neděle
15. prosince 2019
svátek slaví Radana
Ivan Trojan ve filmu Anděl Páně
© Česká televizePražští symfonikové zahrají filmové melodie pro UNICEF

PRAHA: Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK již tradičně v adventním čase pořádá koncert, z něhož věnuje část výtěžku organizaci UNICEF. Ve středu a čtvrtek 4. a 5. prosince ve Smetanově síni Obecního domu se na pomoc dětem rozezní Smetanovou síní hudba z českých filmů od autorů Jiřího Šusta (Ostře sledované vlaky, Postřižiny a další), Miloše Boka (Anděl Páně) a Luboše Fišera (např. Zlatí úhoři, Petrolejové lampy, Tajemství hradu v Karpatech). K hudbě budou promítány záběry a fotografie z filmů.

od 04.12.2019 do 05.12.2019
19:30 - 21:30
Autor článku: 
FOK

„Pětileté partnerství UNICEF a FOK má konkrétní výsledky: šanci na zdravé dětství díky němu získalo už 668 nejmenších dětí. Této významné podpory si velmi vážíme. Věřím, že letošní koncert filmových melodií zajistí to nejcennější – dobrý start do života – co největšímu počtu dětí,“ říká ředitelka českého UNICEF Pavla Gomba.

Skladatel Jiří Šust, který psal hudbu k filmům Jiřího Menzela, by letos oslavil 100. narozeniny. Při této příležitosti FOK zařadil na program jeho suitu s názvem Ostře sledované postřižiny. „Jiří Šust byl skutečný génius. Naslouchal mým potřebám, byl to velmi inteligentní a citlivý člověk. Neskládal jen tak pro sebe, vždy cítil to, co konkrétní film potřebuje,“ řekl o Jiřím Šustovi Jiří Menzel.

 

Slovo dramaturga Martina Rudovského

Orchestr FOK nemá na začátku své zkratky F jen tak pro ozdobu. Ba naopak! Filmovou hudbou pravidelně zdobí své sezóny. Zvláště když si připomínáme sto let od narození skladatele Jiřího Šusta, který napsal hudbu téměř ke všem filmům Jiřího Menzela, včetně oscarových Ostře sledovaných vlaků. Zvláště když dlouholetý umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Vojtěch Stříteský spolu s aranžérem Mirko Krebsem dali dohromady celou hudebně-obrazovou báseň z filmových melodií Luboše Fišera, kde zazní i úryvky z památných filmů Adéla ještě nevečeřela či Tajemství hradu v Karpatech. A konečně – zvláště když Miloš Bok sestavil suitu ze své hudby k filmové pohádce Anděl Páně, která jímavě variuje koledu Adeste fideles.

 

FILMOVÉ MELODIE PRO UNICEF

4. a 5. 12. 2019 od 19:30

Smetanova síň, Obecní dům

 

JIŘÍ ŠUST

Ostře sledované postřižiny, hudebně-obrazová suita z motivů filmové hudby (arr. Mirko Krebs)

MILOŠ BOK

Anděl Páně, suita z hudby k filmové pohádce

LUBOŠ FIŠER

Sinfonia Fišeriana I., hudebně-obrazová báseň z motivů televizní a filmové hudby (arr. Mirko Krebs)

 

Patricia JANEČKOVÁ | soprán

Taťána ROSKOVCOVÁ | mezzosoprán

KÜHNŮV SMÍŠENÝ SBOR

Jaroslav BRYCH | sbormistr

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK

Peter VRÁBEL | dirigent

 

Více informací a vstupenky: https://www.fok.cz/cs/filmove-melodie-pro-unicef

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Celkem 15 ročníků byla literární soutěž Internet a můj handicap doprovodnou akcí konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami. Nyní po dohodě s hlavním podporovatelem mění nejen název na Cena ČSOB Internet a můj handicap, ale hlavně kritéria a zaměření soutěže.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Handicap, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
13.12.2019

JIHOČESKÝ KRAJ: Jindřichohradecké úzkokolejky představují soubor dvou úzkokolejných drah s rozchodem 760 mm. Jsou jedinečným dopravním systémem s historickým a technickým významem pro celé území. Představují kulturní dědictví nadregionálního významu. Jsou častým cílem tuzemských i zahraničních návštěvníků. 

 

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
13.12.2019

ČR: V listopadu zahájil příjem přihlášek do populární soutěže o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst, obcí a regionů. Jejich uzávěrka je 31. ledna  ve 14 hodin, v případě Ceny ministryně pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci pak 28. února 2020. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.12.2019

JIHOČESKÝ KRAJ: Kraj se v letošním roce nově připojil k projektu Rodinné pasy, jehož systém slev lze čerpat a využívat napříč celou Českou republikou, na Slovensku a také v Rakousku. Účast na projektu a využívání slev je pro rodiny díky podpoře Jihočeského kraje bezplatná a slevy mohou využít u smluvních partnerů v celé republice.

Celá ČR, Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Senioři, Ostatní
Co se děje
13.12.2019