úterý
23. dubna 2019
Svátek slaví: Vojtěch
Ruka je centrálním motivem výstavy pražských umělců v Liberci
© Milan TurekProvokující výstava o vizi lidstva pražských umělců v Liberci

LIBEREC: Po pěti letech existence vstupuje do dalšího roku liberecká Galerie-Lázně. Připravila výstavu jednoho z nejlepších místních grafiků - Jana Měřičky a veřejnosti nabízí také internetovou vizi o lidské budoucnosti pražské dvojice Šárky Koudelové a Ondřeje Basjuka.

Autor článku: 
Milan Turek/jal

Grafik Jan Měřička zprostředkovává svými tisky "Neklid davu" obraz současného života společnosti. K výstavě vydává také knihu. Expozice pražských umělců nabízí navštěvníkům alegorie náročné svým sdělením.

Inspiraci k internetové vizi lidstva hledali mladí umělci ve filmu Stanleye Kubicka 2001: A Space Odyssey, vzniklého v roce 1968.  Ve dvou a tří rozměrných artefaktech je možné najít materialistickou filosofii Bedřicha Engelse, když vizi lidstva bezděky spojují s rukou (Podíl práce na polidštění opice, což je jedna z Engelsových tezí). Do ruky pračlověka umísťují mobil (v pražském metru všichni operují mobilem, tvrdí autorka). Jejich dílo odráží svět, ve kterém je mobil údajně komunikačním prostředkem většiny obyvatel.

Spojitost děl i prostoru (úzká, potemnělá chodba navozující úzkost) vyvolává dojem beznaděje, dojem, že jde o všeobecně platnou společenskou realitu. Tady však nelze opomenout stratifikaci společnosti. Lidé, kteří žijí na venkově, vyznávají víc přírodu než internet. Jeho lživost a možnosti přetváření reality ztrácejí mimo zdi velkoměsta svůj účinek, velké množství lidí opovrhuje aplikacemi, kriticky se staví k informací, jejichž pravdivost postrádá jakoukoliv validitu. Velká část populace dožívá a spíše vyznává , že je už svět nebaví.

Společně pak oba autoři hledají únik z internetové reality v symbolice ohně, který provází člověka  v tisícileté existenci, tedy k návratu do pravěku. Kontroverzně působí  video, na němž je znázorněna žena vylepšující svou vizáž. Na otázku proč to dělá, autorka Šárka Koudelová odpovídá, že jde o vytváření lživé skutečnosti. Pozorovatel může usuzovat, že jde o motiv sexuální nebo prioritně o získání pozice nebo hmotných prostředků, druhotně k dosažení úspěchu prostřednictvím nabídky intimního vztahu.

Pokud autoři cyklu umožní pozorovateli nahlédnout do problému alespoň zčásti, pak pochopení utváření dalšího rozměru života je počinem revolučním. Jejich díla kladou mimo jiné otázku, do jaké míry se virtualita může stát zbraní ohrožující samu existenci člověka.

Za pět let Galerii-Lázně navštívilo téměř čtvrtmiliónu lidí a bylo uspořádáno přes sto dvacet výstav. Mimo to jsou zde i síně se stálou expozicí. Po celý rok sem přicházejí za estetickým vzděláním děti ze škol celého Libereckého kraje.

Libereckou galerii, nádhernou stavbou z roku 1900, najde návštěvník v prostředí klidné městské čtvrti Lidpové sady a je otevřena celoročně mimo pondělí a svátky. Každý čtvrtek je vstup pro  návštěvníky zdarma.

Mohlo by vás také zajímat...

CANNES: Kriminální série nominovaná na Zlaté glóby The Sinner, kritiky i diváky oceňovaný seriál Učitel, pokračování dobového Babylonu Berlín či islandský projekt V pasti. To je jen krátký výčet seriálové tvorby, kterou Česká televize nakoupila pro své diváky na mezinárodním veletrhu audiovizuální tvorby v Cannes. Zahraniční vysílatele naopak zaujaly seriály Labyrint, První republika, nové řady Detektivů od Nejsvětější Trojice nebo záznam baletu Jiří Kylián – Mosty času, který ČT prodala celoplošně vysílající japonské televizi.

 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
23.04.2019

PLZEŇ:  V sobotu 25. května se oblíbený Sadový okruh v Plzni promění v hlavní centrum kultury v širokém okolí. Stane se tak v rámci česko-německé sousedské slavnosti s názvem dasFest. Návštěvníci se mohou těšit na den plný zábavy, hudby, divadla, inspirace, zajímavých aktivit i kvalitní gastronomie.

Plzeňský kraj
Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
23.04.2019

PRAHA: V úterý 23. dubna 2019 od 21.10 hodin vystoupí  v Rudolfinu kolektivní tělesa Národního divadla a Státní opery na benefičním koncertě na obnovu katedrály Notre-Dame. Koncert pořádá Česká filharmonie ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy – FOK, PKF – Prague Philharmonia a Národním divadlem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Živé umění
Nepřehlédněte
23.04.2019

LIBEREC: V kavárně Art facé se koná 26. dubna již pátý ročník semináře s názvem Památky pro každého. Jeho účastníci budou hledat řešení, jak zviditelnit kulturní dědictví či jak odstranit bariéry, které zamezují přístupu k památkám hendikepovaným návštěvníkům.Pro účastníky semináře je připravena exkurze do Technického muzea Liberec. 

Liberecký kraj
Handicap, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.04.2019