úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
© BannerProjekt Národní eKnihovna

PRAHA: Záměrem projektu je vytvořit nový podpůrný informační systém Národní eKnihovna, který posune Národní knihovnu ČR do 21. století, a to především efektivním řízením vztahů s uživateli, nabídkou moderních služeb poskytovaných široké odborné i laické veřejnosti, ale i aktuálních technologických platforem a nasazováním nových ICT technologií, především pak mobilních zařízení, čteček čárového kódu nebo RFID čteček, bezkontaktních čipových karet atp.

Autor článku: 
luk

Tyto uživatelské funkcionality nového informačního systému lze shrnout do následujících bodů:

  • Nová, uživatelsky přívětivá správa profilového účtu, napojení na sociální sítě.
  • Nová možnost uživatelských plateb elektronickou formou.
  • Zpřístupnění aktuální produkce e-knih v rámci zajištění rovného přístupu ke kulturnímu a vědeckému dědictví v digitální podobě.
  • Možnost konzumace digitálních děl.
  • Nástroj pro vědecké pracovníky pro moderní vědeckou práci s digitálním obsahem.
  • Zpřístupnění seznamu děl nedostupných na trhu a děl vydávaných na nekomerčním principu – různé formy zpřístupnění.

Národní knihovně ČR projekt umožní vytváření a rozvoj datových skladů a implementaci moderních analytických a manažerských nástrojů pro podporu při rozhodování, řízení a provozních činností, např. reporting, vytěžování dat pomocí nástrojů business intelligence, aj.

 

Projekt Národní eKnihovna je spolufinancován z Evropských strukturálních a investičních fondů prostřednictvím výzvy č. 23 „Specifické informační a komunikační systémy a infrastruktura I“ Integrovaného regionálního operačního programu, v rámci prioritní osy 06.3 „Dobrá správa území a zefektivnění veřejných institucí“ a investiční priority 06.3.05 „Posilování aplikací v oblasti IKT určených pro elektronickou veřejnou správu, elektronické učení, začlenění do informační společnosti, elektronickou kulturu a elektronické zdravotnictví“ pro oblast eCulture a státního rozpočtu ČR z programu 134V71 „Kulturní dědictví ve vlastnictví státu podporované evropskými fondy“ Ministerstva kultury ČR. Celkový rozpočet projektu činí 143 750 000,00 Kč a plánované spuštění do ostrého provozu je 1. 1. 2021.

 

Více se dočtete ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Popiš památku je název soutěže pro nové i zkušené wikipedisty, která zahájila 15. ledna a potrvá do 15. března 2019. Druhý ročník soutěže zorganival opět spolek Wikimedia Česká republika. Partnerem soutěže se stal portál PROPAMÁTKY.

Celá ČR
Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Klub přátel divadla ve Zlíně slaví sympatické kulaté výročí. Ustavující schůze se konala 23. ledna 1989, přesně před 30 lety. Od té doby příznivci divadla společně shlédli 106 představení v divadlech v Česku i na Slovensku a setkali se s řadou výjimečných osobností, například se Zdeňkem Podskalským, Jiřím Suchým, Jitkou Molavcovou, Tomášem Töpferem, Eliškou Balzerovou a dalšími.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Více než 60 amatérských kapel bojuje letos v soutěži, kterou vyhlásili organizátoři Zlín Film Festivalu. O tom, které tři z nich vystoupí na 59. ročníku ve festivalové koncertní zóně jako předkapela MANDRAGE, MIRAI nebo INEKAFE, může až do konce dubna rozhodovat veřejnost. 

Celá ČR, Zlínský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.01.2019

PRAHA: Vedení pražského magistrátu začne jednat o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici,  kde zemřel Jan Palach a Josef Toufar. Důvodem je snaha vytvořit z této budovy důstojné místo, které by připomnělo historické milníky Česka v průběhu dvacátého století. 

Hl. m. Praha
Památky
Co se děje
22.01.2019