pondělí
20. května 2019
Svátek slaví: Zbyšek
© http://www.kr-karlovarsky.czPrvní republika v knihovně

KARLOVY VARY: V centrální hale Krajské knihovny Karlovy Vary si můžete  prohlédnout jedinečnou výstavu s názvem „První republika“, která vznikla ve spolupráci s dalšími kulturními organizace regionu. Slavnostní vernisáž se uskutečnila v pondělí 29. října a potrvá do 7. prosince 2018.

 

od 29.10.2018 do 07.12.2018
Autor článku: 
luk

Vstupné je zdarma.


„Když jsme přemýšleli jak nejlépe připomenout stoleté výročí, řekli jsme si, že návštěvníci jistě ocení, když budou moci tak zvaně historii vidět na vlastní oči. Vybrali jsme období První republiky a připravili výstavu, kde bude opravdu na co koukat,“ říká ředitel Krajské knihovny Karlovy Vary Vratislav Emler a dodává: „Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejen vzácné historické dokumenty, listiny, noviny či fotografie, ale také spoustu dobových artefaktů. Vystaveny budou historické součásti výstroje pracovníků drah, četníků, policie či československých legionářů.“

S výstavou jsou spojeny také dvě doprovodné akce. Jednou z nich byla přednáška Milana Augustina na téma „Vznik Československé republiky a Karlovy Vary“, jež sekonala v rámci vernisáže 29. října. Druhou je pak blok přednášek na téma „První republika v Karlovarském kraji“, na který se zájemci mohou těšit 28. listopadu od 17 hodin. Dozvíte se mimo jiné podrobnosti o dolarové půjčce, českém menšinovém školství či městské a meziměstské dopravě. Připomenuto bude i tragického vyvrcholení česko-německých vztahů v září 1938.
Více informací najdete na internetových stránkách Krajské knihovny Karlovy Vary.
 
 
 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: V Národní galerii právě vychází nová publikace Michaely Pejčochové Posel z Dálného východu. Vojtěch Chytil a sběratelství moderní čínské tušové malby v meziválečném Československu. Přibližuje dramatický životní příběh akademického malíře a sběratele Vojtěcha Chytila (1896–1936), který se během svých pobytů v Číně stal učitelem západní malby a sběratelem – vizionářem, který dokázal shromáždit vysoce ceněnou sbírku, ale především jako první Evropan rozpoznat kvality moderní čínské malby.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
17.05.2019

ČR: V pátek 17. května uplyne sedmdesát let od plánovaného pokusu o státní převrat, který měl svrhnout totalitní komunistický režim. Prostřednictvím skautské vedoucí Dagmar Skálové – Rakši se do něj v květnu roku 1949 zapojily desítky skautů, Státní bezpečnost je ale v rozsáhlém zátahu pozatýkala. Před léty v komunistických kriminálech je zachránilo hrdinství Dagmar Skálové.

Celá ČR
Děti a mládež, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2019

BRUMOV: V Dětské galerii Lapidárium ve  Vzdělávacím a kulturním centru Klášter Broumov zahájena výstava fotografií s názvem Důvod procházky.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Pozvánky na akce, Co se děje
17.05.2019

PRAHA: Dne 16. května 2019 se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze usktutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků XVII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2018. V jeho rámci byly také vyhlášeny výsledky III. ročníku návštěvnické soutěže Muzeum roku 2018.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.05.2019