čtvrtek
22. srpna 2019
Svátek slaví: Bohuslav
Ruka je centrálním motivem výstavy pražských umělců v Liberci
© Milan TurekProvokující výstava o vizi lidstva pražských umělců v Liberci

LIBEREC: Po pěti letech existence vstupuje do dalšího roku liberecká Galerie-Lázně. Připravila výstavu jednoho z nejlepších místních grafiků - Jana Měřičky a veřejnosti nabízí také internetovou vizi o lidské budoucnosti pražské dvojice Šárky Koudelové a Ondřeje Basjuka.

Autor článku: 
Milan Turek/jal

Grafik Jan Měřička zprostředkovává svými tisky "Neklid davu" obraz současného života společnosti. K výstavě vydává také knihu. Expozice pražských umělců nabízí navštěvníkům alegorie náročné svým sdělením.

Inspiraci k internetové vizi lidstva hledali mladí umělci ve filmu Stanleye Kubicka 2001: A Space Odyssey, vzniklého v roce 1968.  Ve dvou a tří rozměrných artefaktech je možné najít materialistickou filosofii Bedřicha Engelse, když vizi lidstva bezděky spojují s rukou (Podíl práce na polidštění opice, což je jedna z Engelsových tezí). Do ruky pračlověka umísťují mobil (v pražském metru všichni operují mobilem, tvrdí autorka). Jejich dílo odráží svět, ve kterém je mobil údajně komunikačním prostředkem většiny obyvatel.

Spojitost děl i prostoru (úzká, potemnělá chodba navozující úzkost) vyvolává dojem beznaděje, dojem, že jde o všeobecně platnou společenskou realitu. Tady však nelze opomenout stratifikaci společnosti. Lidé, kteří žijí na venkově, vyznávají víc přírodu než internet. Jeho lživost a možnosti přetváření reality ztrácejí mimo zdi velkoměsta svůj účinek, velké množství lidí opovrhuje aplikacemi, kriticky se staví k informací, jejichž pravdivost postrádá jakoukoliv validitu. Velká část populace dožívá a spíše vyznává , že je už svět nebaví.

Společně pak oba autoři hledají únik z internetové reality v symbolice ohně, který provází člověka  v tisícileté existenci, tedy k návratu do pravěku. Kontroverzně působí  video, na němž je znázorněna žena vylepšující svou vizáž. Na otázku proč to dělá, autorka Šárka Koudelová odpovídá, že jde o vytváření lživé skutečnosti. Pozorovatel může usuzovat, že jde o motiv sexuální nebo prioritně o získání pozice nebo hmotných prostředků, druhotně k dosažení úspěchu prostřednictvím nabídky intimního vztahu.

Pokud autoři cyklu umožní pozorovateli nahlédnout do problému alespoň zčásti, pak pochopení utváření dalšího rozměru života je počinem revolučním. Jejich díla kladou mimo jiné otázku, do jaké míry se virtualita může stát zbraní ohrožující samu existenci člověka.

Za pět let Galerii-Lázně navštívilo téměř čtvrtmiliónu lidí a bylo uspořádáno přes sto dvacet výstav. Mimo to jsou zde i síně se stálou expozicí. Po celý rok sem přicházejí za estetickým vzděláním děti ze škol celého Libereckého kraje.

Libereckou galerii, nádhernou stavbou z roku 1900, najde návštěvník v prostředí klidné městské čtvrti Lidpové sady a je otevřena celoročně mimo pondělí a svátky. Každý čtvrtek je vstup pro  návštěvníky zdarma.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj připravil pro oblast kultury a památkové péče na příští rok sedm dotačních programů. Jejich prostřednictvím podpoří kulturní aktivity, obnovu historických varhan, činnost muzeí a galerií a obnovu památkového fondu. Novinkou jsou tři samostatné programy na podporu mobility, rezidence a na zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
21.08.2019

LITOMĚŘICKO: Další kniha s leteckými fotografiemi - tentokrát z Litoměřicka - doplní již tak početnou edici knih zlínského CBS Nakladatelství Česko z nebe.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.08.2019

KYJOV: Více než 30 000 lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2019

ČR: Co se vám vybaví, když se řekne „okrašlovací spolek“? Nejprve se možná usmějeme nad přežitým romantickým patosem historického názvu, ale hlavní myšlenka okrašlování, tedy důraz na čistotu a upravené prostředí sídel a jejich vylepšení zelení či zvelebování a ochrana domoviny, je aktuální i dnes. Neboť aktivní zájem o to, jak udělat místa, kde žijeme, hezčí a příjemnější zůstává, pokud máme k těmto místům vztah a uvědomujeme si jejich krásu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Články a komentáře
21.08.2019