středa
19. prosince 2018
Svátek slaví: Ester
© http://www.kr-karlovarsky.czPrvní republika v knihovně

KARLOVY VARY: V centrální hale Krajské knihovny Karlovy Vary si můžete  prohlédnout jedinečnou výstavu s názvem „První republika“, která vznikla ve spolupráci s dalšími kulturními organizace regionu. Slavnostní vernisáž se uskutečnila v pondělí 29. října a potrvá do 7. prosince 2018.

 

od 29.10.2018 do 07.12.2018
Autor článku: 
luk

Vstupné je zdarma.


„Když jsme přemýšleli jak nejlépe připomenout stoleté výročí, řekli jsme si, že návštěvníci jistě ocení, když budou moci tak zvaně historii vidět na vlastní oči. Vybrali jsme období První republiky a připravili výstavu, kde bude opravdu na co koukat,“ říká ředitel Krajské knihovny Karlovy Vary Vratislav Emler a dodává: „Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejen vzácné historické dokumenty, listiny, noviny či fotografie, ale také spoustu dobových artefaktů. Vystaveny budou historické součásti výstroje pracovníků drah, četníků, policie či československých legionářů.“

S výstavou jsou spojeny také dvě doprovodné akce. Jednou z nich byla přednáška Milana Augustina na téma „Vznik Československé republiky a Karlovy Vary“, jež sekonala v rámci vernisáže 29. října. Druhou je pak blok přednášek na téma „První republika v Karlovarském kraji“, na který se zájemci mohou těšit 28. listopadu od 17 hodin. Dozvíte se mimo jiné podrobnosti o dolarové půjčce, českém menšinovém školství či městské a meziměstské dopravě. Připomenuto bude i tragického vyvrcholení česko-německých vztahů v září 1938.
Více informací najdete na internetových stránkách Krajské knihovny Karlovy Vary.
 
 
 

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: Obyvatelé Pardubic se letos opět vydají po vánoční nadílce do města, aby zde společně s přáteli strávili zbytek Štědré noci. Tradice štědrovečerních procházek centrem města vznikla právě před dvaceti lety. Pardubice bývají během sváteční noci stejně rušné jako ve všední dny.

Pardubický kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.12.2018

ČR: První díl komiksu Rychlé šípy vyšel před 80 lety 17. prosince 1938 v časopisu Mladý hlasatel. Autorem příběhů byl spisovatel Jaroslav Foglar, ilustrátorem první série Jan Fischer. Celkem vzniklo 315 dílů komiksu a podíleli se na nich další tři výtvarníci, od roku 1968 již jen Marko Čermák. Jednou z iniciativ, které k tomuto výročí letos organizuje Skautská nadace Jaroslava Foglara pod názvem Rok Rychlých šípů, je oslava na domovské stránce českého Googlu.

 

 

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.12.2018

LIBEREC: Křest již druhé znakoknihy s názvem „O zahradě“, která vyšla pod taktovkou Krajské vědecké knihovny v Liberci, se uskutečnil ve středu 12. prosince v obřadní síni liberecké radnice. Mezi kmotry nechyběli ani primátor Jaroslav Zámečník a náměstek pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Liberecký kraj
Knihy, literatura, média, Handicap
Co se děje
18.12.2018

PRAHA: Záměrem projektu je vytvořit nový podpůrný informační systém Národní eKnihovna, který posune Národní knihovnu ČR do 21. století, a to především efektivním řízením vztahů s uživateli, nabídkou moderních služeb poskytovaných široké odborné i laické veřejnosti, ale i aktuálních technologických platforem a nasazováním nových ICT technologií, především pak mobilních zařízení, čteček čárového kódu nebo RFID čteček, bezkontaktních čipových karet atp.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
18.12.2018