pátek
22. února 2019
Svátek slaví: Petr
© MUOProjekt Vary(ace) pomáhá amatérským filmařům

OLOMOUC:  Muzeum umění Olomouc rozjelo ve spolupráci s režisérem Petrem Zelenkou projekt Vary(ace), který umožnil třem amatérským filmovým štábům natáčet krátkometrážní hraný film s profesionály – herci Petrou Špalkovou, Janem Dolanským, Miroslavem Krobotem, Pavlem Liškou a Barborou Polákovou, kameramanem Janem Malířem, skladatelem Janem P. Muchowem a dalšími umělci.

Autor článku: 
luk

Hlavní duší projektu je muzejní pedagog David Hrbek.

Hrubý materiál už je natočený, následně došlo na velké stříhání pod supervizí Petra Zelenky v prostorách Coffee Library ve Zbrojnici Univerzity Palackého v Olomouci.

Jeden z týmů tvoří student olomouckého Gymnázia Hejčín, jemuž scénář napsal otec, který pracuje na pozici IT a nikdy nic podobného nedělal. Ovšem nastudoval si, jak se scénář píše, vytvořil ho a Petr Zelenka jej vybral jako jeden ze tří nejlepších.

Vary(ace) je součástí doprovodného programu výstavy „Rozlomená doba 1908-1928“ – tvůrci natáčejí na dvě témata, která jsou součástí výstavy: Očista a Osamělé já.

Kromě toho pod vedením lektorky Lenky Trantírkové vznikly během jedné z tvůrčích dílen pro děti také animované filmy na daná témata. Všechny snímky – animované i hrané – budou moci diváci premiérově zhlédnout v Divadle hudby na závěrečném slavnostním večeru 27. ledna 2019, jímž bude stylově zakončen nejen celý projekt, ale i samotná výstava.

Akce by se nemohla uskutečnit bez projektu ArtCoMe (Art & Contemporary Me), s nímž se Muzeum umění prosadilo jako jedno z mála v dotačním programu Kreativní Evropa. Například letos uspělo z celkového počtu 431 předložených projektů v Kategorii 1. Projekty menšího rozsahu pouze 84 žadatelů, z toho jen tři z České republiky.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: S teplými dny se na cyklistické stezky vrací první nadšenci tohoto sportu. Cyklistů, milovníků jízdy na kolech a výletů spojených nejen s poznáváním krajiny, ale také s fyzickou aktivitou stále roste. Cyklisté vyrážejí do různých koutů naší krásné země, aby navštívili a poznali zajímavá místa. Velkým zpestřením bude určitě mapa, která ukáže nejen značenou trasu, ale i další možnosti výletů a zajímavostí v okolí.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.02.2019

PRAHA: Mezinárodní veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD je nejvýznamnější akci svého druhu nejen v České republice, ale i v regionu střední Evropy. I v roce 2019 se na veletrhu představí téměř celý svět. Chybět nebudou národní turistické centrály tradičních evropských zemí i vzdálených destinací, jako Ameriky, Asie nebo Afriky. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.02.2019

VŠESTARY: Areál Archeoparku pravěku ve Všestarech je unikátní komplexně fungující archeopark, který svým návštěvníkům nabízí výjimečnou expozici pravěku s názornými ukázkami dobových staveb, řemesel, zvyků a obyčejů. Archeopark je určen pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet pravěk „na vlastní kůži“.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje, Pozvánka na výlet
21.02.2019

ČR: Projekt Wander Book představuje ucelenou a stále se rozvíjející informační síť, ve které najdete zajímavosti nejen z oblasti turistiky, ale také kultury, sportu či gastronomie. Hlavním cílem projektu je podpořit vášeň k turistice, motivovat k cestování a usnadnit objevování nových míst s možností zaznamenat si své zážitky.

 

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
21.02.2019