čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
© www.pamatkyziji.cz/



Přeshraniční projekt Čech a Rakouska

ČR: Projekt Památky žijí představuje tento rok méně známé historické objekty na obou stranách hranice. Spolupracují na něm subjekty z jižních Čech, Vysočiny a Rakouska. Vedle představení méně známých míst s památkovými hodnotami, jde o spolupráci při konání kulturních akcí na vybraných objektech. 

Autor článku: 
luk

Cílem těchto snah je pak obnovit zájem a počet návštěvníků u mnohdy neprávem opomíjených lokalit a zvýšení počtu přenocování v zainteresovaných regionech.

V jižních Čechách se do projektu zapojilo 42 památek a městských památkových rezervací, partnery jsou například České Budějovice, Písek, Nové Hrady, Tábor, Slavonice, Nová Bystřice a další. Na Vysočině jde o 29 míst, mimo jiné nechybí Telč, Jihlava, Havlíčkův Brod či kláštery v Želivi či Nové Říši. V Horním Rakousku se přidaly napříkladFreistadt, zámek Weinberg, hrad Reichenstein a klášter Schlägl. Dolní Rakousy pak zastupuje 21 památek.

Vznikají také celé tematicky zaměřené přeshraniční trasy, zatím pod pracovním názvem Stezky příběhů. Jejich součástí budou nejen historická témata jako například Od hradu k hradu, Po stopách Rožmberků či dalších slavných šlechtických rodů, ale také ucelená nabídka kvalitních ubytovacích a gastronomických služeb, relaxace, pěší turistiky, cykloturistiky, adrenalinových zážitků a podobně.

Organizátorem projektu Památky žijí je jihočeská Silva Nortica, s níž spolupracují Jihočeská centrála cestovního ruchu, Národní památkový ústav a Vysočina Tourism. Na rakouské straně pak Destination Wald viertel a Mühlviertel Marken jako strategický partner.

 

Zdroj a další informace na PROPAMÁTKY

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024