čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Ivan Trojan ve filmu Anděl Páně
© Česká televize



Pražští symfonikové zahrají filmové melodie pro UNICEF

PRAHA: Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK již tradičně v adventním čase pořádá koncert, z něhož věnuje část výtěžku organizaci UNICEF. Ve středu a čtvrtek 4. a 5. prosince ve Smetanově síni Obecního domu se na pomoc dětem rozezní Smetanovou síní hudba z českých filmů od autorů Jiřího Šusta (Ostře sledované vlaky, Postřižiny a další), Miloše Boka (Anděl Páně) a Luboše Fišera (např. Zlatí úhoři, Petrolejové lampy, Tajemství hradu v Karpatech). K hudbě budou promítány záběry a fotografie z filmů.

od 04.12.2019 do 05.12.2019
19:30 - 21:30
Autor článku: 
FOK

„Pětileté partnerství UNICEF a FOK má konkrétní výsledky: šanci na zdravé dětství díky němu získalo už 668 nejmenších dětí. Této významné podpory si velmi vážíme. Věřím, že letošní koncert filmových melodií zajistí to nejcennější – dobrý start do života – co největšímu počtu dětí,“ říká ředitelka českého UNICEF Pavla Gomba.

Skladatel Jiří Šust, který psal hudbu k filmům Jiřího Menzela, by letos oslavil 100. narozeniny. Při této příležitosti FOK zařadil na program jeho suitu s názvem Ostře sledované postřižiny. „Jiří Šust byl skutečný génius. Naslouchal mým potřebám, byl to velmi inteligentní a citlivý člověk. Neskládal jen tak pro sebe, vždy cítil to, co konkrétní film potřebuje,“ řekl o Jiřím Šustovi Jiří Menzel.

 

Slovo dramaturga Martina Rudovského

Orchestr FOK nemá na začátku své zkratky F jen tak pro ozdobu. Ba naopak! Filmovou hudbou pravidelně zdobí své sezóny. Zvláště když si připomínáme sto let od narození skladatele Jiřího Šusta, který napsal hudbu téměř ke všem filmům Jiřího Menzela, včetně oscarových Ostře sledovaných vlaků. Zvláště když dlouholetý umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Vojtěch Stříteský spolu s aranžérem Mirko Krebsem dali dohromady celou hudebně-obrazovou báseň z filmových melodií Luboše Fišera, kde zazní i úryvky z památných filmů Adéla ještě nevečeřela či Tajemství hradu v Karpatech. A konečně – zvláště když Miloš Bok sestavil suitu ze své hudby k filmové pohádce Anděl Páně, která jímavě variuje koledu Adeste fideles.

 

FILMOVÉ MELODIE PRO UNICEF

4. a 5. 12. 2019 od 19:30

Smetanova síň, Obecní dům

 

JIŘÍ ŠUST

Ostře sledované postřižiny, hudebně-obrazová suita z motivů filmové hudby (arr. Mirko Krebs)

MILOŠ BOK

Anděl Páně, suita z hudby k filmové pohádce

LUBOŠ FIŠER

Sinfonia Fišeriana I., hudebně-obrazová báseň z motivů televizní a filmové hudby (arr. Mirko Krebs)

 

Patricia JANEČKOVÁ | soprán

Taťána ROSKOVCOVÁ | mezzosoprán

KÜHNŮV SMÍŠENÝ SBOR

Jaroslav BRYCH | sbormistr

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK

Peter VRÁBEL | dirigent

 

Více informací a vstupenky: https://www.fok.cz/cs/filmove-melodie-pro-unicef

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024