH pořádá zapsaný spolek L&L music. Výkonným a uměleckým ředitelem festivalu MFSH je operní pěvec a vysokoškolský pedagog Martin Kajzar. Záštitu nad festivalem převzal Honorární konzul Ruské federace v Ostravě Aleš Zedník a Velvyslanec České republiky v Moskvě Vladimír Remek. Speciální poděkování za partnerskou pomoc patří ZUŠ Ostrava-Poruba a Jiřímu Čaňovi, katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity a doktoru Jiřímu Kusákovi a katedře slavistiky, konkr. docentce Janě Raclavské a docentu Janu Vorlovi, katedře sólového zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity a docentce Evě Dřízgové a docentu Alexandru Vovkovi, Janáčkově konzervatoři Ostrava a magistře Soni Javůrkové, Kostelu sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu a knězi Vítězslavu Řehulkovi. Taktéž děkujeme Základní umělecké škole Państwowa Ogólnokształcaca Szkoła Muzyczna I stopnia im. S. Moniuszki Karłowicza a magistře Anně Orlik a Generálnímu konzulátu Ruské federace v Brně a doktoru Artyomu Indyčenkovi.

Zahajovací koncert festivalu nabídne unikátní provedení Moravských dvojzpěvů Antonína Dvořáka a Čajkovského skladeb pro housle a klavír.

9.11. 2017 18:00 Janáčkova konzervatoř v Ostravě

Dalibor Karvay, housle (SVK) & ANSemble Duettino, trio (CZE)

DVOŘÁK A ČAJKOVSKIJ: POCTA ROMANTIKŮM

Více o programu zde.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024