středa
19. prosince 2018
Svátek slaví: Ester
© MUOProjekt Vary(ace) pomáhá amatérským filmařům

OLOMOUC:  Muzeum umění Olomouc rozjelo ve spolupráci s režisérem Petrem Zelenkou projekt Vary(ace), který umožnil třem amatérským filmovým štábům natáčet krátkometrážní hraný film s profesionály – herci Petrou Špalkovou, Janem Dolanským, Miroslavem Krobotem, Pavlem Liškou a Barborou Polákovou, kameramanem Janem Malířem, skladatelem Janem P. Muchowem a dalšími umělci.

Autor článku: 
luk

Hlavní duší projektu je muzejní pedagog David Hrbek.

Hrubý materiál už je natočený, následně došlo na velké stříhání pod supervizí Petra Zelenky v prostorách Coffee Library ve Zbrojnici Univerzity Palackého v Olomouci.

Jeden z týmů tvoří student olomouckého Gymnázia Hejčín, jemuž scénář napsal otec, který pracuje na pozici IT a nikdy nic podobného nedělal. Ovšem nastudoval si, jak se scénář píše, vytvořil ho a Petr Zelenka jej vybral jako jeden ze tří nejlepších.

Vary(ace) je součástí doprovodného programu výstavy „Rozlomená doba 1908-1928“ – tvůrci natáčejí na dvě témata, která jsou součástí výstavy: Očista a Osamělé já.

Kromě toho pod vedením lektorky Lenky Trantírkové vznikly během jedné z tvůrčích dílen pro děti také animované filmy na daná témata. Všechny snímky – animované i hrané – budou moci diváci premiérově zhlédnout v Divadle hudby na závěrečném slavnostním večeru 27. ledna 2019, jímž bude stylově zakončen nejen celý projekt, ale i samotná výstava.

Akce by se nemohla uskutečnit bez projektu ArtCoMe (Art & Contemporary Me), s nímž se Muzeum umění prosadilo jako jedno z mála v dotačním programu Kreativní Evropa. Například letos uspělo z celkového počtu 431 předložených projektů v Kategorii 1. Projekty menšího rozsahu pouze 84 žadatelů, z toho jen tři z České republiky.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: První díl komiksu Rychlé šípy vyšel před 80 lety 17. prosince 1938 v časopisu Mladý hlasatel. Autorem příběhů byl spisovatel Jaroslav Foglar, ilustrátorem první série Jan Fischer. Celkem vzniklo 315 dílů komiksu a podíleli se na nich další tři výtvarníci, od roku 1968 již jen Marko Čermák. Jednou z iniciativ, které k tomuto výročí letos organizuje Skautská nadace Jaroslava Foglara pod názvem Rok Rychlých šípů, je oslava na domovské stránce českého Googlu.

 

 

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.12.2018

LIBEREC: Křest již druhé znakoknihy s názvem „O zahradě“, která vyšla pod taktovkou Krajské vědecké knihovny v Liberci, se uskutečnil ve středu 12. prosince v obřadní síni liberecké radnice. Mezi kmotry nechyběli ani primátor Jaroslav Zámečník a náměstek pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Liberecký kraj
Knihy, literatura, média, Handicap
Co se děje
18.12.2018

PRAHA: Záměrem projektu je vytvořit nový podpůrný informační systém Národní eKnihovna, který posune Národní knihovnu ČR do 21. století, a to především efektivním řízením vztahů s uživateli, nabídkou moderních služeb poskytovaných široké odborné i laické veřejnosti, ale i aktuálních technologických platforem a nasazováním nových ICT technologií, především pak mobilních zařízení, čteček čárového kódu nebo RFID čteček, bezkontaktních čipových karet atp.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
18.12.2018

ZLÍN: Regionální filmová kancelář ZLÍN FILM OFFICE nabízí pomocnou ruku filmařům ve Zlínském kraji už dva roky. Její služby využily například štáby seriálů Kriminálka 5.C či Strážmistr Topinka, filmů TvMiniUni a zloděj otázek, All through the night, Hodinářův učeň a řady dalších. Práci zlínské kanceláře aktuálně ocenil také Státní fond kinematografie, a to rozhodnutím o udělení podpory pro následující období.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
18.12.2018