středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Logo Národního filmového archivu
© NFA



Přineste své filmy a pomozte pečovat o české filmové dědictví. Národní filmový archiv slaví Den rodinného filmu.

PRAHA: Národní filmový archiv se již popáté připojuje k mezinárodní iniciativě Home Movie Day, která upozorňuje na důležitost rodinných filmů. Ty v sobě skrývají svědectví o každodennosti života a jsou tak kulturně a historicky cenným pramenem. Akce na oslavu Dne rodinných filmů se konají 20. října v pražském kině Ponrepo a 10. listopadu v brněnském kině Art.

Autor článku: 
-- Veronika Bokšteflová

Do obou kin budou mít návštěvníci od 14 hodin možnost nosit své rodinné filmy na 8mm, 9,5mm a 16mm materiálu, které odborně posoudí kurátoři Národního filmového archivu a v případě, že to stav materiálu dovolí, část filmu rovnou promítnou v kinosále. U většiny rodinných filmů nabízí NFA na základě darovací smlouvy jejich uložení v klimatizovaných depozitářích výměnou za jejich přepis do vysokého rozlišení. Setkání s rodinnými filmy vyvrcholí v půl šesté digitální projekcí pásma sestaveného z částí filmových kolekcí, jež se do sbírky Národního filmového archivu dostaly v rámci této akce v minulém roce. Promítání proběhne za účasti dárců, kteří vybraný obrazový materiál doprovodí doplňujícím komentářem. 

Zájem paměťových institucí o oblast amatérského a rodinného filmu je celosvětový, v Evropě je sdružuje archivní asociace INEDITS, mezi jejíž členy patří od roku 2006 také Národní filmový archiv, který se získávání amatérského a rodinného filmu začal systematicky věnovat v roce 2000. Od samého začátku u sběru a prezervace této části sbírky je kurátor Jiří Horníček. “V posledních letech NFA projevuje o oblast rodinného filmu značný zájem, což se také odráží v postupném posilování technického zázemí (pořízení prohlížecího stolu pro filmy formátu 8 mm a skeneru pro úzké formáty) sloužícího ke zpracování velmi specifického filmového materiálu. V současnosti naše interní databáze zahrnuje už téměř 200 rodinných obrazových kronik, jejichž délka promítání se u jednotlivých akvizic pohybuje v rozmezí od několika minut až po kolekce zahrnující více než 10 hodin. Díky vstřícnosti a pochopení dárců vzniká cenný archivní zdroj obrazového materiálu, výrazně odlišný od dobové profesionální produkce, který má do budoucna velký potenciál pomoci historikům při výzkumu každodenního života společnosti v různých časových obdobích.”  

Přinést své filmy a pomoci Národnímu filmovému archivu pečovat o české filmové dědictví můžete nejen přímo do kina Ponrepo 20. října nebo 10. listopadu do kina Art, které v současné době sídlí v Galerii TIC, ale také kdykoliv během roku. Kurátoři Národního filmového archivu filmy převezmou, zkontrolují po technické a obsahové stránce, přepíšou do digitální podoby a původní materiál po domluvě s majitelem uloží do depozitáře.

 

Home Movie Day 2018 / Den rodinného filmu 2018:

20. října 2018 / 14:00 - 19:00 / kino Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1 / ponrepo.nfa.cz

10. listopadu 2018 /  14:00 - 19:00 / Radnická 4, Brno / galerie-tic.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024