pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
vrkoč
© zdroj: Městské muzeum a galerie Polička, Centrum Bohuslava Martinů v Poličce



Při poličském adventním tvoření se budou vyrábět vrkoče

POLIČKA: Máte chuť si v tomto předvánočním čase vyrobit tradiční lidovou dekoraci, která v dobách našich předků nahrazovala ozdobený vánoční stromeček? Muzejníci v Poličce si pro vás připravili tradiční adventní dílničku, kde se budou vyrábět vrkoče.

08.12.2018
13:00
Autor článku: 
TZ/ika

K předchůdcům dnešních vánočních stromečků patří nazdobené vrkoče. Co by v nich nemělo chybět? „Jsou připomínkou nového života, proto na ně používáme větvičky stále zeleného buxusu, čili krušpánku (zimostrázu), křížaly, rozinky, sušené švestky, ořechy. Všechny plody jsou jako boží dary," vysvětlila Stanislava Cafourková, etnografka poličského muzea. Na špejle se tradičně napichovaly také bochánky nebo ptáčci z těsta coby symboly života a úrody. „Lidé si vrkoče zdobili podle toho, co doma měli. Nemohli jít do obchodu a všechno si koupit. Přizdobujeme je i kousky červené látky a perníčky, aby byly hezčí," uvedla etnografka. Jako ozdoba do květináče, hrnku nebo sklenice poslouží také nabobtnalý hrách nebo čočka. „Jakékoliv luštěniny symbolizují hojnost," dodala Stanislava Cafourková.

Řemeslná dílna je příjemný způsob jak spolu se svými blízkými strávit adventní čas a zároveň si vyrobit netradiční dekoraci, která v čase vánočním zajisté ozdobí váš dům či byt.

Akce se koná v sobotu 8. prosince 2018 od 13.00 hodin.

Více na www.cbmpolicka.cz

Zdroj: Alena Zavoralová, Městské muzeum a galerie Polička/Centrum Bohuslava Martinů v Poličce

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024