čtvrtek
14. listopadu 2019
Svátek slaví: Sáva
© BannerProjekt SametOVA!!!

OSTRAVA: Sedmnáctý listopad 1989 změnil podobu naší země, otevřely se hranice, skončila cenzura. Proměnila se také Ostrava. Tento významný milník moderní historie si, stejně jako v minulých letech, připomene i město Ostrava. Skončilo cenzurování umělců a jen na nich záleželo, jak, kde a s čím se prosadili. Dokázali lidé a samotné město Ostrava využít nové možnosti?

Autor článku: 
luk
 
Organizátoři pozvali k rozhovoru jedenáct osobností z různých oblastí politiky a umění. Jedenáct různých osobností se v talkshow s Petrem Bohušem podělí o různé životní zkušenosti a názory. Někteří z nich se aktivně zapojili do událostí listopadu 1989, jiní výrazným způsobem zasáhli do formování a podoby města v následujících třiceti letech, další se narodili po roce 1989, ale jsou uznávanými umělci, anebo se do Ostravy přistěhovali a mohou nám nastavit zrcadlo.

Postupně odtajní jedenáct rozhovorů. Ne vždy je možné se všemi  názory a životními postoji a činy souhlasit,  ale je třeba si cenit možnosti, kterou minulé generace neměly. Žít ve společnosti, která je otevřena svobodné diskuzi a dává nám možnost svobodně mluvit a ptát se, aniž by za to hrozil postih nám nebo našim dětem. Svobodě, která zde před rokem 1989 nebyla.

Prvním hostem je Jaromír Nohavica, se kterým se na rok 1989 a 30 uplynulých let podíváme z nadhledu. Premiérový díl bude ke zhlédnutí vždy ve čtvrtek v poledne na FB nebo na www.ostrava30.cz  Přímý link na video s Jarkem Nohavicou najdete zde.

Již v květnu letošního roku schválili ostravští zastupitelé finanční podporu na realizaci 18 projektů z výzvy „30 let od sametové revoluce – 30 let svobodné tvorby“ v celkové hodnotě 685 tisíc korun. Tyto akce jsou průběžně realizovány jednotlivými organizacemi na území města Ostravy. 

Kromě událostí z roku 1989 se město zaměří i na následující tři dekády svého rozvoje. Vedle akcí organizovaných přímo magistrátem města se k projektu SametOVA!!! připojily zhruba tři desítky kulturních a vzdělávacích organizací, které kromě vlastních akcí vytvoří i základy čtyřdenního programu na Masarykově náměstí. Celková cena programu nepřesáhne milion korun.

SametOVA!!! NA MASARYKOVĚ NÁMĚSTÍ (15. - 18. listopad)

Vyvrcholením projektu bude kulturní a vzdělávací program na Masarykově náměstí ve dnech 15. - 18. listopadu. V centrální části náměstí bude umístěn tematický prostorný stan, v němž se po dobu čtyř dní budou konat besedy, koncerty, veřejná čtení, divadelní přenosy, veřejné filmové projekce, workshopy nebo koncerty. V koordinaci s městem Ostravou je připravuje zhruba třicet kulturních a společenských organizací, univerzit a škol. Prostorově bude areál vždy uzpůsoben aktuální programové náplni a po celou dobu konání bude k dispozici například galerie nebo kavárna.  

Do přípravy programu na Masarykově náměstí jsou v současné chvíli zapojeni: Národní divadlo moravskoslezské, Komorní scéna Aréna, Divadlo Petra Bezruče, Centrum PANT, Antikvariát a Klub Fiducia, Ostravská univerzita, Vysoká škola Báňská – Technická univerzita, Slezská univerzita v Opavě, Ostravský divadelní archiv, Česká televize Ostrava, Český rozhlas Ostrava, Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, Svatováclavský hudební festival, Janáčkova konzervatoř v Ostravě, Dům Knihy KNIHCENTRUM, Archiv města Ostravy, Okrašlovací spolek za krásnou Ostravu, Gymnázium P. Tigrida, Gymnázium O. Havlové, společnosti EDUCA24 a Cinerité. Dalšími partnery jsou Dolní Vítkovice, Divadlo loutek Ostrava, festival Meat Design. 

Přehled akcí, které se konají na území města Ostravy, je k dispozici na speciálních webových stránkách www.ostrava30.cz.  

 

Zdroj a přehled akcí organizovaných přímo městem Ostravou najdete ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019

ČR: Autorka a nakladatelka Monika Kopřivová, která se ve svých knižních počinech zaměřuje na budování mezigeneračních vztahů a uchovávání rodinných vzpomínek, uvádí na trh dlouho připravovanou knihu Naše výlety. Ta umožňuje zaznamenávat zážitky z rodinných cest. Pro milovníky beletrie pak je připraven dárkový titul – Velká kniha povídek o psech a v aktuální nabídce nechybí ani Velký rodinný kalendář 2020.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
11.11.2019

ČR: Česká televize připravila pro letošní Vánoce čtyři nové pohádky. Prvního ledna odvysílá premiéru Marie Terezie a po Novém roce odstartuje nový formát, ve kterém se představí dvanáct amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.11.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Vladimír Just je šťastně dvojjediný - aktivní divadelník z předlistopadových i listopadových dnů roku 1989 a současně divadelní historik. Toto spojení mu umožňuje proniknout i tam, kam se běžný historik nedostane, a vlastně ho to ani nenapadne. Je např. autorem publikace Divadlo v totalitním systému. Příběh českého divadla 1945-89 nejen v datech a souvislostech (Academia, Praha 2010), za kterou získal cenu Kniha roku AV ČR. A jeho esej Teatralita politického procesu s podtitulem Proces s Miladou Horákovou jako divadelní inscenace patří k nejmrazivějším svědectvím o brutalitě československého komunistického režimu. Bude o ní řeč i v následujícím rozhovoru, k němuž jsme se sešli během letošního divadelního festivalu v Hradci Králové, kde jako teatrolog nemůže chybět. Vzhledem k tomu, že jsme se během let stali dobrými přáteli, zůstanu, když dovolíte, u tykání.  

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
13.11.2019